התקיפה ברפיח. צילום: פלאש 90

והג’יהאד האסלאמי הודיעו הערב (ש’) על הסכם רגיעה בעקבות תיווך של מספר גורמים מקומיים ובינלאומיים. גורם בכיר אמר בתגובה: “רק העובדות בשטח יכתיבו את המשך התגובה שלנו”.

ביממה האחרונה שוגרו 190 פצמ”רים ורקטות מרצועת אל עבר ישובי העוטף. 37 מהן יורטו ע”י כיפת ברזל, וכ- 73 נפלו בשטחים פתוחים. בעקבות המצב נדחתה הופעתו מחר של הרמטכ”ל בפני מליאת ועדת החוץ והביטחון.

“ארגון הטרור חמאס הוא האחראי על כל המתבצע מרצועת עזה וממנה והוא שנושא באחראיות למצב”, נמסר מוקדם יותר מדובר צה”ל. “צה”ל ערוך למגוון תרחישים שילכו ויתעצמו על-פי הערכת המצב והצורך המבצעי. צה”ל נחוש להמשיך ולהגן על אזרחי ישראל”. בארגון הטרור חמאס הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל: “הכיבוש הוא זה שאחראי באופן מלא להסלמה האחרונה”.

הערב הופעלו אזעקות צבע אדום בעוטף עזה. דקות לאחר מכן זוהו שתי נפילות בשטחים פתוחים בתחום המועצה האזורית אשכול. במקביל דיווחים בעזה על סבב תקיפות נוסף של חיל האוויר ובהן תקיפות נרחבות בשכונת סג׳עייה.

 תקיפת מנהרות הטרור בסוף השבוע. צילום: דובר צה”ל

בסוף השבוע נערך סבב לחימה משמעותי בין צה”ל לארגון הטרור חמאס. בלילה שבין שישי לשבת יצא חיל האוויר לתקיפה ברצועת עזה בתגובה לפציעתו של קצין צה”ל, סמג”ד בשריון שנזרק לעברו רימון בעוטף עזה ופצע אותו באורח בינוני.

דקות לאחר התקיפה החל חמאס במטחי שיגורים לעבר יישובי העוטף. לפנות בוקר של יום השבת הוחלט בצה”ל להגביר את העוצמה: שתי הושמדו, האחת בצפון הרצועה והשנייה בדרום הרצועה וכן בניין ששימש כמתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של ארגון הטרור חמאס תחתיו נחפרה מנהרת טרור, מפקדת גדוד חמאס בבית להיא וכן עשרות יעדי טרור במתחמים צבאים.

מאותו הרגע נכנסו צה”ל וחמאס לסבב חילופי אש שנמשך עד רגעים אלו, במהלכם תקף צה”ל עשרות יעדי טרור ברצועה עזה במה שהוגדר כיום הלחימה העוצמתי ביותר מאז מבצע צוק איתן.

מנגד, חמאס שיגר כ-200 רקטות ופצצות מרגמה לעבר העוטף. בשעות הצהרים נפלה רקטה אחת בעיר שדרות בסמוך לבית כנסת במקום היו שלושה נפגעים, אחר באורח בינוני ושניים באורח קל. בו בזמן דווח בעזה כי שני ילדים נהרגו במתקפה משמעותית של חיל האוויר על בניין אימונים של ארגון הטרור חמאס, בניין שתחתיו נחפרה מנהרת טרור לאימונים. דווח על עשרה נפגעים.

הקבינט יתכנס מחר לדיון מיוחד

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שורה של הערכות מצב החל ממוצ”ש ועד שעות אלו. נתניהו הורה לדרג הצבאי להחריף את התגובה וצה”ל אישר כי אכן הוא נערך לתגובה חריפה יותר.

רה”מ נתניהו, הערב

בינתיים מצרים וקטאר מנסות להביא לרגיעה, אולם על פי דיווחים בעזה אין בשלב זה כוונה מצד ישראל לעצור את הסבב.

דובר צה”ל תא”ל רונן מנליס אמר הבוקר בתדרוך כתבים כי צה”ל נערך לכל התרחישים. “הבנו שההסלמה הזו מתקרבת ואכן נערכנו אליה בהתאם” אמר תא”ל מנליס. “הכוונה שלנו בסבב הזה היא להחזיר את השקט לעוטף עזה”.

קצין בכיר במערך ההגנה של חיל האוויר אמר גם הוא בתדרוך כתבים צבאיים כי “מערך ההגנה השלים לאחרונה שורה של היערכויות לפריסה כלל ארצית והוא נמצא בפריסה הרחבה ביותר מזה שנים בטח מאז מבצע צוק איתן”.

הרמטכ”ל גדי אייזנקוט בהיערכות מצב. צילום: דובר צה”ל
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.