שר האוצר התראיין היום (ג') לכנס הרצליה וסיפר כי הלחץ האמריקאי להסכם מדיני הולך וגובר. לדבריו, "משהו קורה. הממשל האמריקאי מרגיש שהיא יכול להביא הסכם, אולי בגלל הקשרים הטובים עם ממשלת ישראל שמאפשרים לטראמפ להשפיע יותר מאשר בתקופת אובמה".

כחלון בכנס הרצליה
כחלון בכנס הרצליה

עוד סיפר כחלון על פגישתו עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה: "השיח הזה חשוב ואני בא מהמקום של מה שטוב למדינת ישראל, ואם לפלסטינים גם – אז לא נורא. אני חושב שהאמון חשוב, זה לא סוד. אמונה פרטית שלי. קודם כל זה אנשים. אם אני יושב איתך ולא מאמין למילה שלך, חבל שאנחנו יושבים. יש להם בקשות, יש להם צרכים, לא כל דבר הם מקבלים, אבל איפה שאפשר לנהל את החיים נורמלים – אני לא רואה סיבה שלא".

לדברי כחלון, הוא נמנע מלהיכנס לנושא המדיני, אך ציין כי התרשם כי הפלסטינים אינם בשלים להסכם. "אמר לי חמאדללה: 'אנחנו עושים עבודה יפה בינינו. מרוצה מהקשרים הכלכלים, אבל בלי הסכם מדיני זה מאוד קשה' אמרתי לו שהסכם מדיני זה לא אני, 'אני בכלכלה וזה מה שאני יודע לספק לך'".

"מהשיחות איתם, אני חושב שהם לא בשלים. אני לא אומר שאנחנו הכי צודקים, האמת היא באמצע. אבל כרגע – הם אומרים 'תנו לנו לעבור את השנים האלה, יש בעיות באופוזיציה הפנימית, עם . תנו לנו לנהל את הכלכלה, את החיים'. אני לא רואה הסכם".

כחלון וא-שייח בפגישתם בספטמבר 2016. צילום: משרד האוצר
כחלון וא-שייח בפגישתם בספטמבר 2016. צילום: משרד האוצר

שר האוצר סיפר כי מי שביקש לקצץ בכמויות החשמל שמועברות לרצועה היא הרשות הפלסטינית. "הסיפור של החשמל הוא בין רמאללה לעזה. אנחנו מייבאים צרות של אחרים, זה לא קשור אלינו. אנחנו נסחפנו לשם והגזרה כמעט התחממה", אמר.

"מאז התאגיד אני מסתכל על הדברים בצורה אחרת"

יו"ר כולנו התייחס בראיון גם למערכת היחסים השוקעת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי מאז משבר התאגיד, היחסים השתנו דרמטית: "כשאני התעוררתי בבוקר, באמת, בשיא העשייה בשיא קידום של נושאים, בכל התחומים. האמנתי בתמימותי שאנחנו מזניקים את המדינה, מריצים אותה, עושים בכל הכוח. מתחילים לראות פירות, ואז אני מוצא את עצמי כמעט בבחירות מי יערוף את ערוץ הבישול בתאגיד. זה הפרמטר להביא את מדינת ישראל לבחירות?

"מאז, אני מסתכל על הדברים בצורה אחרת. אולי איבדתי את התמימות, נפרדתי מהתום, אבל הבנתי שפה משהו קרה. והמשבר הזה עבורי הוא קרדינלי , ואני עושה את הפעולות שלי, עובד עם נתניהו בסדר גמור. יש באמת המון אתגרים, אבל להגיד שזה כמו מה שהיה לפני? לא".

מאז התאגיד, היחסים התדרדרו. רה"מ נתניהו והשר כחלון צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
מאז התאגיד, היחסים התדרדרו. רה"מ נתניהו והשר כחלון צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

בנוגע למחלוקת סביב תוכנית הבנייה בקלקיליה אמר כחלון: "הייתה הצבעה בקבינט, אני לא יודע כמה פרטים אני יכול לחשוף, אבל הנושא עלה להצבעה. מי שאמר שהוא לא מכיר או לא זוכר, אני זוכר את זה ובדקתי עם המזכיר הצבאי של ראש הממשלה לפני שהגעתי לכאן. כל מה שאני אומר, מתועד בפרוטוקולים אחד לאחד. ראש הממשלה אמר 6,000 (יחידות דיור), יכול להיות שהוא מתכוון לאשר 6,000".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.