יו"ר ההתאחדות עופר עיני. צילום: פלאש90
יו"ר ההתאחדות עופר עיני. צילום: פלאש90

 

אחרי שהתקשורת סיימה לבקר בחריפות את אלישע לוי, העבירה ביקורת מינימלית על השחקנים, הגיע הפרק השלישי והאחרון ברשימת האחראים לכישלון של הנבחרת הלאומית – יו״ר ההתאחדות עופר עיני. למה עיני שותק, למה הוא לא פיטר כבר את אלישע לוי, איך זה שלא כינס מסיבת עיתונאים והביע את דעתו על המאמן שמינה ועל הנבחרת הכושלת שלו ואיך יכול להיות שעיני לא דיבר לפני צמד המשחקים האחרון, ובמיוחד אחרי ההפסד המביך למקדוניה והאירוע המכוער בו קפטן הנבחרת ערן זהבי זרק את הסרט על הדשא בזעם. עיני שתק. הוא עדיין שותק. הוא גם סירב לענות לעיתונאים עם הנחיתה מאיטליה בשדה התעופה בן גוריון.

בתוכנית סיכום המחזור במוצאי השבת, הקדישו פינה מיוחדת לשתיקה של עיני. בפאנל ישבו בין השאר שלמה שרף ואבי נמני. יו״ר ההתאחדות ספג ביקורת נוקבת בדיון והפך לאשם העיקרי בכישלון הנבחרת. בפאנל דיברו עוד על כך שהכישלון של נבחרת ישראל הוא כישלון שורשי והזכירו את הכישלונות הקודמים של המאמנים, דרור קשטן ואלי גוטמן למשל. המסקנה שהמומחים הגיעו אליה הייתה זהה: הבעיה העיקרית היא למעלה. המסר העיקרי שהפאנל רצה להעביר לצופים הוא: עיני הוא הבעיה והעובדה שכל המאמנים נכשלו מצביעה על כך שהבעיה היא לא בהם.

אבי נמני. צילום מסך
אבי נמני. צילום מסך

 

בפאנל בו יושב אבי נמני, סוכנו של אלישע לוי, קל יותר להעביר את האשמה ליו״ר ההתאחדות, פשוט יותר לומר כי מדובר בבעיה שורשית. אבי נמני החל לתקוף בדיון את יו״ר ההתאחדות עיני. יכול להיות שיש קשר לכך שאלישע לוי לא יקבל קדנציה נוספת? יכול להיות שנמני הפרשן שמר את הביקורת על עיני כל עוד היה סיכוי ללוי לקבל קדנציה נוספת? ושאלה נוספת ומתבקשת לחברי הפאנל, המבינים הגדולים בכדורגל, איפה שאלה או שתיים לסוכן/פרשן נמני על חלקו של המאמן הלאומי בכישלון? חס וחלילה. נמני באולפן רק כדי להביע את דעתו מה לא עובד בכדורגל הישראלי. הוא אינו יכול לדבר על חלקו של המאמן בכישלון. שלמה שרף, כרגיל, ביקר בצורה קשה את עיני. מצידו גם הוא צריך ללכת הביתה. שרף שתקף מעל כל במה אפשרית וכל מיקרופון פתוח את אלישע לוי, הגיע עכשיו לעיני. עד אתמול הבעיה של הנבחרת הייתה המאמן והשחקנים, עכשיו הבעיה מבחינת שרף היא עיני. נמני החמיא לעיני וציין כי הוא הקטין את הגרעון בהתאחדות, אבל מי שמכיר את הגאוניות של נמני בטקסטים שהוא מוציא מהפה מבין שזה נאמר כעקיצה, כי מיד הציעו שעיני ימונה לגזבר.

והנה כמה תהיות לגבי התנהלות הזיגזג המסורתית של התקשורת. כאשר אבי לוזון היה יו״ר ההתאחדות, הוא דיבר בלי הפסקה. הוא אמר שהנבחרת חייבת להעפיל ליורו, למונדיאל, הוא הלהיב את השחקנים לפני משחקים, הציב רף ציפיות גבוה ודרש מהנבחרת להביא תוצאות. כאשר הנבחרת כשלה הוא דיבר. כאשר היו אירועים חריגים הוא ביקר בצורה קשה את השחקנים וגם את המאמן אם היה צריך. לוזון היה בדיוק מה שהתקשורת חיפשה. יו״ר שמדבר איתה מתי שהיא רק רוצה, אבל התקשורת גם ידעה לבקר בצורה קשה ואף נוקבת את לוזון. היא האשימה אותו שהוא מלחיץ את השחקנים בכך שמציב להם רף גבוה, הם האשימו אותו בכך שתמיד האמין בכדורגל הישראלי, בכדורגלן הישראלי ובליגה הישראלית. התקשורת חגגה בלי סוף עם לוזון ועל לוזון.

שלמה שרף. צילום מסך
שלמה שרף. צילום מסך

 

וראו זה פלא, אותה תקשורת, אותם פרשנים, יוצאים נגד מחליפו של לוזון על שהוא לא מדבר עם התקשורת. עיני, בניגוד ללוזון לא אוהב את החשיפה. אותם פרשנים שיוצאים נגד השתיקה של עיני תקפו את אבי לוזון שדיבר נגד מאמני נבחרת ונגד שחקני הנבחרת אחרי כישלונות. עופר עיני לא צריך להיות מומחה לכדורגל, הוא צריך להיות איש ניהול מצוין והוא כזה. הוא נתן, כמו קודמו בתפקיד, את התנאים הכי טובים כדי שנבחרת ישראל תצליח. גם שרף ונמני יודעים זאת. לשניהם, ובעיקר לנמני, היה נוח להחביא את העובדות שההתאחדות לכדורגל נותנת זה שנים תנאים שנבחרות גדולות בעולם מקבלות. עם כל הכבוד לשורת הפרשנים ששנים לא ביקרו באחד מאימוני הנבחרת, הבעיה הגדולה והמרכזית של נבחרת ישראל בשנים האחרונות היא המאמן.

עבודתו של עיני הסתיימה ברגע שהוא מינה את המאמן. ההתאחדות נענתה בחיוב לכל בקשה של אלישע לוי, עיני העמיד לנבחרת הלאומית את כל מה שנדרש להצליח, וקולו נשמע רק מאחורי הקלעים. בדיוק כמו שצריך. הוא התערב במקומות שהמאמן לא התערב, אבל טוב היה אם עיני היה מביע את דעתו ועונה על שאלות לפעמים, באירועים חשובים בעיקר, אבל עיני הוא מסוג הפוליטיקאים שאינם אוהבים לשקר. הוא מתקשה לקיים מסיבת עיתונאים לא בגלל העצלנות או הפחד מהמצלמות, הוא פשוט לא רוצה לומר בדיוק מה שהוא חושב. הוא לא רוצה לומר באמצע קמפיין מה הוא חושב על המאמן שמינה, על השחקנים שהמאמן בחר ואולי גם דעתו על התקשורת. על פי התפיסה שלו, את מה שיש לו לומר הוא אומר מעצם קבלת ההחלטות שלו. למשל השעיית זהבי, למשל סיום עבודתו של אלישע לוי בחודש הבא.

לפני שערוץ הספורט קורא לעיני לענות על שאלות, הייתי רוצה לשמוע מאבי נמני מה חלקו של אלישע לוי בכישלון, משלמה שרף הייתי רוצה לשמוע את זהות המאמן שהוא ניסה לדחוף למשרת המאמן הלאומי ואיזה תפקיד הוא רוצה לעצמו בנבחרת הלאומית בקמפיין הבא.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20