בראשית התקופה המוסלמית ייחסו למבנה כיפת הסלע מסורת ששאבו אותה באופן מובהק מעולם האמונה היהודי. כך טען היום בכנס השקת השדולה לחיזוק הקשר היהודי למורשת הר הבית, בכנסת האריכאולוג אסף אברהם נתונ לפי דיווח באתר "ערוץ 7".

הר הבית. צילום: ג'ק ואג'סגראס, פלאש 90
הר הבית. צילום: ג'ק ואג'סגראס, פלאש 90

אברהם, לשעבר מנהל "גן לאומי סובב חומות ירושלים" ברשות הטבע והגנים,  סיפר לערוץ 7 כי לפי ממצא שפרסם של כתובת מסלמית מלפני אלף מהכפר נובה, הסמוך לחברון ובה מוזכר המונח 'סחראת בית אל מקדיס'  (סלע בית המקדש) "שהוא אחד הכינויים של כיפת הסלע בראשית התקופה המוסלמית",ניתן להסיק כי "בראשית התקופה המוסלמית ייחסו למבנה כיפת הסלע מסורת ששאבו אותה באופן מובהק מעולם האמונה היהודי, כשהמוקד הפולחני של המבנה הוא אבן השתייה". לדבריו, הכתובת שנחשפה מספר חודשים "מצטרפת למספר עדויות מהספרות המוסלמית הקדומה שבהם כיפת הסלע מוגדרת כבית אל-מקדס".

לשאלה האם להבנתו בניית כיפת הסלע בוצעה באופן מדויק על המתאם הגאוגרפי של בית המקדש השיב אברהם: "אין ספק. כשהגיעו לכאן המוסלמים במאה השביעית לספירה, וככל הנראה עוד קודם לכן, הם ספגו את האמונות היהודיות שנכנסו לאמונה המוסלמית. רואים את זה גם בקוראן הרווי בסיפורים מקראיים. התפיסה המוסלמית ככללה היא תפיסה מונותאיסטית התואמת את האמונה היהודית והדוגמאות לכך רבות".

עוד סיפר אברהם כי, "עד לתקופה המוסלמית הייתה ליהודים הגבלה חזקה מלשבת ולגור בירושלים, ובוודאי לגשת למקומות הקדושים, ולאחר הכיבוש המוסלמי נפתחה ירושלים ליהודים והשפעת היהודים לתהליך כניסת המוסלמים לירושלים הייתה עצומה. שום דבר לא מוסתר. גם מוסלמים מכירים בהשפעה היהודית על התפתחות המקום וקדושתו מאז ראשית התקופה המוסלמית
המוסלמית".

באשר לטענות מצד מוסלמים כיום לפיהן אין לכל הטענה היהודית על בית מקדש בהר הבית בסיס היסטורי? "ההכחשה היא די מודרנית וראשיתה בהקמת התנועה הציונית והרצון להיבדל מהשאיפה היהודית המחודשת לעצמאות לעולם האמונה המוסלמי". עוד הוסיף, "אלו לא רעיונות שגיבשתי עם עצמי, אלא דברים שנשענים על מחקרים של אנשים ידועי שם על התקופה המוסלמית. זה לא חידוש שלי. החידוש שלי הוא הכתובת מהכפר נובה שלא הייתה מוכרת למחקר המערבי. זו עדות נוספת שמחזקת את העניין הזה, כמו גם ממצאים נוספים כמטבעות מוסלמיים עם מנורת שבעת הקנים וממצאים נוספים".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20