הרמטכ"ל נשא דברים היום (חמישי) בטקס המסורתי של אות מצטיין הנשיא בירושלים. "שש משואות הודלקו בטקס יום השואה על ידי שישה מהשורדים", אמר כוכבי והוסיף: "שישה שהיו על סף תהום השאול, אך התעקשו ולחמו, וכנגד כל הסיכויים הקימו בית ומשפחה, כאן בארץ ישראל. אני מצדיע להם את לפיד האש הגישו להם חיילי צה״ל, סמל התקומה, ומשמר הכבוד הורכב מלוחמי צה״ל". עוד אמר הרמטכ"ל: "ביום-יום חיילים אלו, לצד עשרות אלפים, עומדים על משמר הגבולות".

הרמטכ"ל התייחס לחיילים המצטיינים ואמר: "מדינת ישראל היא עובדה מוצקה ומוגמרת, ולמען ביטחונה צה״ל ממשיך לפעול יומם וליל. ובחוד, כמו תמיד, המצטיינים. הם בראש הטור המתגנב בין סמטאות, בחדר המלחמה, בעומק המחסנים, בצוות הפיתוח, במשרד ובגבול- בכל אלו נמצאים החיילים הבולטים אשר מושכים את הרבים", עוד אמר הרמטכ"ל: "הטקס הדור וחגיגי, אך ההצטיינות פעמים רבות אפורה ושותקת".

"ההצטיינות מתרחשת בחדרי חדרים ובגבעות חשוכות": סיפר כוכבי, עוד אמר בטקס: "היא כרוכה בשעות ובימים של עבודה מאומצת ומתחילה בדברים הבסיסיים ביותר: בנוהל קרב יסודי, בארגון מוקפד של מוצב, בתרגול חוזר ונשנה לצורך שיפור, והתעקשות על ביצוע איכותי של המשימות".

הרמטכ”ל כוכבי. צילום: דובר צה״ל

 

כוכבי דיבר על ערך הצטיינות: "הבוקר הזה עומד בסימן ההצטיינות האישית, אך ההצטיינות חייבת להיות הדופק הארגוני שעל פיו פועלת כל יחידה, פיקוד או זרוע. מצוינות אינה הישג או שיא – מצוינות היא דרך חיים". עוד אמר: "בעוד רגע תעלו אל הבמה. אחד אחד. אבל לא הגעתם לרגע הזה לבדכם. בני המשפחה הנמצאים כאן עמנו מהווים את הקרקע הפורייה שמתוכם צמחתם, שהעניקה לכם ערכים, מופת ודרך של מצוינות".

הרמטכ"ל התייחס אל האתגרים העומדים בפני צה"ל: "המציאות משתנה בקצב מסחרר ועלינו להמשיך להשתנות", אמר כוכבי והבהיר: ":לכן גזרנו על עצמנו את העיקרון של מוכנות והשתנות. נעשה כל שניתן לשפר את המוכנות, ובכלל זה אימונים, מלאים ומחסני חירום", עוד הבהיר: "נעשה כל שאפשר להתאים את עצמנו לאתגרי שדה הקרב הנוכחי, לאתגרי העתיד ולחיזוק כושרו ההתקפי של צה״ל".

"עשרות אלפי חיילים באים מהעם מדי שנה, נכנסים בשעריו של צה״ל, עושים למען המדינה, וחוזרים לעם כאזרחים טובים יותר ושייכים יותר", אמר הרמטכ"ל והמשיך: "ראיתי אותם במהלכי ימי הקרב האחרונים – בעמדת צלפים לאורך הגבול, בחמ״ל האיסוף והתקיפה, בתא הטייס, בחדר הבקרה של הסוללה ובחדרי המודיעין. עובדים מסביב לשעון. עושים ביטחון. אני גאה בחיילי צה״ל ובמפקדיו, וגאה בכם המצטיינים", כוכבי סיים את דבריו בברכת "חג עצמאות שמח".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא