21:44 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > כחלון: "הצלחנו לצנן את שוק הדיור אבל לא מספיק"

כחלון: "הצלחנו לצנן את שוק הדיור אבל לא מספיק"

עוד התייחס כחלון לסוגיית השידור הציבורי ואמר כי "אני לא רואה איך התאגיד לא קם - אני מכיר את המספרים והנתונים"

"הצלחנו לצנן את שוק הדיור – אבל לא מספיק", כך אמר שר האוצר, משה כחלון, בשיחה עם עורך  TheMarker, סמי פרץ, בווועידה הכלכלית-חברתית של דה מרקר שהתקיימה היום (ג') בבאר שבע ובשיתוף עם אוני' בן גוריון ועיריית באר שבע. שר האוצר התייחס גם לנושא תאגיד השידור הציבורי ואמר: "אני לא רואה איך התאגיד לא קם. אני מכיר את המספרים והנתונים. הרפורמה ברשות השידור לא הגיעה סתם. אפשר לקלוט לתאגיד עוד אנשים מרשות השידור".

כחלון. צילום: אוליבייה פיטוסי
כחלון. צילום: אוליבייה פיטוסי

ועידת ישראל לכלכלה וחברה של דה מרקר (TheMarker)מתקיימת לראשונה בבאר שבע בשיתוף עם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ועיריית באר שבע. במרכז הועידה – שיח וקידום הצמיחה של המשק הישראלי. באירוע, שנערך במשכן לאמנויות הבמה באר שבע, משתתפים בין היתר שר האוצר משה כחלון, הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף (במיל.) גבי אשכנזי, שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, ועוד. מטעם האוניברסיטה משתתפים בועידה חוקרים בולטים בתחומים האמורים ובראשם נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי וכן ראש המחלקה לכלכלה פרופ' תומר בלומקין, ד"ר מאיה בר סדן, ד"ר סראב אבו רביע קווידר ופרופ' עליאן אלקרנאוי.

כחלון גם התייחס למשבר הדיור ואמר כי "יש משבר דירות במדינת ישראל. קורה שקבוצה של אנשים עושה פעולה לא מתוך רוע שבשלב מסוים פוגעת בקבוצה אחרת. אנחנו רוצים ליצור מצב שאו שישלמו מס או שישחררו דירות. אנחנו במחסור שהצטבר בעשר השנים האחרונות. בהתחלות בנייה אנחנו כפול משנת 2009. העסק הזה עובד אבל לא מספיק. אין ספק שהצלחנו לצנן את השוק. צריך לפנות גם בביקושים וגם בהיצעים. אנחנו עובדים בכל הכוח. הצטבר מחסור ענק. יש לנו 5000 יש לגביהם הסכמים. עד סוף השנה יהיו 12 אלף".

"אני לא עוסק רק בנושא הדיור. אני עוסק בנושא השקעות. אני נפגש עם הגורמים מחוללי הצמיחה ומקומות העבודה במשק. נפגשתי עם מנכ"ל אינטל וזה לא מעניין אף אחד. אתם הולכים למקום שיש בו טוקבקים, אנחנו הולכים למקום שבו יש צמיחה. המשק צומח וגם צריכה זו צמיחה. אנחנו עושים מאמץ להחזיר לישראל אנשים דוברי עברית. אנחנו רוצים להפחית מיסים למעמד הביניים לאלו שמרוויחים בין 8000 ל-16 אלף. המשק צומח. אפשר לאהוב את זה ואפשר לא לאהוב את זה. אנחנו צריכים להגיע לחמישה אחוז ונגיע אליו. בצמיחה אנחנו במצב טוב. אנחנו נותנים למשרדים ביד נדיבה. גם לתחבורה. גם בחינוך. גם בבריאות. גם ברווחה. התקציבים גדלו בצורה משמעותית".

גם בצבא יש שינויים. עדיין לא בצורה אופטימלית, ועדיין אנחנו צריכים צבא חזק, ולחזק אותו בהתעצמות ובאנשים הטובים ביותר.

"התאגיד יקום, אבל היו נסים מעולם"

לגבי רשות השידור אמר כחלון: "אני לא רואה איך מתכנסים למספרים נמוכים לגבי רשות השידור. הציבור שלח אותי לשמור על הכסף שלו. אגורה מיותרת לא תצא. אני לא רואה איך התאגיד לא קם, אבל יש ניסים ונפלאות.  אני מכיר את המספרים והנתונים. אני חושב שאפשר לקלוט עוד אנשים מרשות השידור. לא מוסרי לשלוח מישהו הביתה ולקחת מישהו אחר.

ברגע שתהיה פגיעה בבית המשפט העליון נעצור את החקיקה. אני לא נגד בנייה ביהודה ושומרון. בית המשפט העליון הוא מעל כולנו. אני עוצר ובולם כל חקיקה נגד בית המשפט העליון. אם חוק ההסדרה יעבור בקריאה שלישית עם פגיעה בבית המשפט העליון אני אעמוד כאן לביקורת שלכם".

כחלון נשאל מתי נראה ירידה במחירי הדיור והגיב שהחוב נמוך, האבטלה נמוכה, אבל בדירות מתעסקים כל הזמן. העלו את הדירוג שלנו בעולם לאיי פלוס. אם אנחנו מדברים על צמיחה וכלכלה אז אנחנו בדרך הנכונה. אני חושב וכמעט בטוח שברגע שנסיים את כל הפעולות שעשינו. התחלנו בספטמבר. אנחנו כרגע שנה וחודשיים אחרי, וברגע שנגביר היצעים ונצמצם ביקושים נהיה בדרך הנכונה

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_7

נחשפו נתוני ההחלמה ממחלת הסרטן בישראל

האגודה למלחמה בסרטן פרסמה הבוקר נתונים מעודדים לפיהם ישנה עלייה משמעותית במספר המחלימים מהמחלה. מנכ"לית האגודה מירי זיו: "ישראל יחסית במצב טוב"