מילה על העצרת לזכר רבין שנערכה אמש: כחול לבן השתלטו אמש על מאחז נוסף של מפלגת העבודה. את יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, דאגו לטאטא מחוץ לבמה המרכזית וה"מנהיג" המושפל של המפלגה המתרפסת נאלץ להסתפק בבמה צדדית ולנאום בפני כמה תלמידי מכינות. איזו עליבות. בני גנץ תפס את מקומו בלי למצמץ ואפילו לא הציע לשותפו הפוטנציאלי לגוש לקחת חלק באירוע הזה, לזכרו של מי שהיה מנהיג מפלגת העבודה כשגנץ עוד היה קצין צעיר ולפיד עיתונאי ואיש החיים הטובים של תל אביב.
בכחול לבן הוציאו הזמנות לאירוע, הדגישו בהן את הנואם המרכזי ואת המפלגה כמובן אבל שכחו לציין רק פרט אחד – לזכרו של מי נערך הערב הזה? צופה מהצד יכול היה לחשוב שמדובר בעוד כנסת פעילים של המפלגה שמתיימרת להיות ממשלת שלטון ולא אירוע לזכרו של ראש ממשלה שנרצח.
רבין, כמו עמיר פרץ, נדחק אמש הצידה. אוי לבושה.
מסמר נוסף בארון הקבורה של מפלגת העבודה, שלא מסוגלת אפילו להיאחז באירוע שכל כך מזוהה אתה.
גנץ שוב קיבל את הבמה המרכזית, בשעת הפריים טיים, כשבקהל רבים מפעילי מפלגתו שהתבקשו להגיע ולהריע. גם חברי הכנסת של המפלגה נדרשו להתייצב להשלמת הליך הכיבוש. אחרי הכל, מפלגה של גנרלים. הם יודעים דבר או שניים בהשתלטות ובהתבצרות.
נאומו של גנץ, שגם הפעם הקריא מהפרומטר והתקשה להלהיב את הקהל, היה צפוי עד משמים. קריאות נגד נתניהו נשמעו מכל עבר ולא הושתקו. שלטים הקוראים להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגה הערבית התנוססו בקהל.
24 שנים אחרי, אני משוכנע שלא כך חזה רבין את עתידה של מפלגת העבודה וגם לא את פניו של השמאל הישראלי ההולך וגווע, שוכח ציונות מהי.
הספין התורן – ממשלת מיעוט עם בנט ושקד
לפחות על פי כמה פרסומים, שלא ממש הוכחשו, בכחול לבן הציעו לאיילת שקד ולנפתלי בנט כל תיק שרק יחפצו ובתנאי שיערקו למחנה השמאל ויקחו חלק בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.
כן, המפלגה שחרטה על דגלה יושרה, פוליטיקה אחרת ועקרונות אידיאולוגיים מוכרת את נשמתה תמורת מפלגת ימים עם שלושה מנדטים, כאשר תכלית המהלך הזה הוא לפרק את גוש הימין ולהדיח את נתניהו.
סביר להניח שבכחול לבן הבינו וידעו שמשמעות ההצעה היא לתת לשקד את תיק המשפטים ולבנט את הביטחון.
איך יגיבו לפיד ושאר שומרי הסף למדיניות שהובילה שקד בריסון בג"צ ובהכנסת שופטים שמרניים לבתי המשפט?
ואיך בדיוק תתוחזק ממשלת הדמיקולו הזו כאשר שוב יחטפו תושבי הדרום מטח טילים? שר הביטחון בנט ידרוש לפעול בעוצמה ברצועת עזה, אבל איך יגיבו לכך השותפים במרצ וגרוע מהם – הח"כים הערביים שמחזיקים את הממשלה ההטרוגנית הזו?
ומאיפה בדיוק ילקטו שקד ובנט את תמיכתם אחרי שנתנו יד לממשלת מיעוט מהסוג הגרוע ביותר? זה יהיה סוף מוחלט לעתידם הפוליטי של השניים. לא מן הנמנע שברגע שהמפלגות החרדיות יצטרפו לאותה ממשלה, גנץ ולפיד ימהרו להדיח את שקד ובנט כדי לזכות שוב בשני התיקים הבכירים. עם 15 המנדטים של ש"ס ויהדות התורה, בנט כבר לא רצוי – בטח כשיעלון ואשכנזי זוממים על משרד הביטחון.
לכן, עם כל הכבוד לספין התורן, אני לא רואה שום היתכנות לממשלה שכזו עם שני עלי התאנה מהימין. מהיכרותי עם השניים, הם לא ימכרו את נשמתם ואת העקרונות שלהם בעבור ג'ובים. הם גם מבינים שאין להם שום סיכוי להצליח בתוכניות שלהם בתחומים המשפטים והביטחון בממשלה עם סתיו שפיר, ניצן הורביץ, איציק שמולי ותמר זנדברג.
אני מחכה בקוצר רוח לספין הבא.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא