דף הבית > פנאי ולייף סטייל > "יש המון נשים דתיות שמצליחות לשלב קריירה ואימהות בהצלחה"

"יש המון נשים דתיות שמצליחות לשלב קריירה ואימהות בהצלחה"

כך אומרת הדוקטורנטית רינת מאיר, 33, שחוקרת בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן את מחלת הסרטן ומוסיפה: "מחקר במדעי הטבע הוא הדרך לגלות את נפלאות הבריאה"

"עוד בצעירותי, כשסיימתי את לימודיי בתיכון במגמת כימיה, החלטתי שאני רוצה להמשיך בלימודים גבוהים בתחום מדעי הטבע. זאת, לצד החלטות לא טריוויאליות נוספות, כגון לימוד תורה במדרשת ברוריה וגיוס ליחידת 8200 בחיל המודיעין. מובן שהחלטות אלה לא היו פשוטות לאור הסביבה בה גדלתי", אומרת רינת מאיר, דוקטורנטית בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן בתחום האימונותרפיה – טיפול בסרטן באמצעות שימוש בננו-טכנולוגיה.

"גם במהלך שלבים שונים באקדמיה, מצאתי את עצמי במעבדה בה היה רוב גברי מובהק ושאינו מהחברה הדתית. עם זאת, אתגרים אלה לא ריפו את ידיי, אלא דווקא דרבנו אותי. חשוב לציין כי לאחרונה קיימות יוזמות לעידוד נשים בתחום המדע, אחת הדוגמאות היא מלגה שזכיתי בה לעידוד נשים מטעם משרד המדע".

רינת מאיר. צילום: יח"צ
" מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה להיות מדענית ובמיוחד לעסוק בפיתוח טיפול לסרטן". רינת מאיר. צילום: יח"צ

 

מאיר, 33, נשואה ליונתן ואם לאיתן, תמר ומיכאל, גדלה ברמת גן, למדה בתיכון "הרא"ה" ומאוחר יותר למדה תורה במדרשת לינדרבאום. לאחר מכן, בניגוד לציפיות ממנה, התגייסה ליחידת 8200 בחיל המודיעין שבה עסקה באיסוף מודיעין ברגישות גבוהה ובניתוח מערכות מידע מורכבות. הצטיינותה זיכתה אותה בפרס מפקד היחידה. אחרי שהמשיכה להצטיין בתארים הראשון והשני, וזכתה בפרסים יוקרתיים (בהם מלגת קרן וולף לדוקטורנטים מצטיינים, פרס דן דוד לחוקרים צעירים מבטיחים, מלגה לנשים מצטיינות במדעים ובהנדסה מטעם משרד המדע ועוד), החליטה להמשיך באקדמיה ולהצטיין בה בניגוד לכל הציפיות מאישה דתית.

היום היא משמשת כדוקטורנטית בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן, בתחום מחקר של אימונותרפיה – טיפול בסרטן באמצעות שימוש בננו-טכנולוגיה. הטיפול מתבצע על ידי החדרת חלקיקים מזהב בגודל ננו-מטרי לתאים של מערכת החיסון לצורך שיפור המעקב אחר התאים במכשיר ה-CT.

את עוסקת בחקר הסרטן. האם יצא לך להכיר ילדים חולי סרטן, למשל, ולתהות כיצד הקב"ה הסכים לכך?

"מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה להיות מדענית, ובמיוחד לעסוק בפיתוח טיפול לסרטן. עולם המחקר המדעי מרתק בעיניי, משום שזהו תחום רחב עם מרחב אפשרויות בלתי נגמרות, ויחד עם זאת כל רעיון שאני חושבת עליו יכול בסופו של דבר לתרום לעולם הרפואה ולסיוע אמיתי לחולים. היבט נוסף משמעותי בעיניי הוא העובדה שמחקר במדעי הטבע הוא הדרך לגלות את נפלאות הבריאה. כדברי הרמב"ם, חקירת מדעי הטבע היא למעשה לימוד המדע האלוהי ומהווה חלק בלתי נפרד מידיעת ה'".

"העובדה שכיום קיימות כבר נשים דתיות בעמדות מפתח בתחום זה, מהווה יתרון משמעותי". רינת מאיר. צילום: יח"צ
"העובדה שכיום קיימות כבר נשים דתיות בעמדות מפתח בתחום זה, מהווה יתרון משמעותי". רינת מאיר. צילום: יח"צלצערנו, אין הרבה חוקרות דתיות. רבות מהאימהות במגזר מעדיפות קריירה שהיא חצי משרה או משרה קלה וללא דרישות, כדי לשים את המשפחה והילדים במקום הראשון. מה עמדתך בעניין?

"העבודה כחוקרת מאוד אינטנסיבית ודורשת פוקוס תמידי על המחקר ויצירתיות. אחד היתרונות שמביאה איתה הטכנולוגיה היא הגמישות שמאפשרת לי לשלב בין המחקר לבין חיי המשפחה. נתקלתי באתגר משמעותי כשחזרתי מחופשת הלידה, אך ראיתי שכשילדיי נמצאים במסגרת טובה התאפשר לי לחזור להתרכז במחקר".

כיצד הפקולטה להנדסה מעודדת נשים דתיות להתקדם באקדמיה?

"נדמה לי שהעובדה שכיום קיימות כבר נשים דתיות בעמדות מפתח בתחום זה, מהווה יתרון משמעותי. כך, למשל, אני רואה סביבי מספר משמעותי של נשים שהן חוקרות וחברות סגל באוניברסיטה, ובמיוחד המנחה שלי פרופסור רחלה פופובצר שמשמשת כמודל להשראה עבורי. אני מאמינה שהמצב הזה ימשיך ונשים ימשיכו לכהן בעמדות בכירות. זו בהחלט מגמה שמשתנה כל הזמן לטובה".

מה היית רוצה שיקרה לנשים דתיות באקדמיה? נניח, בעוד חמש-עשר שנים? 

"אני חושבת שאפשר להיות אופטימיים. אני נוסעת לכנסים בארץ ורואה שיש כבר כיום נשים דתיות מצליחות בתחום. בנוסף, בפקולטה להנדסה בבר אילן יש עיסוק בנושא של עידוד נשים לתחום. מובן שיש עוד הרבה מה לעשות בעידוד ובהכוונת צעירות דתיות לתחום המדעים, ולצורך כך אנחנו נפגשות עם צעירות בתיכונים דתיים ובאולפנות במטרה לחשוף אותן לפקולטה להנדסה ולעודד אותן להצטרף לתחום".

מרב לרנר

מרב לרנר

עורכת מדור נשים 'אשת חיל' באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

המדריך המלא איך לעבור את צום יום כיפור בשלום

מדי שנה, לפני הצום רבים מאיתנו שבוחרים לצום, חווים את אותן המחשבות של איך כדאי להתכונן לצום ומה לאכול ולעשות כדי לא להרגיש רעבים. סוזן באוורמן, תזונאית קלינית מחברת הרבלייף, מציגה כמה טיפים לקראת הצום הקרב