היום (ה') התקיים טקס "מסדר כנפיים" בבסיס חיל האוויר בחצרים, בו הוענקו כנפי טיסה לבוגרי קורס הטיס, מחזור 173. הטקס נערך במעמד ראש המשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי אייזנקוט, מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל ובנוכחות משפחות הבוגרים, חברים ואנשי חיל האוויר.

טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל
טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל

 

טקס הסיום נערך בסופן של שלוש שנות הכשרה לתפקיד הקצין, הכשרת הטייס ותואר לימודים אקדמי מאוניברסיטת "בן-גוריון". החל משבוע הבא יוצבו מסיימי הקורס, אשר כעת הנם לוחמי צוות אוויר, בטייסות השונות בחיל האוויר ויחלו את הכשרתם המבצעית.

ראש הממשלה נתניהו נשא דברים ואמר כי "ישראל היא העוגן של יציבות באזור, של ביטחון באזור, היא הכוח שמונע את המשך המפולת ואת זה מבינים רבים-רבים בעולם וכמובן בארצות הברית. אני אומר לכם, מפקדי צה"ל, מפקדי חיל האוויר וטייסי חיל האוויר, הם מבינים את התרומה העצומה של צה"ל, של חיל האוויר ושל הטייסת הזאת לשלום, ליציבות ולביטחון באזור. לחלשים במזרח התיכון אין הזדמנות שנייה. סכנת ההכחדה התמידית מרחפת מעל ראשם. הם טרף קל לכוחות הברבריוּת ומנגד, החזקים שורדים. הם מסוגלים להדוף מתקפות ולהרתיע. העוצמה מולידה כבוד, העוצמה מייצרת בריתות, העוצמה סוללת נתיבים לשלום. מדינת ישראל היא מדינה חזקה, לא ייצור רך ושברירי, אלא מדינה בעלת צבא חד ומשוכלל – באוויר, בים, ביבשה, במודיעין, בסייבר".

טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל
טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל

 

עוד הוסיף נתניהו: "חיל האוויר – גאוות המדינה, שוזר קדמה טכנולוגית באיכות אנושית יוצאת דופן. המרכזיות שלו בולטת בהגנה ובהתקפה, בהרתעה ובהכרעה. אני מכיר תודה לעם האמריקני, לקונגרס האמריקני, לממשל האמריקני על הסיוע הביטחוני לישראל, כולל מטוסי ה-'אדיר'. הברית האמיצה בין שתי המדינות שרירה וקיימת. היא חזקה גם כשיש בינינו חילוקי-דעות והיא משקפת את עומק התמיכה של העם האמריקני, לרוחבו ולעומקו במדינת ישראל. אני מצפה לעבוד יחד עם הממשל החדש כדי לחזק עוד יותר את הביטחון של שתי המדינות. ישראל חזקה היא נכס לארה"ב ועַרוּבָּה ליציבות המזרח התיכון".

גם הרמטכ"ל אייזנקוט נאם בטקס ואמר: "אתם עומדים כאן בשיאה של דרך מהקשות ומהמאתגרות שיש, שהפכה אתכם למפקדים ולטייסים. לאחר שלוש שנים אתם זוכים לקבל את כנפי הטיס המוענקות אך ורק לאלו הנחושים להוביל ולנצח בכל תנאי, לאלו שהאמינו ביכולתם וגרמו לכולנו להאמין בהם. אתם מצטרפים לשורות הפיקוד בתקופה רווית אתגרים ושינויים עמוקים; לאורך השנה האחרונה התמודדנו עם גל טרור ביהודה ושומרון ויכולנו לו, אך עלינו לזכור כי איום הטרור הוא תופעה מתמשכת, שנתמודד איתה עוד שנים ארוכות. בכל תרחיש שיבוא לפתחנו תמלא זרוע האוויר חלק חשוב בהגנת המדינה וניצחון על האויב".

על מטוס ה-'אדיר' שקלט החודש חיל האוויר, אמר אייזנקוט כי זהו "מטוס הקרב החדשני שישנה את פניה של הזרוע, יציב את מדינת ישראל בחזית הקדמה העולמית וימשיך לשמר את יתרונו המובהק של צה"ל מול אויביו". לבסוף פנה הרמטכ"ל לבוגרים ואמר להם כי "החל מהיום עתידה של הזרוע הארוכה והעוצמתית ביותר של צה"ל מונח על כתפיכם. על אף כובד האחריות וגודל המשימה, אני יודעת שאין ראויים לה מכם – עם ישראל כולו סומך עליכם, הגביהו טוס, בצעו את המשימות ושובו בשלום!".

טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל
טקס סיום קורס טיס. צילום: דובר צה"ל

מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, המשיך את דבריו ואמר לבוגרים: "ממחר תהיו חלק מחיל המפעיל רשת מתקדמת של טכנולוגיות על, באוויר ועל הקרקע ומונע על-ידי רוח אנושית, סוחפת ופורצת גבולות. חיל המוכיח בהפעלה יומיומית, נועזת ויצירתית, בכל רחבי המזרח התיכון, שהבלתי אפשרי- אפשרי".

"מכם הבוגרים, מצופה לנהוג באומץ, באוויר ועל הקרקע, תוך נכונות להקריב, ללמוד משגיאות ולדבוק בערכי צה״ל. מי שאמון על עיקר עוצמתה של ישראל ראוי שינהג בשיקול דעת וישמור על דמותנו המוסרית, הבסיס לצדקת דרכנו. זהו תפקידכם", חתם אשל.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20