משהו חשוב לא עבד שם, במרכז הכנסים של סלוניקי. מיזוג האוויר התקלקל או שמישהו שם פשוט חסך בחשמל, בכל זאת מדינה במיתון. כיאה לעיר נמל, הלחות שם, במיוחד באמצע יוני – גבוהה מאוד.

זה הורגש מאוד על פניהם של שלושת ראשי הממשלה שנכחו באולם מבוקר עד אחר הצהריים. בין מסיבת עיתונאים לפגישת עבודה הם שלפו מהכיס מגבון לח, להתרענן במעט. לא קל להיות חנוט בחליפה בתוך סאונה כזאת, כשעשרות צלמים מתעדים אותך בכל רגע נתון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש בין-ממשלתי עם ממשלת יוון בסלוניקי. צילום: עמוס בן גרשום לע''מ
ראש הממשלה בנימין במפגש בין-ממשלתי עם ממשלת בסלוניקי. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

 

"התקבלנו כאן בחום רב", אמר נתניהו בציניות אופיינית וחייך. היו לו הרבה סיבות לחייך, האמת. הוא פגש כאן את מקביליו מיוון וקפריסין שמשוועים לשיתופי פעולה כלכליים ומסחריים עם .

לפעמים צריך לטוס מאוד קילומטרים כדי להעריך את מה שיש לך מתחת לאף. 24% אחוזי ביוון, גם אלה שעובדים מתקשים לסיים את החודש והמיתון הזה מורגש בכל פינה במדינה. ישראל נתפסת כאן כסיפור הצלחה בינלאומי: מדינה קטנה, מוקפת אויבים, שמצליחה לשגשג ורושמת 4% בלבד.

ב-2003, התוצר הלאומי הגולמי של יוון היה גבוה מזה של ישראל. הם נותרו באותם מספרים, ישראל בינתיים עקפה אותם בסיבוב. זה אולי מסביר את ההתעניינות והרצון לשיתופי פעולה עם ישראל.

 

נתניהו בפגישה המשולשת עם ראשי ממשלות יוון וקפריסין. צילום: לע"מ
נתניהו בפגישה המשולשת עם ראשי ממשלות יוון וקפריסין. צילום: לע"מ

 

שעות של דיונים בחדרים סגורים ונתניהו ושריו לא שמעו אפילו פעם אחת על דאגה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ביוון ובקפריסין דואגים קודם כל לחזרתם לשפיות כלכלית ולישראל יש חלק חשוב בזה. מי היה מאמין שאנחנו נהיה חבל ההצלה של מדינות חשובות כאלה במזרח הים התיכון?

עיתונאי יווני סיפר לי שמפגש הפסגה הכלכלי הזה זוכה לפתוח מהדורות חדשות במדינתו. בישראל רוב כלי התקשורת נטו להתעלם מהביקור החשוב הזה, שכלל הסכמים שיכניסו לישראל מיליוני אירו. ביוון לא היה כלי תקשורת אחת שפספס את האירוע החשוב וסיקר אותו באהדה תוך האדרת שמה של ישראל כמעצמה אזורית. לא פחות.

שיטת הפעולה של נתניהו בזירה הבינלאומית השתנתה בשנים האחרונות. בכל יום בממוצע הוא מארח מנהיג של מדינה אחרת מהעולם. בחודש הבא למשל, יגיע לכאן לביקור היסטורי ראש ממשלת הודו, איתה מפתחת ישראל קשרים כלכליים וצבאיים חשובים מאוד.

נתניהו וציפראס בפתח פגישתם. צילום: לע"מ
נתניהו וציפראס בפתח פגישתם. צילום: לע"מ

 

נתניהו פועל בשיטת הגושים. הגוש עם מדינות אגן הים התיכון, ובקרוב חשובה עם ארבע מדינות מזרח אירופה – פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובניה. לשם כך יטוס נתניהו שוב עם פמלייתו למפגש פסגה בהונגריה.

זאת הדרך להילחם ב BDS ובהחלטות אנטי ישראליות באו"ם, ולפתח את הכלכלה והמסחר של ישראל. אולי לא תשמעו על זה בתקשורת הישראלית, אבל זה קורה ואלה צעדים חשובים בדרך לפיתוח כלכלי בקנה מידה שישראל לא הכירה עד כה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.