מתוך "לפני כולם" (ג')

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), ניצן חן, החליט לשלול את תעודת העיתונאי של בכיר רשת אל ג'זירה בירושלים, אליאס כראם. קודם לכן יידרש כראם לשימוע. באגודת העיתונאים ובמפלגת 'הרשימה המשותפת' תקפו את ההחלטה.

בחומרים שהעבירו שר התקשורת איוב קרא והדובר לתקשורת ערבית במשרד רה"מ, אופיר גנדלמן, לבחינת לשכת העיתונות נמצא כי כראם (40), אזרח ערבי ישראלי מנצרת הנושא תעודת לע"מ מטעם הרשת הקטארית מאז 2011, טען בראיון כי הוא מנצל את תפקידו כעיתונאי כי לנהל "התנגדות". כזכור, קרא הבטיח כי יפעל לסגירת פעילות הרשת המסיתה בישראל.

"כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מעם הזה והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית", אמר כרום בראיון לערוץ "דאר אל אימאן" המזוהה עם האחים המוסלמים במאי 2016.

כאמור, בעקבות הדברים יזומן כראם לשימוע בו יידרש להסביר האם הוא משתתף פעיל במלחמה הפלסטינית נגד ישראל וכיצד הדבר מתיישב עם כללי האתיקה העיתונאים.

כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה
כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן, הסביר כי "כל עיתונאי הנושא תעודה מטעם לע"מ מחויב לכללי אתיקה עיתונאית והוגנות אוניברסטלית לדיווח חדשותי. על פניו נראה כי כתב אל ג'זירה, המשמש ככתב שטח בכיר באירועים חדשותיים וביטחוניים, הרחיק לכת באמירתו החדה כי 'כל עיתוני פלסטיני ראוי שיראה עצמו כחלק אינטגרלי מההתנגדות לכיבוש'. מי שלוקח חלק פעיל במאבק פוליטי – ייתכבד ויעשה כן במסגרת החוק, אך ללא תעודת עיתונאי מטעם מדינת ישראל".

הח"כים הערבים: "שלילת התעודה – צעד נקמני ואנטי דמוקרטי"

באגודת העיתונאים תקפו את ההחלטה לשלילת תעודת העיתונאי מכראם: "הטיעונים לשלילת התעודה הינם בלתי נסבלים במדינה דמוקרטית. עיתונאים אינם רק צינורות של מידע, והם גם פועלים לעתים כדי לקדם סדר יום בהתאם לאינטרס הציבורי כפי שהם רואים אותו, וזאת בכפוף לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. לא יעלה על הדעת שהמדינה תפגע ביכולתו של עיתונאי לסקר רק בגלל סדר היום שהוא מקדם, יהיה ביקורתי ככל שיהיה כלפי התנהלות המדינה".

"המהלך המתוכנן של לשכת העיתונות הממשלתית, שכלל אינה טוענת להסתה או פגיעה בביטחון המדינה, הוא לא רק פגיעה באליאס כראם אלא פגיעה בעקרונות של חופש ביטוי וחופש עיתונות וביכולת של עיתונאים לשרת נאמנה את הציבור", הוסיפו באגודה.

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, אחמד טיבי ואוסאמה סעדי, אמרו בתגובה כי "שלילת תעודת העיתונאי מאליאס כראם, אחד העיתונאים המקצועיים, היא צעד בוטה נגד חופש הדיבור והעבודה העיתונאית. מדובר בצעד נקמני ואנטי דמוקרטי. יש לבטל החלטה זו ולהתיר לאליאס כראם וחבריו העיתונאים לפעול בחופשיות. ממשלת ישראל האחראית להרג עיתונאים פלסטינים, ושלילת חירותם ממשיכה במדיניותה גם נגד עיתונאים ערבים אזרחי ישראל".

משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20