כחלון מאיים כי אם התקציב לא יאושר – ישראל תלך לבחירות. במסיבת עיתונאים שערך לרגל רפורמה במכון התקנים אמר שר האוצר: "לא אוכל לתפקד ולהמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור בסוף המושב, אין שום הגיון לכרוך את הגיוס בתקציב המדינה, על מנת לתת מענה לאוכלוסיות שהוזנחו שנים נאלצנו להקדים כסף מ-2019 צהרונים ומס הכנסה שלילי והמשמעות של אי העברת התקציב פוגעת באוכלוסיות גדולות, אותם לא מעניין מתווה הגיוס".

כחלון. צילום: פלאש 90

כחלון הבהיר, "אני קורא פעם נוספת לחבריי: תתעשתו, אם עד סוף המושב לא עובר התקציב אני באופן אישי קורא לחבריי בכולנו לקום ולעזוב". עוד הוסיף שר האוצר כי אם התקציב לא יאושר עד לליל הסדר, יפרוש מהממשלה.

כתבנו אלירן טל מזכיר כי אתמול נשא כחלון נאום לאומה בפתח ישיבת הסיעה וניסה להסביר לבוחריו מדוע הוא מתעקש להעביר את חוק התקציב עוד במושב הזה, שמסתיים בסוף החודש. כחלון הזהיר בישיבת הסיעה כי "אם לא יעבור – תהיה השפעה ישירה על 2018 ואנחנו תוקעים את המדינה ואת האוכלוסיות שקופחו הרבה מאוד שנים. ללא התקציב הזה – אין לי מנדט ציבורי ואני מפר את ההסכם עם הבוחר".

הבוקר צוטט סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בעיתון 'המודיע', המזוהה עם הפלג החסידי ב"יהדות התורה", כאומר כי "אנחנו עומדים בדרישתנו להעביר את החוק בכל קריאותיו קודם להצבעה על התקציב ודבר לא השתנה". עוד אמר ליצמן כי "מאז פרוץ המשבר הליכוד אינו מנהל איתנו מגעים על חוק הגיוס".

יו"ר ועדת הכספים חה"כ משה גפני מיהדות התורה מסר בתגובה: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר. אם תקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק – לא יהיה תקציב".

במקביל, בכנס שדרות, התייחס גם שר התחבורה ישראל כ"ץ למשבר הקואליציוני ואמר: "אני לא תומך בהקדמת הבחירות. שנה וחצי זה המון זמן עבור ממשלה שצריכה לעשות עוד עבודה והיא פועלת תחת מנדט". עם זאת הוסיף, "אם השותפים יגלו אחריות – לא תהיינה בחירות. לא ראש הממשלה יזם את המשבר. יכול להיות שהוא יחליט כי בנסיבות אלה ילך לבחירות אבל אני מקווה שזה לא יקרה".

עוד אמר כי, "הבעיות הבסיסיות צריכות להיות מטופלות באופן ממלכתי ולא להכניס אותם לתחום הפוליטי הצר. כולנו שרתנו ויש הרבה נואמים בממשלה אבל הסטטיסטיקאי הראשי של מדינת ישראל בממשלה הוא זה שנותן את המספרים, ולפיו בעוד כ-40 שנה יהיו בישראל 30 אחוז חרדים מכלל הציבור. אם אנחנו רוצים להמשיך ולהיות מדינה מובילה עלינו לשלב את הציבור".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.