16:41 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > כ"ט בנובמבר והפוגרומים ביהודי ארצות ערב שנשכחו

כ"ט בנובמבר והפוגרומים ביהודי ארצות ערב שנשכחו

"אל לנו לשכוח את הטראומה המושתקת והמשתקת, טראומת העם, או טראומת הדורות" | ד"ר אדי כהן בטור מיוחד ליום "הנכבה היהודית"

הפלסטינים וארגוני השמאל הקיצוני המזוהים איתם, הממומנים בכספי האירופאים, מציינים בישראל ובעולם את יום "הנכבה" הפלסטינאית ב-15 למאי בכל שנה. יום זה נחשב עבורם כיום בו פקד אותם האסון הלאומי ב-1948, עת דוד בן-גוריון הכריז על הקמת מדינת ישראל. אנו, יהודי ארצות ערב בפרט, וכלל תושבי ישראל מציינים את יום "הנכבה היהודית", יום היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב ב-30 לנובמבר בכל שנה. כתשע מאות אלף יהודי ארצות ערב נאלצו לנטוש את מולדתם מחשש לחייהם, עקב הפוגרומים הרבים שחוו שם, וזאת בניגוד לפליטים הפלסטינאים אשר חלק גדול מהם ברח בהוראת מנהיגיהם, שהבטיחו שישובו אחרי שצבאות ארצות ערב יחסלו את היהודי האחרון במדינה הצעירה.

פרעות ביהודי עדן 3.12.1947
פרעות ביהודי עדן 3.12.1947

מרבית הציבור בישראל יודע שב-29 בנובמבר 1947, י"ז בכסלו תש"ח, הצביעה העצרת הכללית של האומות המאוחדות בעד התוכנית בדבר חלוקת ארץ-ישראל (החלטה 181). החלטה זו הובילה למעשה להכרזה על מדינת ישראל ב-14 במאי 1948, אולם מעטים הם היודעים מה התרחש למחרת ההצבעה הזאת. למעשה, ברגע שהערבים קבלו את ההודעה הנ"ל, פתחו מדינות ערב בגל של הסתה ממסדית, בעיקר באמצעות תחנות הרדיו הממלכתיות שלהם- הכלי היעיל ביותר שהיה דאז – כנגד היהודים בכלל, וכנגד יהודי ארצות ערב בפרט. הערבים לא יכלו לשאת את המחשבה כי היהודים הנחותים יהיו חופשיים בארצם, כתוצאה מגל הסתה זה התרחשו במדינות ערב עשרות פוגרומים כנגד היהודים שהתגוררו בארצות ערב אלפי שנים עוד לפני הופעת האסלאם, ואף לפני שהנביא מוחמד נולד. יהודים אלה אשר נתפסו ברוב המדינות כאזרחים סוג ב' או ג' היו נאמנים למולדתם ולא עסקו בפעילות בלתי חוקית הם היו אזרחים נאמנים ושומרי חוק.

בין ה-30 לנובמבר ועד ה-7 לדצמבר 1947 התרחשו, כאמור, עשרות פוגרומים כנגד אותם יהודים, הפוגרומים המשמעותיים ביותר היו הפוגרומים של  עדן (תימן) וחלב (סוריה) ובטריפולי (לוב). בשלושת הפוגרומים הללו נרצחו מאות יהודים, ועשרות אלפי יהודים נאלצו לנטוש את השכונות היהודיות אשר נבזזו על-ידי ההמון המוסת והזועם. בתי הכנסת של היהודים נשרפו, בתיהם נהרסו ונבזזו, והסיבה היחידה לכך היא המחשבה שהיהודים עלולים לקבל מדינה עצמאית.

כ-900 אלף יהודים מארצות ערב עזבו את מולדתם בארצות ערב והאסלאם, רכושם הגזול והמופקע על-ידי כמה מדינות ערב, בעיקר מצרים ועיראק, נאמד כיום במאות מיליארדי דולרים, הנ"ל כולל קרקעות, בניינים של הקהילות היהודיות, עשרות בתי כנסת מפוארים, מפעלים ורכוש פרטי שהופקע והוחרם רק בשל יהדותם.

נראה שהטיפול בנושא הפליטים ברמה הממלכתית מתחיל לעלות על הפרק וזוכה להכרה רבה יותר, עם זאת, נושא הפליטים היהודים מארצות ערב וסוגיית רכושם אינם מקבלים את ההד התקשורתי הבינ"ל הראוי. בעולם כולו מדברים על הנכבה הפלסטינאית ועל זכיותיהם הנצחיים של הפליטים הללו, אתמול העלה האו"ם בדף הפייסבוק שלו פוסט הזדהות עם העם הפלסטיני לרגל כ"ט בנובמבר, איש לא מדבר על הסבל של יהודי ארצות ערב, על הפוגרומים שחוו בארצות אלה בעקבות כ"ט בנובמבר, ובוודאי לא על רכושם המוחרם הנמצא עדיין במדינות אלה.

מדינת ישראל לא תחתום על סוף הסכסוך עם הפלסטינאים או עם מדינות ערב, כל עוד לא יוסדר נושא הפליטים היהודים ורכושם הגזול בארצות ערב. העובדה שלא עוסקים בנושא זה אינה אומרת שאנו מוותרים. יש לנו את החובה המוסרית והיכולת המשפטית לא רק לתבוע ממדינות ערב להחזיר לנו את האדמות אשר הופקעו, אלא אף לדרוש תשלום פיצויים על השימוש בהם במשך כל השנים שחלפו מאז הפקעתם.

בוזזים חנויות של יהודים בעדן
בוזזים חנויות של יהודים בעדן

אל לנו לשכוח את הטראומה המושתקת והמשתקת, טראומת העם, או טראומת הדורות, הפליטים היהודים שהגיעו לישראל מארצות ערב היו במצב של פוסט-טראומה, ולכן לא דיברו על עברם האיום וחוויותיהם הקשות שם אפילו עם ילדיהם, מה עוד שהם הגיעו כפליטים מנושלים ומוכים לשממה, הם הצמיחו חיים מעפר האדמה בתהליך הישרדות מפרך. מרבית הפליטים היהודים השתלבו בחברה ותרמו תרומה אדירה למדינה ולמוסדותיה, אולם, למרבה הצער, מאז שנגזל עושרם ורכושם בארצות ערב, חלקם נשארו תקועים בעוני רב-דורי בפריפריה שהיא המקבילה למה שקרוי מחנות הפליטים בצד השני.

אף על פי שלא מדברים הרבה על נושא זה, מקבלי ההחלטות בעולם יודעים היטב כי לא יהיה פתרון לבעיית הפלסטינית כל עוד לא ימצאו פתרון לבעיית הפליטים היהודים. על העולם המערבי להכיר כי לטרגדיות יש שתי פנים: אסונם של הפליטים הפלסטינים ואסונם של יהודי ארצות ערב.

  הנכבה היהודית. מתוך 'הפטריוטים' (ד')
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מעצר יהודים הונגרים, בודפשט 1944. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

'ביד ושם' הצליחו לזהות שמות 80% מקורבנות השואה בהונגריה

בפרויקט מחקרי שנמשך כעשור הצליח צוות החוקרים לאתר 225 אלף שמות חדשים מבין שמות הנספים. 4.5 מתוך 6 מיליון שמות הקורבנות נמצא כעת בארכיון 'יד ושם'