מונה היום רשמית למאמן . אפשר היה לצפות לכך שמינוי מאמן לאלופה לשעבר יזכה לסיקור תקשורתי נרחב. בפועל, מינוי מאמן לקבוצה הצפונית בארץ הפך למשהו חסר חשיבות בכדורגל הישראלי ולא מדובר במקרה.

הקבוצה שזכתה לקונצנזוס ותמיכה רחבה בציבור הישראלי, ולא רק בקרב חובבי הכדורגל הישראלי, אחרי הזכייה ההיסטורית באליפות המדינה ועונה לאחר מכן בגביע המדינה ההיסטורי, נהנתה מתקשורת אוהדת ותמיכה גדולה. סיפור הסינדרלה עשה את שלו, הקבוצה שהגיעה מהליגות הנמוכות לליגת העל והפכה לאחת הקבוצות המובילות בכדורגל הישראלי, גרם לרבים להתאהב ולהתחבר לקבוצה.

יכול לחייך שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90
שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90

 

גם העובדה שעירוני קרית שמונה מייצגת את הצפון הרחוק, קרוב מאוד לגבול הצפון, עם כל ההיסטוריה של ישראל עם מלחמות וקטיושות שנפלו על העיר גרמו לרבים להזדהות עם הקבוצה. גם לאוהדי הקבוצות הגדולות לא הפריעה העובדה שקרית שמונה זוכה בתארים.

בשנים האחרונות המותג החזק של עירוני קרית שמונה החל להתפרק. הבעלים שזכה להערכה ענקית וחיבוק מכל עבר על הסיוע הגדול לקבוצה ולעיר, החל לאבד את הבלמים ולאט לאט החל לאבד בצעדי ענק את הפופולריות שלו. שירצקי זכה לשבחים על היותו איש ניהול מבריק, על הבחירה הנכונה שלו בשחקנים ובמאמנים, ובמשך שנים נחשב לאחד שמבין כדורגל ואף הוגדר הסקאוט הטוב בכדורגל הישראלי.

אבל משהו קרה לשירצקי בדרך. הוא איבד את העניין בקבוצה, את האהבה הגדולה שרכש לה, את החדות המקצועית ובעיקר – הפסיק לכבד את המאמנים שעובדים אצלו. הבעלים התערב תמיד בעניינים המקצועיים, אמר את דעתו המקצועית למאמן, וכולם עשו את דבריו. הבעיה של עירוני קרית שמונה התחילה ברגע שהוא החל לזלזל במאמנים, והגדיל לעשות כשמתח ביקורת נוקבת על המאמן שלו בשידור חי בתכניות הטלוויזיה והרדיו.

יציית לבוס? חיים סילבס. צילום: ויקיפדיה
יציית לבוס? חיים סילבס. צילום: ויקיפדיה

 

שירצקי שבר שיא אחר שיא. פעם זו הייתה ההודעה כי הוא מחפש מאמן אחר בעוד מאמנו שלומי דורה חוגג בחדר ההלבשה את ההישארות בליגה, פעם זו הייתה ההודעה שלו בשידור חי ברדיו שהמאמן שלו סאלח חאסרמה יפוטר, והעונה עירוני קרית שמונה כבר שברה את כל השיאים השליליים בכדורגל הישראלי. מוטי איווניר פוטר אחרי 8 מחזורים כי סירב לשחק עם שני בלמים, מחליפו בני בן זקן פוטר במהלך משחק בשידור חי ברדיו כי סירב פקודה להעלות את אחמד עאבד בהרכב. ואז באה הפנייה המוזרה וההזויה של שירצקי לאיווניר לשוב לתפקידו, כולל הכרזה שלו בשידור כי איווניר חוזר, אך המאמן ויתר ותומר קשטן מונה. כולם זוכרים גם את הסכסוכים המתוקשרים והמכוערים עם וברק בכר, שני המאמנים היחידים שהביאו לקרית שמונה תארים היסטוריים והעלו אותה על המפה.

אחרי כל ההחלטות התמוהות העונה, שירצקי היה צריך לעשות דבר אחד. לשתוק ולתת לקשטן לעבוד. אבל הבעלים של עירוני קרית שמונה לא מכיר את המושג הזה. הוא המשיך לגרום נזקים לקבוצה שלו. הוא הפסיק להגיע למשחקים ודאג לבשר זאת לכל העולם, הודיע שקשטן לא ימשיך, ומה קרה מאז? עירוני קרית שמונה התרסקה. הקבוצה איבדה את הסיכוי להעפיל לפלייאוף העליון והיא הפכה לבדיחה של כשנהייתה ספקית הנקודות הגדולה ביותר לקבוצות בפלייאוף התחתון. המאמן שספג עלבון גדול מהבעלים מתוסכל ואובד עצות, השחקנים עושים טובה שהם משחקים ולכולם אין טיפת כבוד.

היו זמנים. צילום: לע"מ
היו זמנים. ק"ש חוגגת אליפות ב-2012. צילום: לע"מ

 

קרית שמונה הודיעה היום רשמית כי חיים סילבס מונה למאמן הקבוצה בעונה שעברה. כבר שלושה חודשים שכולם יודעים שסילבס סיכם עם שירצקי, ושעירוני קרית שמונה מתרסקת, הרבה בגלל ההודעה שקשטן לא יישאר ועדיין הצדדים ניסו לשמור בסוד את הסיכום במטרה לא לפגוע בקבוצות בהמשך המשחקים. גם הפעם שירצקי חשב שכולם טיפשים. אחרי התבוסה המשפילה להפועל כפר סבא בשבת, שירצקי הודיע כי השחקנים שנמצאים בקבוצה ישלמו את המחיר ולא יישארו בעונה הבאה. גם אם שירצקי יממש את האיום שלו זה כבר יהיה מאוחר. אותם שחקנים ימצאו בית חדש והוא יישאר עם הנזק התדמיתי והמקצועי בקרית שמונה.

כמו כל מאמן חדש, גם חיים סילבס מדבר בהתלהבות על המינוי החדש והרבה אופטימיות על העבודה המשותפת עם שירצקי. השאלה הגדולה היא מתי סילבס יילך הביתה והאם זה יהיה בשידור חי כי אצל שירצקי, גם אם אתה נחמד, לויאלי, סימפטי ואפילו איש מקצוע – אתה בסוף תצליח להרגיז אותו, אלא אם תסתובב באופן קבוע עם פנקס ותרשום את כל ההוראות של הבוס כדי לשרוד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא