12:38 24/10/2017
מבזקים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > כך איבדנו את ההרתעה מול המחבלים בכלא | פרשנות

כך איבדנו את ההרתעה מול המחבלים בכלא | פרשנות

נדמה שבכל פעם שהאסירים הביטחוניים רואים תאריך נפיץ בלוח השנה, הם מנצלים את החשש בישראל ומאיימים בהסלמה. הגיע הזמן לשים קו אדום

מערכת הביטחון חייבת לייצר הרתעה מול האסירים הביטחוניים. בכל פעם שהמחבלים רואים בלוח השנה תאריך נפיץ, הם מנצלים את החשש בישראל מפני הסלמה ומאיימים בצעדים חריפים. ישראל בתגובה מתקפלת. איך בכלל הצליחו מחבלים רוצחים לייצר הרתעה כל כך משמעותית מול מערכת הביטחון שממשיכה להוכיח את הרפיסות אל מול האיומים? התשובה היא מאוד פשוטה, הם יושבים בכלא ושולטים על השטח והשטח שומר עליהם וממלא פקודות. מילה אחת, מסר אחד שיוצא מתוך בתי הכלא והשטח בוער.

אסירים ביטחוניים בכלא עופר. ארכיון. צילום: משה שי, פלאש 90
אסירים ביטחוניים בכלא עופר. ארכיון. צילום: משה שי, פלאש 90

לפני יומיים חשפנו בתכנית "לפני כולם" שבמערכת הביטחון חוששים מפני שביתת רעב צפויה של האסירים הביטחוניים שסימנו את התאריך 17 באפריל, יום האסיר. בכוונתם לצאת לשביתת רעב ולשגר החוצה מסרים לפיהם אם מערכת הביטחון לא תענה להם בשורה של דרישות הרחוב יחזור לפיגועים.

ה-17 באפריל הוא רק תירוץ, עוד יום טוב לאיים על מערכת הביטחון שאם לא תנעה לשורה של הקלות וסחטנות, איו"ש תבער. תתפלאו אבל במערכת הביטחון, האסירים הביטחוניים נחשבים לגורם מספר 2 בנפיצות בשטח אחרי הר הבית. כלומר ההרתעה שלהם מול ישראל עובדת.

במערכת הביטחון חייבים לשים קו אדום ולא לקבל שום איום מצד האסירים הביטחוניים. שביתת רעב תענה בשלילה מוחלטת של ביקורים, ערוצי טלוויזיה פתוחים, זמן חופשי ברחבות הכלא ושלל הטבות שהצליחו המחבלים לזכות בהן בזכות איומים בטרור. איום בטרור חייב להיענות באיום בטרור ולא ברפיסות של מתן הטבות למחבלים.

אם יצא פיגוע אחד מתוך בית כלא של מחבלים בגלל האיומים, שב"ס חייב להנחית מכה עוצמתית על האסירים הכוללת הפרדה מוחלטת ובידוד של מנהיגים בכלא שנבחרים שם בהצגה עלובה למצלמות הטלויזיה תחת הכותרות "סדרה דוקומנטרית". בשבוע שעבר דנו כאן בערוץ 20 רבות בהשלכות של הסדרה מגידו. האסירים מכירים היטב את אפקט הסדרה, הם עודכנו מהבית אולי אפילו צפו בה בכלא. מעודדים מההזדעזעות שלנו הם בדרך ליום האסיר, לשביתת רעב, לעוד מאבק מוצלח מול הרפיסות שראינו אותה היטב בשלושה פרקים של סדרה שאנחנו מכיסנו ממנו אותה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפגנות מחוץ לעצרת תמיכה בטראמפ בפיניקס, אריזונה. צילום: רויטרס

אלפי אמריקנים ייאספו ויצרחו בזעם ביום השנה לבחירת טראמפ

"לצרוח בחוסר אונים אל השמיים", זהו שמו של האירוע שיקיימו אקטיביסטים מהשמאל האמריקני ב-8 לנובמבר: "חשוב להכיר בטרגדיה שנפלה על ארצנו"