2:39 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > כחלון נגד הקואליציה: תמכו בהחלטה למיסוי דירה שלישית

כחלון נגד הקואליציה: תמכו בהחלטה למיסוי דירה שלישית

שר האוצר נעשה נואש לאור התבטאויות חברי הקואליציה ובהם ראש הממשלה לפיהם לא יתמכו בהצעתו להטיל מס נוסף על דירה שלישית. "חברי הקואליציה יצטרכו לבחור אם הם תומכים בהחלטה שמסייעת לזוגות הצעירים ולמעמד הביניים או מצטרפים ליאיר לפיד"

"חברי הקואליציה יצטרכו לבחור אם הם תומכים בהחלטה שמסייעת לזוגות הצעירים ולמעמד הביניים או מצטרפים ליאיר לפיד שמגן על האלפיון העליון. המטרה בתוכנית הדירה השלישית היא לפנות דירות ולהגדיל את ההצע. אנחנו כבר בחרנו, אנחנו בעד זוגות הצעירים". כך תקף כחלון את חברי הקואליציה הבוקר (א'), לאחר שאלו תקפו הצעתו להטיל מס על בעלי דירה שלישית.

כחלון. צילום: פלאש 90
כחלון. צילום: פלאש 90

השימוש של כחלון בשמו של לפיד דווקא משונה, היות והאיש ממנו זקוק כחלון לגיבוי מכל הוא דווקא ראש הממשלה נתניהו. אלא שזה התבטא בנושא בראיון לחדשות 2 וחשף כי לא יתערב למען חקיקה שכזו. בהתבטאות שרמזה להתנהגותו של כחלון בנוגע למתווה הגז, אמר נתניהו כי הוא מנוע מלקדם את החוק משום שיש לו עצמו שלוש דירות. "אני, כמו שאומרים, נמצא בניגוד עניינים", אמר ראש הממשלה.

העקיצה הפוליטית של נתניהו לכחלון מסוף השבוע האחרון מזכירה את קבורת החמור של הצעת שר האוצר הקודם יאיר לפיד לקדם מע"מ 0 למחוסרי דיור.

"נטל המס יתגלגל לשוכרים"

בשבוע האחרון החריפו חברים בקואליציה את טון המתקפות על מדיניותו של כחלון, בין היתר בסוגיית המס על דירה שלישית. בין המתנגדים הבולטים בתוך הקואליציה היה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אשר הסביר את עמדתו במהלך נאום בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת. "חוק מיסוי דירה שלישית לא יעבור את ועדת הכספים", קבע גפני. "העלאת מס הרכישה לא הובילה להוזלה של מחירי הדיור. במקום לטפל בשורש הבעיה, הפסקת ספסור המדינה בקרקעות, הגדלת ההיצע, מתעסקים במקומות הלא הנכונים".

גם מיקי זהר מתנגד. מתוך "כלכלי בלילה" 

בתחילת החודש שלחו מספר חברי כנסת מהליכוד מכתב לראש הממשלה ובו הביעו מורת רוחם מקידום יוזמתו של כחלון. "אזרחי ישראל זקוקים למרחב נשימה ומרוץ המיסוי שנעשה בחודשים האחרונים הוא מדאיג", כך תקפו עשרה ח"כים מתוך הקואליציה את יוזמת כחלון למיסוי בעלי דירה שלישית בפנייה אל ראש הממשלה. במכתב, אותו יזמו חברות הכנסת שרן השכל ונורית קורן (ליכוד), דרשו הח"כים מראש הממשלה להוציא את ההצעה מחוק ההסדרים.

"איננו מסכימים עם הנחת האוצר כי מיסוי דירה שלישית יגרום למכירת 50 אלף יחידות דיור", כתבו הח"כים, והוסיפו כי לדעתם "נטל המס יתגלגל לפחות בחלקו אל השוכרים ויוביל לעליית מחירים בשוק השכירות בישראל".

הח"כים תקפו אף את הנחת האוצר לפיה מכירת דירות להשכרה תגרום להגדלת ההיצע: "מכירת דירות להשכרה תיצור היצע קטן ועלייה גדולה בביקושים אשר תוביל לעליית מחירי בשוק השכירות".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90

תכנית הסיעוד הלאומית: יינתנו טיפולי שיניים, הקצבה תעלה

השרים כחלון וליצמן השיקו היום את תכנית הסיעוד הלאומית במסגרתה תעלה הקצבה לחולים סיעודיים קשים מ-3,432 שקלים ל-5,000 שקלים