שעות אחרי הפיגוע הרצחני בברקן ובשב"כ ובצה"ל עדיין נמשך המצוד אחר המחבל, חמוש בן 23, שהצליח לרצוח שני ישראלים, לפצוע ישראלית נוספת ולהימלט מהזירה. את אחיו של המחבל עצרו כוחות הביטחון בכפר שוויכה, בו מתגורר המחבל.  קשים התפתחו סביב הכפר בין התושבים במקום לכוחות צה"ל.

כוחות הביטחון בכפר שוויכה שממנו יצא המחבל. צילום ערבי

מחבלים תוקפים את כוחותינו בכפר שוויכה ממנו יצא המחבל. צילום ערבי

 

במערכת הביטחון חוקרים בין היתר האם ניתן היה למנוע את הרצח המתועב. בין היתר נבדק האם המחבל השאיר אצל אחד מחבריו למפעל מכתב ובו סיפר על כוונתו לבצע רצחני.

גורם ביטחוני אומר לחדשות 20 כי "ממה שנאסף עד כה עולה כי מדובר בפיגוע מתוכנן היטב. אין לנו מקום לספק בכך הוא תיכנן וביצע פיגוע רצחני קשה מאוד". הגורם מבהיר כי יחקרו כל הכיוונים כולל האם המחבל היה משוייך לארגון טרור או שמה גוייס לאחרונה לביצוע הפיגוע.

הנרצחים זיו חג'בי וקים יחזקאל הי"ד

 

עוד יחקרו בצה"ל האם ניתן היה לעלות על המחבל שהגיע לזירה עם נשק אוטומטי ואך יתכן שעבר את הבידוקים הביטחוניים. זאת למרות שהיה עליו אישור עבודה מסודר. "זה איזור שידוע ככזה שעוברים בו אלפים של יהודים ופלסטינים", מסביר הגורם הביטחוני. "היחס הוא חצי-חצי ולכן צריך לבדוק האם מה שפגע ביכולת למנוע את הכניסה שלו לאזור עם נשק אוטומטי זו השגרה השוחקת. כך או כך, כניסה של לאזור כזה עם נשק אוטומטי היא תקלה שנצטרך לבדוק אותה לעומק".

קשר את ידיה של הפקידה באזיקונים – וירה בקים וזיו

גורם ביטחוני נוסף אומר הערב כי "המחבל הגיע היום לעבודה אחרי תקופה ארוכה שהוא נעדר. הוא אמר לאנשי המפעל כי הגיע לתקן תקלה חשמלית. הוא עלה לקומת המשרדים, צפה ב"תקלה" ואז ירד חזרה למחסן. לפני שעלה שוב לקומה בה ביצע את הפיגוע, הוא ניגש למחסנאי ושוחח איתו. אמר לו שהוא צריך ציוד לתיקון התקלה, לקח ממנו ציוד כולל אזיקונים".

לדבריו, "כשעלה לקומת ההנהלה עבר אצל הפקידה הראשונה, קשר את ידיה באזיקונים ואיים עליה שתשתוק אחרת ירצח אותה. משם עבר אל המנהל, ואל הפקידה השנייה וירה בהם. בדרכו החוצה ירה גם בפקידה השלישית. עובדים במפעל העידו כי לא חשו בשום דבר חריג ורק אחרי ששמעו את היריות וראו את מנוסת המחבל הבינו שבוצע פיגוע".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא