"את כל הסיפורים על אגו תחסכו לעצמכם", "כיסא זה לא הכל": מיהי האישיות הפוליטית שאמרה את המשפטים האלה לפני כמה שנים? התשובה לשאלה הזאת, בקולה ובדמותה של האישיות – מיד. אבל קודם – אתם בטח שואלים את עצמכם מדוע נזכרנו בענייני אגו וכיסאות דווקא.

גבאי ולבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אז ציפי לבני מבהירה היום לאבי גבאי שמבלי שתקבל את תפקיד יושב ראש האופוזיציה – לא תימשך השותפות שלה במסגרת 'המחנה הציוני'. האיום מונח על השולחן לעיניי המצלמות. מול לבני, חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. גם היא, אפשר להניח, רוצה את התפקיד היוקרתי והחשוב הזה של יושבת ראש האופוזיציה.

אבל שימו לב לדרכה של יחימוביץ': "עיתונאים יקרים", היא כותבת היום, "לשאלותיכם הרבות בעניין יו"ר האופוזיציה: תפקיד משמעותי וחשוב שיש כמה אנשים שמתאימים לו. ההחלטה בדבר האיוש לא צריכה להיעשות בקמפיינים תקשורתיים, ולכן אין לי כוונה לתדרך או להתראיין בנושא. צריך להיות מוכרע אך ורק על השאלה מה מייצר אופוזיציה חזקה ולוחמת".

הבדלי הגישות בין השתיים, לבני ויחימוביץ', לא נוגעים רק בפומביות של הרצון ובאופן קבלת ההחלטה. הבדלי הגישות הם עמוקים. הם בין האידאולוגיה השורשית והפוליטיקה הנקייה שמייצגת יחימוביץ', לבין מי שהפכה את עצמה לסמל האופורטוניזם בפוליטיקה הישראלית. אופורטוניזם – ההגדרה במילון: ניצול הזדמנויות לשם תועלת אישית – ללא התחשבות בעקרונות ובערכים. אין לזה מונח בעברית, אבל אם תתאמצו, ליד ההגדרה במילון תוכלו למצוא תמונה של ציפי לבני.

כמו בפעמים האלה, כך גם היום. האגו והכיסא – הפעם זה של יושב ראש האופוזיציה – הם שמוליכים את לבני. זאת לא תהיה הנחה פרועה לומר שאם גם הפעם היא לא תקבל את מבוקשה – אז ללקט הזה שראינו יתווסף עוד פרק מפואר בקריירה הזאת של נטישות ואגו, מתובלים באיומים פומביים כמו היום. 'תנו לי את הכיסא – או שאני הולכת'. ואחרי זה היא תספר לנו ש"כיסא זה לא הכל".

אמיר איבגי

אמיר איבגי