אחד הילדים מציג את הכדור שמצא
אחד הילדים מציג את הכדור שמצא

 

100 שנים לאחר הקרב בין הבריטים לטורקים בשומרון: בכתה ד' מצאו בחפירות משותפות של עם אוניברסיטה: בני למעלה מ-100 שנה במקום.

בדיוק 100 שנים לאחר אחד הקרבות האחרונים בין האנגלים לטורקים במלחמת העולם הראשונה: צירוף מקרים יוצא דופן. ילדים בכתה ד' חשפו חמישה כדורי רובה טורקיים בני למעלה מ-100 שנה. הממצאים נחשפו בחפירות ארכאולוגיות משותפות של ילדי בי"ס בנציון נתניהו בברקן שבשומרון יחד עם אוניברסיטת אריאל כחלק ממיזם לו שותפים אגף החינוך במועצה האזורית וחברת "דגש ארכיאולוגיה תיירותית". שני הילדים, ליהי דרורי ורותם טנא, גילו את הממצאים יחד בחפירה אחת בלבד. מאוחר יותר נחשפו במקום עוד שלושה כדורי רובה מאותו סוג.

רותם הנדהם גילה לאחר שחזר הביתה וסיפר על כך להוריו כי אבי סבו שלו היה חייל בצבא הטורקי: "זה מאוד מרגש", אומר רותם. "אני מרגיש כאילו מצאתי חלק מההיסטוריה המשפחתית שלי כאן ליד הבית בשומרון החלום שלי הוא להיות ארכאולוג ולגלות עוד חלקים של היסטוריה במדינת ישראל".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן התומך במיזם שיבח את התלמידים ואת מנהלת ביה"ס יעל איילון והמורה מלכה רוטשילד, שדחפו והובילו לקיום הפרויקט: "השומרון עשיר בהיסטוריה וזו הוכחה נוספת לכמה עוד ניתן לחפור וללמוד על ההיסטוריה של הבית שלנו". עוד הוא הוסיף: "זה שיתוף פעולה נהדר שמאפשר לתלמידים להיחשף לתחום ידע מרתק. ומאפשר להם להציץ מעבר לנוף אל ההיסטוריה של הבית שלהם. להעריך אולי אף יותר כל רגב אדמה ולהיות מחוברים אליה. בעידן בו האייפונים והמסכים ממלאים הרבה מיומו של ילד. מדובר במיזם חשוב ומבורך שנותן לילדים אפשרות לצאת מהכיתה הסגורה אל השטח".

הארכאולוג המלווה את החפירות אחיה כהן תבור: "מצבם של הכדורים מראה שהם כבר נורו מהרובה. ההשערה היא שהכדורים בני למעלה מ-100 שנים שכן הם מתאימים לטכנולוגיה מוקדמת יותר של ירי. זו כמות יוצאת דופן של כדורים לאזור כזה ומרתק לנסות להבין למה בדיוק הם שימשו ובאיזו סיטואציה".

ההיסטוריון חגי הוברמן מספר על הקרב: "הקרבות בין הבריטים והטורקים באזור זה התקיימו בדיוק לפני 100 שנה – ונמשכו כשנה. בחורף תרע"ח, פברואר 1918, התייצבו הכוחות הטורקים והבריטים לאורך קו חזית שנקרא 'קו העוג'ות', שכן הוא חיבר בין שני נחלים שנקראים עוג'ה – הירקון במערב והעוג'ה ליד יריחו במזרח. קו זה עבר סמוך לכפרים חארס וסלפית, לא הרחק מאזור ברקן, בו נמצאו הכדורים. רק כעבור שנה, בספטמבר 1918, התקדמה הדיביזיה ה-10 הבריטית צפונה לעבר הכפרים איסככה, סלפית וחארס, כולם סמוך לעיר אריאל של ימינו, צפונה לכיוון שכם וג'נין. אלו היו בין הקרבות האחרונים שסיימו את מלחמת העולם הראשונה. בנוסף גילו התלמידים גם ממצאים מתקופת התלמוד, בין השאר מטבעות, ובאופן יוצא דופן כמויות אדירות של פסיפס, המביאות את החוקרים לחשוב שככל הנראה התנהלו במקום חיי יוקרה, וכי ייתכן כי המקום אף היווה סוג של מרכז שלטוני בתקופה זו".

את המיזם יזמו מנהלת ביה"ס יעל איילון ומורה בביה"ס מלכה רוטשילד: "המיזם מטרתו קידום החיבור אל הקרקע וקידום האהבה לארכאולוגיה ואנחנו שמחים שהרבה מהילדים מדברים על החלום להמשיך עם התחום כשיגדלו ומדברים על החלום להמשיך לגלות היסטוריה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.