הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום (שני) לתחקיר התאונה בנחל חילזון במהלך טקס טקס חילופי מפקד המכללות.

בתחילת דבריו בנושא אמר כוכבי כי "הלמידה והאימונים מכוונים להשגת המשימה בחירום או בשגרה ולניצחון בשדה הקרב. אך ציווי נוסף חייב לעמוד לנגד עיננו: השמירה על שלומם ועל ביטחונם של חיילינו".

"לאחרונה התרחשו אירועים שאינם עולים בקנה אחד עם חובתנו. האחריות לחיי אדם מחייבת דייקנות ויסודיות' וכרוכה בהגנות המבוססות על פקודות הצבא. הפקודות מהוות תמרורי אזהרה. מי שלא מקיים אותן – מתעלם מאזהרה. הוראות הן המצפן", הוסיף.

"אם הופרו הפקודות ולא בוצעו ההנחיות – נרים דגל אדום", הדגיש הרמטכ"ל, "לא נקבל זאת, לא נטשטש, ונתבע אחריות. ‏יש הבדל בין שגיאה לתקלה, ולכן הכלל הוא חד ואחד: שגיאות הנובעות מטעות בשיקול הדעת – נגבה. שיקול דעת החורג ממרחב הסבירות או תקלה הנובעת מאי ביצוע פקודות – נוקיע".

כוכבי המשיך: "ביצוע המשימה ושמירה על שלומו ועל בטחונו של חייל הם הציווי שלאורו חייב לפעול כל מפקד, ושילוב נכון בין ביצוע הפקודות וחופש פעולה הוא המתכון לביצוע מוצלח, מקצועי, מדויק ורלוונטי".

כזכור, לפני כחודשיים טבע למוות בנחל חילזון סמל אביתר יוספי ז"ל. החייל היה במהלך תרגיל מסלול לוחם של הגדס"ר (גדוד הסיור) של חטיבת הצנחנים.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20