סוחרי שוק ההון. צילום: פלאש 90

 

קופות גמל להשקעה וניהול תיקים בסכומים קטנים עשויים להיות עדיפים על קרנות נאמנות – מתי כדאי לכם לקנות קופת גמל להשקעה ולעבור לניהול תיקים?

קרנות הנאמנות הן עדיין האלטרנטיבה המועדפת של הציבור להשקיע את הכספים לטווח קצר ובינוני. לרוב – יועצי ההשקעות בבנקים ממליצים לכם על קרן או קרנות, אתם קונים, אולי שוכחים, ואולי אחת לתקופה משנים את ההרכב.

אבל יש התפתחויות בשווקים הפיננסים ויש מוצרים שעשויים להתאים לכם יותר מאשר קרנות הנאמנות.

בשנים האחרונות התחזקה התחרות בתעשיית קרנות הנאמנות, כשהושקו בפועל שלושה מוצרים מתחרים: פוליסות חיסכון, קופת גמל להשקעה וניהול תיקים בסכומים קטנים.

קרנות נאמנות – יתרונות:

האם המוצרים האלו מהווים תחרות אמיתית, או שעדיין כדאי להיחשף לשוק דרך קרנות נאמנות? אין תשובה ברורה, וזה בעיקר עניין של בחירה בין מוצרים קרובים אבל שונים עם יתרונות וחסרונות שונים. היתרונות הגדולים של קרנות נאמנות הם ביטחון, נזילות, שקיפות, השקעה בסכומים קטנים ופיזור.

ביטחון –  קרן נאמנות היא השקעה בנאמנות שמובטחת על ידי נאמנן חיצוני. אין השפעה של מצב  הגוף המנהל – הוא יכול להיות בקשיים פיננסים קשים ועדיין הכסף בטוח.

נזילות – אתם יכולים לממש את ההשקעה בקרן בכל יום שבו מתקיים מסחר בניירות ערך.

שקיפות – אתם יודעים במה משקיעה הקרן, אתם יודעם מה דמי הניהול. הכל ידוע

השקעה בסכומים קטנים – אתם יכולים להשקיע כל סכום. אין מינימום נדרש.

פיזור – קרן נאמנות מפזרת את השקעותיה כדי להקטין את הסיכון למשקיעים.

הבורסה לניירות ערך בתל אבי. צילום: פלאש 90

 

פוליסות חיסכון- יתרון המיסוי:

כן, מדובר ביתרונות משמעותיים, אבל גם במוצרים האחרים יש יתרונות, שאולי עולים על קרנות הנאמנות. פוליסות חיסכון הן מכשיר השקעה שמאפשר מעבר בין מסלולים מבלי לשלם מס. בעוד שבקרנות נאמנות אם מכרתם את הקרן ועברתם לקרן אחרת, אתם מחויבים במס על הרווחים, הרי שבפוליסות חיסכון המעבר לפוליסה אחרת אינו חייב במס. זה יתרון מיסוי מאוד משמעותי.

בפוליסות חיסכון יש גם השקעות לא סחירות בעוד שבקרנות נאמנות ההשקעות הן סחירות – מה זה אומר? לא ברור בכלל שזה יתרון. בחברות הביטוח שמנהלות את הפוליסות מסבירים כי זה יתרון כי הנכסים הלא סחירים מספקים תשואה גבוהה יותר מהנכסים הסחירים בתיק ההשקעות. אבל לא בטוח שלאורך זמן התשואה לא משתווה.

מעבר לכך, דווקא השקעה בנכסים לא סחירים מסוכנת – אנחנו לא באמת יודעים כמה שווה הנכס הלא סחיר (נדל"ן מניב באירופה, ארה"ב ועוד).

קופת גמל להשקעה – המוצר הכי צומח בשוק:

אחרי שפוליסות החיסכון כבר היו בשוק, החליטו באוצר לתת את היתרון המיסוי הזה גם לקופות גמל להשקעה. מדובר על מוצר שהושק בסוף 2016 ומאפשר השקעה נזילה בכל רגע, לצד אפשרות  לחסוך עד לפנסיה, ואז ליהנות מקצבה פטורה ממס – כלומר, אין מס בכלל – לא בהפקדה, ולא בהגעה לפנסיה. כמו כן, אין מס בעת מעבר בין קופות גמל שונות (בדומה לפוליסות חיסכון).

גם בדמי הניהול יש לקופת גמל להשקעה יתרון על פני הפוליסות חיסכון, כאשר מול קרנות הנאמנות מדובר בערך על "אותה סביבה", אם כי בקרנות נאמנות יש יותר מגוון (של השקעות ושל דמי ניהול).

קופות הגמל להשקעה הפכו ללהיט בשנים האחרונות בזכות היתרונות האמורים, ובכל זאת יש חיסרון אחד (לחלק מהאוכלוסייה) – ניתן לחסוך בהן עד 70 אלף של בשנה, בעוד שבפוליסות חיסכון ניתן לחסוך ללא הגבלה (הרחבה – קופת גמל להשקעה)

ניהול תיקים – כל אחד יכול:

מוצר נוסף שהפך להיות מעניין למשקי הבית הוא ניהול תיקים. בעבר הלא רחוק היה מדובר על מוצר לעשירים בלבד. אם רציתם לנהל תיק השקעות הייתם צריכים להגיע לבית ההשקעות עם 300 אלף ויותר.

עכשיו כבר אפשר בכמה עשרות אלפי שקלים. פסגות, מיטב דש, וידאה של בנק לאומי מאפשרות לכם לנהל אצלם תיק השקעות בסכום של עשרות אלפי שקלים (50 אלף שקל, כאשר במיטב דש מאפשרים ב-25 אלף שקל).

היתרונות של ניהול תיקים בכספים יחסית קטנים הוא בכמה מישורים – ראשית, מדובר לרוב בניהול תיקים דיגיטלי. שנית, הכסף שלכם מפוקח – מישהו שמבין (מנהל השקעות) עובר על התיק שלכם באופן שוטף. זה לא ככה כשהכסף שלכם שוכב בבנק. אתם יכולים להשקיע 30 אלף שקל בפיקדון או קרן נאמנות, או ניירות ערך אחרים, ואחרי שנתיים להתעורר ולגלות שלא קרה כלום (במקרה הטוב) או שהפסדתם  (במקרה הרע). ואיפה היה יועץ ההשקעות? הוא לא תמיד יכול ומסוגל לטפל בכל הלקוחות שלו באופן צמוד.

יועץ ההשקעות לא אקטיבי בניהול התיק שלכם. אל תצפו להרבה. מעבר לכך – נניח שקורה משהו גדול בשווקים הפיננסים ואתם רוצים לפעול. אתם תלויים בעיקר ביועץ ההשקעות שלכם – אם הוא לא בסניף באותו יום…אופס, פספסתם.

בניהול תיקים זה לא יכול לקרות. אחרי השלב הראשון שבו מגדירים את הרכב התיק ורמת הסיכון, נרכשים לכם ניירות ערך (קרנות נאמנות), כאשר מנהל ההשקעות משנה את הקרנות ובודק את ההרכב באופן שוטף – אירועים בשווקים לא יתפסו אותו לא מוכן. אם הוא חושב שהאירועים האלו מצריכים פעולה בתיקי ההשקעות- הוא יפעל.

קיימים שני סוגים של ניהול תיקים – דרך קרנות נאמנות (שזה בסכומים קטנים ובינוניים) וישירות בניירות ערך (ללקוחות גדולים). אם יש לכם תיק השקעות דרך קרנות, אתם לא תשלמו דמי ניהול על ניהול התיק, אלא דמי ניהול על קרנות הנאמנות. ככה זה בבתי ההשקעות (פסגות, מיטב דש וגופים אחרים),  אך בוידאה של לאומי יש דמי ניהול קבועים על התיק בהתאם לגודלו, כאשר דמי הניהול המינימליים הם 0.7%. (להרחבה על ניהול תיקי השקעות והשוואה בין הגופים הקיימים)

לסיכום – יש יתרונות לכל אחד מהמוצרים, אבל חשוב "לפתוח את הראש". יש מוצרים חדשים שיכולים להיות מתאימים לכם הרבה יותר מהמוצרים "המסורתיים".

קרנות נאמנות – כל מה שצריך לדעת

איך בוחרים פיקדונות?

קופת גמל להשקעה – תחרות לקרנות?

עמית בר

עמית בר