No Tag To Print

וידאר קיארטנסון חוגג. איך יסתדר בלי דסה? צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

יש מאמן: קרויף נולד מחדש במכבי

המאמן ההולנדי כבר ציפה לשיחה מקנדה, התקשורת והאוהדים טענו שזה לא זה, אבל ג'ורדי קרויף הוכיח שהוא איש כדורגל מהמדרגה הראשונה

ג'ורדי קרויף. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של מכבי ת
ג'ורדי קרויף. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של מכבי ת"א

 

כמה פעמים העונה ישב ג׳ורדי קרויף והתפלל שהטלפון הסלולרי שלו לא יצלצל ועל הצג שלו יופיע השם: מיץ'. היו כמה רגעים מפחידים כאלה בהם קרויף חשש לעתידו. טלפון אחד מקנדה, יכול היה לסיים את הרומן הארוך והמוצלח. הקשר המיוחד בין גולדהאר לקרויף ידוע זה שנים. התרומה של ההולנדי למכבי ידועה היטב לגולדהאר, אבל יש רגעים שהבעלים הקנדי יודע להשאיר בצד את הרגשות, להתנהג כמו איש עסקים ולקבל החלטות כאלה שהפכו אותו לטייקון. בלי רגש, עם הרבה שכל. הפעם הראשונה שגולדהאר התעלם מהרגש הייתה כאשר החליט לפטר את המנהל המקצועי אבי נמני. מהסמלים הגדולים ביותר של מכבי תל אביב, נערץ על ידי האוהדים והתקשורת, החלטה שטייקונים רבים היו חוששים ממנה, אבל גולדהאר הלך עם השכל ולא עם הרגש.

ברמה האישית היו לגולדהאר יחסים מצויינים עם נמני. הקנדי העריך וכיבד אותו מאוד. גורמים המכירים את גולדהאר מספרים שהיה לו קשה בתקופה בה רבים קראו לו לפטר את קרויף. האוהדים קראו לו להתפטר וקיללו אותו, השחקנים הציגו יכולת מביכה שגרמה לאלפים מבעלי המנויים להישאר בבית ולראשונה בעידן קרויף, משחקי הבית של מכבי תל אביב נערכו עם קרחות גדולות מדי ביציעים. כאשר הגיעה גם הביקורת מחדר ההלבשה נגד קרויף, הפרסומים על אבדן הדרך והיעדר היכולת להיות מאמן בליגת העל גולדהאר כבר חיפש את שמו של ג׳ורדי באנשי הקשר אצלו בסלולרי. בכל פעם שהוא שקל להתקשר הוא המתין. הייתה לו תקווה שקרויף יחזיר את המועדון למסלול, יחזיר את האמונה לאוהדים וייתן להם סיבה לחזור ליציעים בנתניה.

הצהובים חוגגים מקום ראשון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
הצהובים חוגגים מקום ראשון, אתמול. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

אבל התקווה התנפצה בטרנר. מכבי תל אביב הפסידה לאלופה 2:1, אבל לא ההפסד היה הדבר הקשה עבור האוהדים וגולדהאר. באר שבע שיחקה עם 10 שחקנים מהדקה ה-21 ומכבי תל אביב המשיכה לשחק כדי לחלץ תיקו. לא רק היכולת המביכה הרגיזה את האוהדים אלא בעיקר הסגנון הפחדני שהציג קרויף. בסיום המשחק בטרנר שיתף לראשונה ג׳ורדי קרויף את כולם בתחושות הקשות שלו ובאפשרות שהוא יתפטר: ״אם אחשוב שאני הבעיה במכבי, אדע מה לעשות״, ״אי אפשר לרדת נמוך יותר, אני לוקח אחריות״. זה היה ב-23 באוקטובר. הדברים הללו היו בעצם מסר לגולדהאר שאם הוא רוצה, הוא ילך לבד. גולדהאר התאפק. אבל אז הגיעו עוד כמה הצגות מביכות, עוד כמה השפלות עם יכולת עלובה, יותר ויותר יציעים ריקים במשחקי הבית בנתניה, ואלה שהגיעו הגבירו את הקצב והקול בקריאות לקרויף להתפטר.

התמונות היו קשות. גם אלה שלא אוהדים את מכבי תל אביב, התקשו שלא לרחם על האיש שהפך את מכבי תל אביב לאימפריה, האיש שהיה אליל בקרית שלום, שכל אוהד מכבי העריץ והיה מוכן להחתים אותו עד הפנסיה בקרית שלום. קרויף נראה כבוי באימונים, מדוכא וחסר אונים על הקווים, שום דבר לא הלך לו. הוא ספג, ובצדק, ביקורת על ההרכבים, על המערכים, על שיטת שלושת הבלמים, על ההתעלמות מטל בן חיים הבלם, על הישיבה הממושכת של אלירן עטר על הספסל, על הציוות המוזר לפעמים של אבי ריקן, על ההדחה של קיארטנסון מההרכב ומה לא. ואחרי כל כישלון, כל איבוד נקודות, קרויף ניסה לשכנע שהסגל שלו קצר, שיש לו מכת פציעות וביקש סבלנות עד שכולם יחזרו לסגל. קרויף הצליח לשכנע רק את עצמו. בעצם גם את גולדהאר. חוץ מגולדהאר והמנהל המקצועי העוצמתי שהפך למאמן מתחיל, אף אחד כבר לא האמין שהוא מסוגל לשנות את המציאות האפורה, שמכבי תל אביב עם קרויף על הקווים יכולה להציג כדורגל טוב יותר או שעוד לפני השינויים בחלון העברות מכבי תל אביב תנצח את האלופה בגמר גביע הטוטו ותנצח שישה משחקי ליגה ברציפות.

קאמבק גדול של דסה. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
החסרון שלו היה משמעותי. אלי דסה. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

ג׳ורדי קרויף נולד מחדש בקרית שלום ב-14 בדצמבר. כמעט חודשיים מאז הרמז בטרנר שהוא יודע למי לפנות ברגע שהוא יחליט להתפטר, כמעט חודשיים בהם הוא ראה כיצד המועדון שהפך לאימפריה מראה לו את הדרך חזרה להולנד כשגולדהאר מתכנן להתקשר אליו כדי לבשר לו על ההחלטה לפטרו. פרק הזמן הזה בין ההפסד בליגה בטרנר לבין הניצחון בגמר גביע הטוטו בנתניה, היו הרגעים בהם קרויף איבד הכל. הוא איבד את הביטחון, איבד את האמונה מהאוהדים ומהתקשורת, הוא ספג ביקורות ועלבונות, הוא עשה הרכבים הזויים וחילופים מוזרים. גם היועץ המיוחד, מאמן נבחרת אנגליה, סטיב מקלארן, לא רק שלא עזר לו להיחלץ מהמבוכה הוא נראה כמו ליצן על הספסל לצידו עם החיוך המאולץ.

והנה, אחרי המחזור ה-19, אחרי שאף אחד לא נתן לו סיכוי לשרוד ובכלל יגיע למחזור הזה, קרויף הביא את מכבי תל אביב למקום הראשון. מכבי תל אביב רשמה ניצחון שישי ברציפות ואחרי 48 מחזורים בליגת העל היא שוב בפסגה עם 41 נקודות. מי היה מאמין. פתאום המאמן של מכבי תל אביב יודע להעלות הרכב נורמלי, לבצע חילופים מצויינים, כמו למשל להכניס את יצחקי מהספסל ולקבל ממנו שערי ניצחון, פתאום ההדחה של קיארטנסון מההרכב התבררה כהחלטה שהחזירה לאיסלנדי את החדות, ההימור על דור פרץ השתלם, לדור מיכה הוא מצא את הדרך לחלק את העומסים ולאבי ריקן הוא מצא את התפקיד המתאים לו.

קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קרויף עם מקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

כולנו צחקנו על קרויף וזלזלנו בניסיונות הרבים שלו לשכנע את כולנו שצריך לשפוט אותו אחרי שהפצועים יחזרו לשחק. היום אפשר לומר בוודאות כי אף אחד לא העריך נכון את התרומה העצומה של אלי דסה ואייל גולסה לקבוצה. בין לבין גם דוידזאדה, איתן טיבי ודור מיכה נפצעו ונעדרו לא מעט. את הפציעה הארוכה של עומר אצילי עוד לא הזכרנו. אפשר לטעון להגנתנו כי גם בהרכב חסר למכבי תל אביב היה סגל מספיק טוב כדי להציג יכולת ותוצאות טובות יותר. יכול להיות שלא רק מכת הפציעות גרמה למכבי להיראות חלשה ומביכה כל כך. אחת הסיבות שהחזירו את מכבי תל אביב למקום הראשון והפכו אותה כעת למועמדת שווה לגמרי להפועל באר שבע לזכייה באליפות, היא העובדה שקרויף הבין את תפקידו, בעיקר הבין שהוא מאמן קבוצה גדולה, כזו שבכל משחק ובכל מגרש עולה כדי לנצח ולא חשוב מי פצוע ומי חולה.

הבעיה הכי גדולה של הפועל באר שבע, בית״ר ירושלים והפועל חיפה היא שמכבי תל אביב מצאה מאמן. וזה עוד לפני שהחלה לפעול בחלון העברות של ינואר. קרויף החזיר למכבי את העוצמות שאבדו לה, הוא החזיר לשחקנים את הרעב שלא היה להם, ולא פחות חשוב, הוא החזיר את האמונה לאוהדים שהחלו לחזור ליציעים. ברק בכר, אלונה ברקת, השחקנים והאוהדים בדרום לא יודו בכך, אבל זה השבוע בו הם מתחילים לפחד באמת שהאליפות חוזרת לקרית שלום.

וידאר קיארטנסון חוגג. איך יסתדר בלי דסה? צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קרויף החזיר אותו לחיים. קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
It is not Android