בכדורגל תשחק ב-24 במרץ נגד אלופת העולם לשעבר, . לקראת המשחק הנוצץ שחקנים רבים שולחים מסרים באמצעות התקשורת למאמן אלישע לוי שמקומם בנבחרת. הבעיה של המאמן הלאומי היא שההתלהבות של שחקנים מסוימים מופיעה רק לקראת משחקים מול נבחרות גדולות באירופה.

בן חיים מקפיץ מעל בופון במשחק מול איטליה. צילום: פלאש 90
בן חיים מקפיץ מעל בופון במדי נבחרת ישראל מול איטליה. צילום: פלאש 90

בינתיים, מלבד ההכנות המקצועיות למשחקים, משימה חדשה נוספה למאמן הלאומי – לאתר את השחקנים שדווקא פחות מתלהבים מלהיות חלק מהנבחרת ומנסים להתחמק מאימונים בטענה של פציעה או מחלה.

השבוע קיימה נבחרת ישראל אימון בבית הנבחרות בשפיים ומשחק נגד הנבחרת הצעירה בנשר. אחרי פרסום הסגל של המאמן אלישע לוי, כמו תמיד גם הפעם היו שחקנים ששוחררו בטענה שהם פצועים וכאלה שלא שותפו במשחק בטענה שצריך להפחית מהם את העומס. גם אלי גוטמן, קודמו של אלישע לוי בתפקיד, נאלץ להתמודד עם תופעת המתחמקים, אלה שלא מתאמצים להיות בנבחרת כשמדובר במשחקים מול נבחרות קטנות.

כשלואיס פרננדז, מאמן הנבחרת לשעבר, מונה לתפקיד הוא החליט כי אחת הדרכים לקדם את הנבחרת היא הגדלת ימי האימון מעבר לתאריכים הרשמיים של אופ״א. מהר מאוד פרננדז נאלץ לבטל את התכנית בשל התנגדות הקבוצות הגדולות שנלחמו נגד שחרור שחקנים לאימונים. גם גוטמן החליט להגדיל את ימי האימונים, וגם הוא נתקל בחומה גבוהה מצד הקבוצות שעשו הכל כדי למנוע מהשחקנים להגיע לאימונים, גוטמן, כמו פרננדז, החליט לרדת מהרעיון.

אוהד נבחרת ישראל. צילום: פלאש 90
אוהדי נבחרת ישראל. צילום: פלאש 90

לקראת המשחק הקרוב נגד ספרד, אלישע קבע התכנסות של הנבחרת בלי הליגיונרים ליומיים. במכבי תל אביב, הפועל באר שבע ומכבי חיפה לא אהבו את ההחלטה וגם חלק מאמצעי התקשורת מתחו ביקורת מטעם המועדונים, בעיקר מכבי תל אביב, על החלטתו של המאמן הלאומי.

השיא היה כאשר עומרי גלזר, שוער , לא הגיע לנבחרת הצעירה בטענה של עומס. איזה עומס יש בדיוק לשוער שהיה זמן רב על הספסל של קבוצתו וחזר להרכב ביום שני השבוע נגד בית״ר ירושלים? לא ברור. מרקו בלבול, מאמן הנבחרת הצעירה העדיף לוותר על גלזר במשחק נגד הנבחרת הבוגרת ולא ניהל קרב תקשורתי נגד המועדון. נציין כי המועדונים לא מחויבים לשחרר שחקנים בתאריכים שאינם רשמיים על ידי אופ״א.

אלישע לוי מודה כי אינו אוהב את התנהגות הקבוצות, אבל לוי כמו ראשי ההתאחדות לכדורגל, מעדיף שלא לצאת למאבק נגד הקבוצות למרות היחס הלא ראוי מצד שחקנים מסוימים שאינם מעריכים את הנבחרת כבעבר. ״בנבחרת יהיו רק שחקנים שרוצים להיות פה. אני בוחר את השחקנים לא רק על פי היכולת שלהם אלא גם על פי האישיות והמחויבות שלהם לנבחרת. זה כבוד גדול מאוד להיות בנבחרת״, אמר אלישע לוי.

ניר קלינגר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ניר . צילום: יונתן סינדל/פלאש90

מי שייצג את ההיפך הגמור מהשחקנים של היום הוא ניר קלינגר, המנהל המקצועי של בהווה וקפטן נבחרת ישראל בעבר. אין ספק כי יש קונצנזוס שקלינגר הוא גדול שחקני הנשמה שהיו בנבחרת ישראל, ווינר ענק, פטריוט שנלחם למען הצלחת הנבחרת שהדביק סביבו שחקנים רבים. שוחחנו עם קלינגר על תופעת המשתמטים מנבחרת ישראל.

יש לך הסבר למה שחקנים ישראלים מנסים להתחמק מהנבחרת בשנים האחרונות?

"תשמע זה נושא רחב מאוד, זו בעיה ששווה לדון בה בהרחבה. היחס של שחקנים לנבחרת ישראל לאחרונה לא דומה בכלל ליחס שהיה בתקופה שלנו. מה שקורה היום זה לא מכובד. פעם הנבחרת הייתה מעל הכל. נבחרת לאומית, כולנו היינו פטריוטים והיינו נלחמים כדי לבוא לנבחרת".

אתה יכול להרחיב?

"הדור הנוכחי הוא דור של שחקנים שהפכו את נבחרת ישראל לרכבת. כל הזמן יש תחלופה של שחקנים, שחקנים שלא מגיעים לאימונים בגלל פציעות. בתקופה שלנו שחקנים היו בנבחרת כמה שנים ברציפות. היינו חבורה של שחקנים מצוינים, כוכבים, כל אחד שמר כל המקום בסגל הנבחרת כאילו זה האוצר הכי יקר לו בחיים. לא היו הישגים גדולים , לא עלינו לטורניר גדול אבל היו רגעים מדהימים. היו תקופות שהרימו את הכדורגל הישראלי, דרמות שריתקו מדינה שלמה כמו למשל המשחקים נגד קולומביה, אוסטרליה, צרפת. החיבור של הקהל לנבחרת היה מדהים, הייתה גאווה לאומית. עבורנו הנבחרת הייתה במקום הראשון ואחר כך הקבוצה".

אתה מרגיש ששחקנים רבים היום חושבים לפני הכל על הקבוצה שלהם לפני הנבחרת הלאומית?

"תשמע סיפור. לפני המשחק של הנבחרת נגד צרפת ברמת גן, שכבתי במיטה עם 40 מעלות חום ודלקת בגרון. הייתי גמור. רופא הנבחרת ד"ר רוסנובסקי לקח אותי לד"ר בן שושן מומחה גדול, הוא שאב לי את הדלקת מהגרון ועליתי לשחק בהרכב עם חום גבוה. היו מקרים שיוסי בניון ואייל ברקוביץ נפגעו בקבוצות שלהם באירופה כדי לבוא ולהיות בנבחרת. פעם הנבחרת הייתה הדבר הכי חשוב לשחקנים, היום זה לא ככה. חבל. מי היה מתלונן פעם על פציעה? כולם היו פוחדים לאבד את המקום בנבחרת, היינו מגיעים חולים, פצועים, עייפים, העיקר להיות בסגל הנבחרת. לא היינו מספרים סיפורים ולא מתלוננים על עומס. היינו באטרף של לחץ לפני קביעת הסגל והגענו באטרף לנבחרת. היום זה אחרת".

יש לך הסבר? יכול להיות שהכסף הגדול בקבוצות כמו מכבי תל אביב, הפועל באר שבע ומכבי חיפה גרם לשחקנים להיות מחויבים יותר לקבוצות?

"אני לא חושב שזה בגלל הכסף הגדול ששחקנים מקבלים בקבוצות. גם בניון וברקוביץ הרוויחו מיליונים באירופה והגיעו תמיד לנבחרת. שחקנים גדולים בעולם שמרוויחים עשרות מיליונים מתייצבים תמיד לנבחרת שלהם. במדינות אחרות השחקנים הרבה יותר פטריוטים, עבורם הנבחרת הלאומית זה משהו גדול. אצלנו בארץ, מעטים השחקנים שמוכנים להקריב את עצמם למען הנבחרת. אני חושב שהבעיה היא באופי של השחקנים. היום השחקנים מרוויחים יותר, מפונקים יותר ובוכים יותר. יכול להיות גם שהכסף הגדול שמכבי תל אביב ובאר שבע משלמות שיגע קצת את השחקנים".

אלישע לוי לא אוהב את הביקורת של הקבוצות על ימי האימון והתחושה שלו שהקבוצות חושבות רק על האינטרסים שלהן.

"בכיינות מצד הקבוצות על ימי האימונים תמיד היו. ויכוחים של המאמנים בקבוצות עם מאמן הנבחרת תמיד היו. מאמנים רבים דאגו רק לקבוצה וניסו למנוע משחקנים ללכת לנבחרת, אבל לא שיתפנו פעולה עם המאמנים שלנו בקבוצות ולא התלוננו על עייפות או פציעות. תמיד הלכנו עם הנבחרת. הלכנו עם מאמן הנבחרת בגלל שמדובר בנבחרת לאומית שחובה עלינו לשרת אותה. השחקנים היום צריכים להבין שזה ישתלם להם לאורך זמן. לנו זה השתלם. זה משרת את כולם בסופו של דבר. הליגה ארוכה, יש המון משחקים, יש מספיק זמן לתקן במשחק הבא, בנבחרת יש משימה אחת לכמה חודשים וצריך לתת את הכל. יש לנו נבחרת אחת ומדינה אחת".

בעבר מכבי חיפה היתה הקבוצה הבכיינית, בשנים האחרונות דווקא מכבי תל אביב העשירה והגדולה הפכה לבכיינית ומלאת תלונות נגד נבחרת ישראל. יש לך הסבר?

"ההסבר הוא שהצלחת הקבוצה חשובה להם הרבה יותר. יש שם צוות זר, הם מתעסקים בהצלחת מכבי תל אביב, הנושא הלאומי פחות חשוב להם כנראה. כל הקבוצות, גם מכבי צריכות לתת יד ולעזור לנבחרת. אלישע לוי זימן את חנן ממן ודור פרץ השבוע ואני עשיתי הכל כדי להוריד מחנן ממן עומסים ועשיתי שיקול גם לטובת הנבחרת. זה טוב לשחקן וטוב לקבוצה שיש נציגים בנבחרת. לצערי לא כל המאמנים רואים את זה כמוני, רבים מהמאמנים דואגים לעצמם".

מה היית מציע לאלישע לוי לעשות בנושא?

"הדבר הכי טוב שצריך לעשות הוא לוותר על כל השחקנים שמתחמקים בשיטתיות. אלישע צריך לדעת לזהות מי מחויב לנבחרת ומי לא. מי שמחויב רק לקבוצה שלו שיישאר בקבוצה שלו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא