שר האוצר, משה כחלון, הציג הבוקר  בישיבת הממשלה  את מסקנות הוועדה לבחינת התחרות בבנקים בראשות דרור שטרום. לאחר חודשים של עבודת הועדה מול משרדי הממשלה ונציגי הציבור הצליחו להגיע לעקרונות מוסכמים עם בנק ישראל במטרה לפרק את המונופול של הבנקים בתחום האשראי ולפתיחת התחרות בשוק הפיננסי לאחר 47 שנה.

העקרונות המוסכמים בין שר האוצר לבנק ישראל יגובשו לתזכיר חוק שיובא לאישור הכנסת בשבועות הקרובים.

שר האוצר, משה כחלון: "היום אפשר לבשר כי אחרי 47 שנים בהן לא קם בנק חדש בישראל נסללה הדרך להקמת בנקים חדשים. ההסכמות אליהן הגענו בימים האחרונים עם בנק ישראל מאפשרות תקדימים היסטוריים. כל הועדות שטיפלו בנושא עד היום לא טיפלו במעמד הביניים, בשכבות החלשות ובעסקים הקטנים והבינוניים שנאנקו תחת נטל הריכוזית. ההסכמות אליהן הגענו יאפשרו להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ולאלה להפוך לבנקים חדשים שיתחרו בבנקים הקיימים. המלצות הועדה מורידות באופן דרמטי את הדרישות הקיימות להקמת בנק חדש."

יו"ר הוועדה, דרור שטרום: "העקרונות המוסכמים מהווים מקשה אחת ליצירת תהליך תחרותי על המקטע הקשה ביותר בתחום הפיננסי – משקי הבית והעסקים הקטנים. לא סוד הוא שמגזרים אלה סבלו שנים רבות מחוסר יכולת לקבל וליהנות מתחרות. החידוש הוא בשילוב שבין הוספת מתחרים להכנסת טכנולוגיה שתקל על הצרכנים להבין ולהשוות בין מוסדות פיננסיים."

מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד: "המהפכה שמתחילה היום בענף הפיננסי מהווה בשורה גדולה לעסקים הקטנים ולמשקי הבית, שייהנו כתוצאה מהרפורמה מירידת מחירי האשראי. מעתה, בדומה לשוק המשכנתאות, גם בשוק הבנקאות ניתן יהיה להחזיק חשבון בבנק אחד ולקבל אשראי מחברה אחרת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.