אתמול (א') לקראת השעה 23:00 בלילה הגיעו כוחות גדולים לישיבת חומש שבצפון השומרון והרסו את בית המדרש של הישיבה. למקום הגיעו כוחות גדולים – אוטובוסים, צוותי יס"מ ומשטרה ודחפורים.

אחד התלמידים סיפר כי טרקטור צבאי הרס את בית המדרש, הפך את האדמה במקום ואת ההריסות השאיר בצד. כך נעשה גם למבנה שירותים שהיה במקום. חדר האוכל נהרס גם הוא. "הכוחות בחרו לבוא כגנבים בלילה ולהרוס בצורה ברברית שלא מותירה שום חלק מהמבנה שלם".

ישיבת חומש הוקמה בשיאו של המאבק הציבורי לשוב אל חומש. הישיבה פועלת בהתמדה בישוב חומש שנעקר לפני 14 שנה ביחד עם שלושת ישובי צפון השומרון גנים, כדים ושאנור וישובי גוש קטיף ולומדים בה כ-40 בחורים ואברכים. הלימוד מתבצע בתנאי שטח מאתגרים ללא חשמל ומים זורמים.
ב'מטה חומש תחילה' לא פוסלים את האפשרות כי ייתכן וההרס בוצע על רקע דרישת מגורשי חומש שאנור מראשי מפלגות הימין להתחייב לביטול ההתנתקות בצפון השומרון.

הרס ישיבת חומש. צילום: ישיבת חומש

 

יוסי דגן ראש מועצה אזורית שומרון ומגורש משאנור בעצמו אמר כי המראות האלו לא צריכים לחזור על עצמם. "הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקן את העוול ותעביר את החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. הדרישה מראשי מפלגות הימין להוסיף למצע שלהם התחייבות לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון היא בסיסית, אני בטוח שכל אחד מהם יעשה זאת בקרוב, אין סיבה שלא. מדובר בחוסר תשומת לב וטעות טכנית של ראשי המפלגות שנושא ביטול הגירוש לא קיים במצעי המפלגות. אין אחד מביניהם שלא התבטא בנושא, אני בטוח שהטעות תתוקן בקרוב".

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר בתגובה: "ההרס של בית המדרש בחומש שבוצע הלילה הוא מחפיר וכמובן מיותר. בסופו של דבר, חוק ההתנתקות יבוטל ופעילות חלוצי ישיבת חומש בחומש תאושר, בע"ה בכנסת הבאה אנחנו נדאג לכך. הייתי מצפה מרה"מ שקודם כל ימנע מהואקף המוסלמי את הקמת המסגד הלא חוקי בשער הרחמים לפני שהוא הורס את בית המדרש של ישיבת חומש".

יו"ר יחד אלי ישי אמר: "‏ממשלה שממהרת להרוס את מבני הישיבה בחומש, אך מתעלמת מבניה בלתי חוקית בחאן אל אחמר, היא איננה ממשלת ימין. זו ממשלה שנכנעת מראש לתכתיבי בג״ץ, במקום למשול ולקבוע בשטח מדיניות למען לארץ ישראל. בכנסת הבאה מפלגת ׳יחד׳ תשמור על ההתיישבות ותשים סוף לשלטון בג״ץ".

הרס ישיבת חומש. צילום: ישיבת חומש


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20