תנועת פת"ח העומדת בראש ממשלת  הפיצה ע"י סניף בית לחם של תנועת הנוער שלה, "", יומנים חינמיים לתלמידי תיכון אשר כריכתם מעוטרת בתמונותיהם של הארכי-מחבל שהיה אחראי לרצח של 125 ישראלים ושל צלאח ח'לף, ראש ארגון הטרור 'ספטמבר השחור' ומתכנן הטבח ב-11 הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן ב-1972, טבח שפת"ח עדיין מתפארת בו. תחת פני המחבלים המהוללים, מופיע הכיתוב " היא ערובה לעתיד ולנאמנות לדרך השהידים".

יומן תנועת הנוער של פת"ח. צילום: PMW
תנועת הנוער של פת"ח. צילום: PMW
  • מחקר חדש: בחסות אונר"א, הרש"פ מכינה את ילדיה למלחמה עתידית עם ישראל

 

כריכתו הקדמית של היומן החדש נושאת גם את הלוגואים של פת"ח ואש"ף, הכוללים את מפת א"י של "פלסטין" המציגה את כל מפת ארץ ישראל כחלק מ"פלסטין". לפי PMW, שלילת קיומה של ישראל וזכות הקיום שלה היא אחת האידיאולוגיות הבסיסיות ביותר הן ברשות והן בפת"ח.

מכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית' (PMW), תיעד כי גם תנועת הסטודנטים של פת"ח, הנקראת גם היא "שביבה", שולחת לסטודנטים באוניברסיטאות מסרים דומים, לפיהם אלימות היא הדרך הנכונה. בשתי אוניברסיטאות פלסטיניות – אוניברסיטת אל-נג'אח הלאומית בשכם ובאוניברסיטה הפתוחה של אל-קודס, הלוגואים של "שביבה" תומכות ב"מוות למען "פלסטין". "מים הדם של השהידים ניצור מדינה", נכתב בעמוד הרשמי של התנועה.

הלוגו של תנועת הנוער של פת"ח, "שביבה"
הלוגו של תנועת הנוער של פת"ח, "שביבה"

 

אבו ג'יהאד, או בשמו המקורי חַ'לִיל אלְ-וַזִיר, היה ממנהיגי המחבלים ונמנה על מייסדי תנועת פת"ח. הוא שימש כסגנו של יאסר ערפאת, עמד בראש הזרוע הצבאית של ארגון אש"ף ותכנן פיגועים רבים של פת"ח ב-1960. ההתקפות הללו, בהן נרצחו בסך הכל 125 ישראלים, כללו את הפיגוע הקטלני ביותר בתולדות ישראל – חטיפת "אוטובוס הדמים" ורצח של 37 אזרחים, מתוכם 12 . לבסוף, חוסל אבו ג'יהאד על ידי סיירת מטכ"ל במבצע הצגת תכלית.

הכוכב השני של היומן, צלאח ח'לף, הידוע בכינויו "", היה כאמור ראש ארגון הטרור 'ספטמבר השחור' ובמסגרת תפקידו בפת"ח כמוביל פעולות הטרור של התנועה מחוץ לישראל, הוא תכנן טבח הספורטאים במינכן. גם הוא תפקד כסגנו של ערפאת וניסח יחד איתו את העקרונות והיעדים של פת"ח. בסופו של דבר חוסל בתוניס בשנת 1991, יממה לפני פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה, על ידי אחד משומרי ראשו.

מחקר חדש: בחסות אונר"א, הרש"פ מכינה את ילדיה למלחמה עתידית עם ישראל

בתוך כך, מחקר שנערך במרכז שמעון ויזנטל ופורום המזרח התיכון ופורסם ביום רביעי האחרון, בחן את היחס ליהודים בכ-160 ספרי לימוד של מקצועות שונים שנלמדו בכיתות א' עד י"ב, כמחציתם פורסמו בשנים 2016-2017. על פי המחקר, טקסטים גזעניים המעודדים ומסיתים לאלימות נגד יהודים נלמדים במאות בתי הספר שבחסות אונר"א ברחבי יהודה, שומרון ועזה ומחזקים את ההסתה שסופגים גם ככה ילדי הרש"פ בסביבתם. המחקר בוצע על ידי מומחה ספרי הלימוד הערבים, ד"ר אהרון גרויס, בשיתוף עם מנהיגים של כל אחד מהארגונים המעורבים.  תכנית הלימודים נמסרה לבתי הספר של אונר"א על ידי הרשות הפלסטינית.

"ששת מיליון היהודים המתגוררים בפלסטין המנצחת יגורשו מהאדמה", כך כתוב בספרי הלימוד הנלמדים בבתי הספר של האו"ם ברשות הפלסטינית, בחסות ארגון אונר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין). בכך למעשה, לראשונה בהיסטוריה של תוכנית הלימודים של הרשות הפלסטינית, מופיעה התייחסות לגורל היהודים בארץ.

הצגה בבית ספר ברש"פ: ילד פלסטיני "יורה" בחייל ישראלי. צילום: Palwatch
הצגה בבית ספר ברש"פ: ילד פלסטיני "יורה" בחייל ישראלי. צילום: Palwatch

 

מסקנת המחקר העיקרית היא כי הרשות הפלסטינית מבצעת בתוכניות הלימוד בבתי הספר שלה את מה שהיא עושה בתקשורת הפלסטינית – חיזוק מסר השנאה ליהודים. זאת, בשיתוף פעולה מלא מצד סוכנות האו"ם. ממצאי המחקר חשפו שלושה יסודות מרכזיים בספרי הלימוד. כאשר המרכזי שבהם הוא יצירת דה-לגיטימציה, דמוניזציה ואינדוקטרינציה של התלמידים למאבק אלים במקום לשלום. "הילד הפלסטיני עמד מול כדורי האויב כמו חייל אמיץ", מלמד אחד הספרים. טקסט אחר, מתוך ספר שפורסם ב-2017, מתאר פיגוע פיצוץ אוטובוס של ישראלים כ"מסיבת ברביקיו". בספר אחר מובעות תשבחות כלפני המחבלת דלאל מוגרבי, שהובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות ישראל כפקדה על חוליית הטרור הפלסטינית שחדרה מלבנון לישראל דרך הים ורצחה 35 ישראלים, בהם 12 ילדים. 71 נפצעו בפיגוע שכונה 'טבח כביש החוף' במרץ 1978. המחבלים השתלטו על אוטובוס אגד בכביש החוף והובסו ע"י כוחות צה"ל, בהם מוגרבי שחוסלה בקרב.

כמו כן, לפי ספרי הלימוד הפלסטיניים, ליהודים אין זכויות כלשהן באזור אלא רק "שאיפות חמדניות". הספרים אף מסבירים כי ליהודים אין מקומות קדושים – הכותל המערבי בירושלים, מערת המכפלה בחברון וקבר רחל בבית לחם – כולם מוצגים כמקומות קדושים למוסלמים המאוימים על ידי יהודים. המחקר מראה גם כי ערים שהוקמו על ידי יהודים בעת החדשה, כולל תל אביב, מוצגות לעתים על גבי מפות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.