בתקופת החורף הילדים נמצאים יותר בבית. בסביבת המגורים יש לא מעט סכנות כוויה שאורבות לילדנו, החל מכוויות מים רותחים וכלה בתנורים חמים. לכן ההמלצה הכי טובה לטיפול בכוויות היא להימנע מהם. כיצד תעשו זאת?

  1. הסבירו לילדיכם את הסכנות שבקרבת תנורים או לחילופין קרבת בדים וחפצים לתנורים. השתמשו בדמויות מוכרות כגון סמי הכבאי או שקע ותקע אם צריך.
  2. שקעים חכמים ומגנים- בבטיחות ילדים דאגו למגן בצורה הטובה ביותר. יש לבדוק שכל מכשירי החימום בבית תקינים וראויים לשימוש.
  3. כאשר אתם מבשלים בסירים מרקים או חמין או כל תבשיל רותח אחר, העדיפו שימוש בכיריים הפנימיים ולא החיצוניים. בכדי שילדיכם לא יושיטו יד לסיר.
  4. לעולם אל תשאירו ילדים באמבטיות לבד. מלבד סכנת טביעה, הם עלולים בעצמם לפתוח את הברז על מים רותחים ולקבל כוויה מידית.

הילד נכווה, מה עכשיו?

כוויה צריכה להיות מטופלת באופן ראשוני על ידי הרחקת מקור החום מהילד. לאחר מכן, יש לשטוף במים זורמים, פושרים. במקרה של כוויות קלות, העור יחלים באופן עצמאי בתוך מספר שבועות, לרוב מבלי להותיר צלקת.

לזירוז ההחלמה, ניתן להיעזר במגוון תכשירים שניתן לרכוש ללא מרשם בבתי המרקחת: ניתן להרגיע את העור באמצעות משחות לטיפול בכוויות, כגון פלאמינל, טרולאמין, ביאפין, בפנטן או טריפלדרם.

כוויות תלויות בזמן החשיפה לגורם הכוויה ולעוצמתו. כוויה עמוקה יותר תשאיר שלפוחיות ועלולה להשאיר צלקת, שביטויה יהיה לרוב שינוי בצבע העור. זמן ההחלמה הוא עד שבועיים. הטיפול כולל חיסון טטנוס ומשחות אנטיביוטיות לשמירה על לחות מקומית וניקיון של הפצע.

יעוץ רפואי נחוץ לכל כוויה בשטח גדול מכף יד ו/או אם הכוויה אינה מחלימה לאחר שבוע עד עשרה ימים.

חשוב לזכור! אין לשים קרח על אזור הכוויה ובשום אופן אין לחבוש עם פד גזה או צמר גפן שעלולים להדבק לעור שנכווה. כמו כן, למרות עצות סבתא- אין למרוח לבן, קפה שחור, משחת שיניים או ביצה על אזור הכוויה.

שיהיה לכולנו חורף נעים ובטוח.

מאת: לנה רזניק, אחות מוסמכת.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.