הממשלה אישרה הבוקר החלטות להעברת כספים ליישובים קריית שמונה, שלומי, מטולה וירוחם במסגרת מפת העדיפות הלאומית החדשה לשנים 2018-2021. "אלו החלטות חשובות, החלטות שיביאו לחיזוק הפריפריה והחוסן החברתי בישראל", הכריז רה"מ נתניהו בישיבת הממשלה.

עוד יועיל? ירוחם. צילום: פלאש 90

 

על פי ההחלטה, שורה של ישובים ואזורים יוכרו כבעלי עדיפות לאומית, במטרה להביא להגדלת הצמיחה הכלכלית, לצמצום פערים חברתיים, לקירוב הפריפריה למרכז ולחיזוק חוסנם של תושבים המתגוררים באזורי ספר.

לראשונה, מאושרת במסגרת זו מפת לשימוש כלל משרדי הממשלה. המפה כוללת שכונות ויישובים חלשים, אשר עד כה לא קיבלו מענה במסגרת ההחלטה על יישובי העדיפות. בכלל זה, יינתן מענה לשכונות חלשות בלוד, רמלה, אריאל, קריית מלאכי, אשקלון, , ירוחם, כרמיאל, וירושלים.

מענה לשכונות חדשות? חצר בנין בלוד. צילום: אביה ריש

 

במפה הכללית נמצאים אזורי הנגב והגליל (נפות גולן, צפת, עכו, כנרת, יזרעאל ובאר שבע), היישובים צמודי הגדר וסמוכי הגבול, ישובים מאוימים ביהודה ושומרון, 92 במספר, ויישובים חדשים. במפה הכללית נכללים בסך הכל כ-25% מתושבי מדינת ישראל, ובמפת הפריפריה החברתית יכללו כ-30% מהאוכלוסייה.

"החלטה חלוצית"

"העשייה נמשכת כל הזמן. אנחנו מאשרים היום החלטה לחיזוק יישובים צמודי גדר בצפון, באמצעות תוכנית סיוע ייחודית ליישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה, וגם תוכנית מקיפה לחיזוק ירוחם", הוסיף . "זוהי בשורה חשובה מאוד, אני מאוד מתרגש מהרגע הזה, אנחנו עובדים על זה הרבה זמן. הבטחתי לתושבי קריית שמונה, שנעשה זאת והיום אנחנו מקיימים".

"בשורה חשובה". ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים. צילום: פלאש 90

 

לדבריו, "קריית שמונה, מטולה ושלומי יקרות לנו ונמשיך לחזק אותן. ההחלטה על ירוחם היא החלטה חלוצית לקראת מעבר צה"ל לנגב, יצרנו שם מנוע כלכלי ממשלתי שמאפשר לפתח את האזור כולו". הוא המשיך ופירט כי "במסגרת ההחלטה לחיזוק ירוחם גובשה תכנית רב-שנתית לשנים 2018-2022 להעצמה כלכלית של המועצה המקומית ירוחם, הנותנת מענה לאתגריים הייחודיים של היישוב, תוך מינוף מגמות פיתוח מואץ בעקבות מעבר צה"ל לנגב".

ההחלטה הנוגעת ליישובים צמודי גדר, מתמקדת בפיתוח הכלכלה, התעשייה והשירותים בקרית שמונה, שלומי ומטולה, בצמידות לחיזוק פעולות בתחום הבינוי, במטרה לתמוך בגידול מספר התושבים ביישובים וצמצום פערים בינם לבין ישובים אחרים.

החלטות הממשלה הוגשו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "ההחלטה היא המשך ישיר של מדיניות הממשלה לחיזוק הפריפריה הצפונית והדרומית". לדבריו, "ההחלטה שמה דגש על פיתוח אזורי תעסוקה איכותיים בשכר הוגן וחיזוק מבנים שיאפשרו לישובים להתפתח ולהתחזק ובתוך כך לתת מענה לצמיחה המהירה של אותם ישובים כתוצאה מתנופת והבנייה שאנו מובילים בכל רחבי הארץ.

"המשך ישיר של מדיניות הממשלה". שר האוצר משה כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד הוסיף שר האוצר, כי " הפריפריה לא יכול להתבצע רק במילים בכותרות וחייב להיות מגובה במעשים ותקציבים. נמשיך לחזק את הפריפריה ולהוביל מדיניות של ברורה צמצום פערים שתחזק ותצמיח את המשק הישראלי כולו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא