סוכנות הידיעות AP מדווחת שבכיר באו"ם טוען כי ראש הממשלה אמר שישראל מוכנה לאשרר את האמנה למניעת ניסויים גרעיניים. מדובר באמנה שישראל חתמה עליה בעבר אך לא אשררה אותה מעולם. במשרד החוץ הבהירו כי הדיווח לא מדויק: "העמדה הישראלית ידועה – נאשר כאשר התנאים יבשילו לכך – ואין בה חדש".

ראש הממשלה הודיע כי אמר בפגישה ש"מדינת ישראל תומכת באמנה ובמטרותיה ולכן חתמה עליה". ראש הממשלה הוסיף שסוגיית האשרור תלויה בהקשר האזורי ובעיתוי המתאים. עוד הדגיש נתניהו כי ביקורו של זרבו "מבטא את שיתוף הפעולה רב השנים המוצלח בין ישראל לארגון".

על פי היוזמה החדשה של האו"ם ושל האיחוד האירופי, המזרח התיכון יהיה אזור חופשי מניסויים גרעיניים.  האמנה אוסרת ניסויים גרעיניים בים, ביבשה, באוויר, מתחת לקרקע, מתחת לים ובחלל.

מניעת ניסויים גרעיניים? (פלאש 90)
מניעת ניסויים גרעיניים? (פלאש 90)

ישראל היא אחת מ-3 מדינות שלא חתמו על למניעת הפצת נשק גרעיני. ישראל חתמה בעבר על האמנה בשנת 1996 אבל לא אשררה אותה, כמו עוד שבע מדינות מרכזיות – ארה"ב, סין, אירן, מצרים, צפון קוריאה, הודו ופקיסטן. 196 מדינות חברות באמנה, מתוכן 183 חתמו עליה ו-164 אישרו אותה. האמנה טרם יושמה מכיוון שמדינות מרכזיות – בהן ישראל, אירן וארה"ב – לא אשררו את ההסכם.

זרבו, ראש הארגון של האו"ם שאחראי על יישום האמנה, עורך ביקור קצר בארץ – ביקור שימשך יומיים. במהלכו הוא נפגש גם עם מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית, זאב שניר, פקידים ממשרד החוץ ועם שרים בממשלה.

יש לציין כי ממברק של שגרירות ארה"ב שהודלף בהדלפת הענק של מברקי משרד החוץ האמריקאי, עולה כי ב–2007 תדרך פרופ' אלי אברמוב, אז סמנכ"ל הכור, את תת שר החוץ האמריקאי, רוברט ג'וזף. הוא אמר לו כי ישראל מחליפה את כל מערכות הכור, לרבות מגדלי הקירור שלו. הבעיה העיקרית, לדברי אברמוב, היא שליבת הכור אינה ניתנת להחלפה. לכן היא מנוטרת באופן קבוע באמצעים שונים, כדי לוודא שהיא עמידה.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא