יאיר לפיד, יו״ר יש עתיד, משקיע מאמצים גדולים להקמת גוש מרכז ימין גדול שהוא יעמוד בראשו. על פי לפיד, הגוש שהוא מתכנן ינצח בבחירות הבאות והוא ירכיב את הממשלה הבאה

לפיד מקיים שיחות עם אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו ועם משה כחלון, יו״ר כולנו, עם הרמטכ״ל לשעבר גבי אשכנזי והשר לשעבר גדעון סער. לפיד משוכנע כי  רשימה משותפת בסגנון של ישראל אחת שהקים אהוד ברק תניב תוצאה דומה ותביא אותו למשרד ראש הממשלה.

המאמצים של לפיד קיבלו זכו להד פומבי ביום שני השבוע, כשסקר מטעם מכון דיאלוג בחן איך תתקבל בציבור מפלגה בה יהיו חברים לפיד, ליברמן, כחלון ואשכנזי. בנוסף נשאלו המרואיינים האם הם מאוכזבים מראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפיד, הנהנה מעלייה דרמטית על פי הסקרים ועובר את רף 20 המנדטים, מנהל את השיחות עם האישים הפוליטיים מעמדת כוח גדולה מבעבר. ליברמן ולפיד מתואמים ברמה גבוהה ושר החוץ לשעבר אינו שולל על הסף אופציה לחיבור בין כמה מפלגות.

סער מתכוון לחזור לפוליטיקה אולם הוא ממתין לראות האם יתקיימו בחירות לראשות הליכוד סמוך למועד הבחירות או שנתניהו יקיים את המנדט ממרכז הליכוד ללא בחירות סמוך לבחירות לכנסת. במקרה שסער יבין שאין לו סיכוי להחליף את נתניהו, שר החינוך לשעבר ישקול את דרכו. על הפרק – בהתאם לסקרים כמובן – להקים רשימה עצמאית, לחבור למשה כחלון ידידו או לפעול להקמת גוף מרכז ימין גדול כאלטרנטיבה לנתניהו יחד עם לפיד.

 

ליברמן. מתואם עם לפיד
ליברמן. מתואם עם לפיד

לפיד יודע כי אם ימשוך אליו את כחלון ואשכנזי, ליברמן וסער ירוצו אליו. על פי סקרים פנימיים רשימה שבה חברים כחלון ליברמן, סער ואשכנזי בראשות לפיד מביאה מעל 40 מנדטים.

שר האוצר כחלון אינו אוהב את ההתעסקות בהכנות לבחירות הבאות. בשיחות עם לפיד וגורמים פוליטיים נוספים אומר כחלון כי הוא רוצה לבחירות הבאות עם נדוניה גדולה. כחלון שמודע למצבו בסקרים (מפלגתו מאבדת מחצית מכוחה) אמר ללפיד באופן חד משמעי כי הוא ממוקד כולו בעשייה ולא לדון על הבחירות הבאות.

כחלון מהסס

כחלון רוצה ליישם את הרפורמה בכרטיסי האשראי ובבנקים ולהוריד את מחירי הדיור. שר האוצר גם יודע שהוא נבחן זכוכית מגדלת מצד ראש הממשלה שתמיד חושש מהאפשרות שכחלון יחבור ללפיד וליברמן. נתניהו גם זורק לעבר כחלון עקיצות בנושא בשיחות עבודה ואינו מסתיר את החשש מכיוונו של כחלון.

יו"ר "כולנו" ציין בשיחות עם הגורמים הפוליטיים כי המטרה שלו להוציא אל הפועל את הנושאים עליהם התחייב לפני הבחירות ואמר כי אינו רוצה לעסוק בפוליטיקה כדי שראש הממשלה לא יניח לו מוקשים בדרכו להגשים את התכניות שלו במשרד האוצר. כחלון ציין בשיחות עם האישים הפוליטיים כי נתניהו נותן לו לעבוד וברוב הנושאים נתניהו מגבה אותו ואין לו כוונה לגרום למתיחות ביניהם על התעסקות בפוליטיקה כאשר הבחירות לא על הפרק בתקופה הקרובה.

כחלון. מתמקד בעשייה (UK in Israel)
כחלון. מתמקד בעשייה (UK in Israel)

בזמן שכחלון מתמקד במאבק ביוקר המחייה וסער יושב על הגדר וממתין להתפתחויות, לפיד מנסה לשכנע את גבי אשכנזי לחבור אליו. אך אשכנזי הוא שם חם בזירה הפוליטית. הוא כבר זכה לפניות מאישים לשעבר במפלגת העבודה שלוחצים עליו להתפקד לעבודה ולהכריז על התמודדות לראשות העובדה. אשכנזי לא החליט עדיין אם יתמודד בעבודה. עיקר חששותיו הן מהתנהלות מוסדות המפלגה ומכך שלא ברור מתי יערכו הבחירות לראשות המפלגה.

אשכנזי מעדיף שהבחירות לראשות "העבודה" ייערכו בעוד שנתיים כפי שיצחק הרצוג מעוניין אלא אם הבחירות יוקדמו. אנשים המצויים בקשר עם הרמטכ״ל לשעבר אומרים כי הוא ייכנס לפוליטיקה, השאלה הפתוחה היא לגבי זהות המפלגה, כשבכל מקרה אשכנזי לא יקים מפלגה חדשה. לפיד מבטיח לו את המקום השני כבר עכשיו.

אם עד הבחירות האחרונות לפיד השתלח במפלגות החרדיות, לפיד שינה גישה והבין כי כדי למשוך גם מסורתיים מזרחיים מעיירות הפיתוח הוא אינו יכול להמשיך ולהשתלח באריה דרעי ויעקב ליצמן.

בסקרים פנימיים שלפיד וליברמן ערכו, גם במקרה בו לפיד זוכה במספר המנדטים הגבוה ביותר הוא צריך את החרדים כדי להקים ממשלה. לא במקרה לפיד הוריד פרופיל במאבק נגד החרדים, נסע לכותל המערבי והצטלם עם טלית ומשדר חיבור גם עם הדתיים.

ראש הממשלה, שועל סקרים לא קטן בעצמו, אינו נשאר אדיש. נתניהו מפעיל לחצים על כחלון לחזור לליכוד. גורמים בסביבתו של נתניהו אומרים לו שחזרה של כחלון לליכוד סמוך לבחירות הבאות יהיה הקלף המנצח מבחינת נתניהו בבחירות הבאות. כחלון מבהיר בכל הזדמנות בשיחות סגורות שחזרה לליכוד לא עומדת על הפרק לא עכשיו ולא בעתיד – כל עוד נתניהו עומד בראש המפלגה.

לעומת זאת, בסביבתו של שר האוצר לא פוסלים על הסף חבירה לרשימת מרכז גדולה בעתיד. השר כחלון אומר כי בתוך הליכוד תחת נתניהו הוא יהיה מוגבל, חלש ותלוי בנתניהו ואילו בראש מפלגה גם אם קטנה הוא עצמאי לחלוטין וחזק מאוד.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20