No Tag To Print

На изображении может находиться: Арье Барац, борода и очки
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ישראל על המפה: חמישה שגרירים חדשים בישראל

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, קיבל את כתבי האמנה של השגרירים החדשים של קוריאה הדרומית, הודו, סלובקיה, קוסטה ריקה וסרי לנקה עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל היום, יום חמישי, כ"ג בחשוון, 21 בנובמבר, בטקס רשמי בבית הנשיא. עם הגעת השגרירים נוגן המנון מדינתם על ידי תזמורת המשטרה ולאחר מכן הם סקרו את משמר הכבוד הצה"לי. לאחר הגשת כתב ההאמנה לנשיא, חתם כל אחד מהשגרירים בספר האורחים של בית הנשיא ובסיום כל טקס נוגנה "התקווה".

ראשון להגיש את כתב ההאמנה שלו לנשיא, היה שגריר סלובקיה Igor Mauks איגור מאוקש. הנשיא ברך את השגריר עם הגעתו לישראל והביע הערכה על ידידותה של סלובקיה כלפי ישראל וציין כי שמח לארח כאן לפני שנתיים את נשיא סלובקיה. עוד ביקש הנשיא להודות לנשיאה המכהנת על שאישרה את השתתפותה באירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו שיתקיים בינואר 2020 בירושלים.

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

השגריר מאוקש הודה לנשיא על דברים החמים והזמין אותו לבקר בארצו. עוד הדגיש את המאבק במדינתו נגד אנטישמיות ואמר: "לסלובקיה יש אפס סובלנות לאנטישמיות."

לאחר מכן העניק שגריר קוסטה ריקה Marco Vinicio Vargas Pereira, מרקו ויניסיו וארגס פריירה, את כתב ההאמנה שלו לנשיא. בשיחתם ציין הנשיא את הדמיון בין המדינות: "ישראל וקוסטה ריקה קיבלו את עצמאותן ב-1948 כדמוקרטיות היחידות באזוריהן. גם כיום אנו מדינות קטנות שמשקיעות בהון אנושי, בצעירים ובחינוך." עוד הדגיש הנשיא בפני השגריר את תקוותו שיפעל להחזרת השגרירות לירושלים: "אני מקווה שתנקוט צעדים משמעותיים להשבת השגרירות לביתה בירושלים."

שגריר קוסטה ריקה הודה לנשיא וסיפר שזו לו פעם ראשונה בישראל והוא נפעם ומתרגש מהנופים המגוונים, ובפעם הראשונה זכה לראות מדבר. "אני שמח להיות נציג המדינה שלי בארצך היפה ומקווה שאוכל לקדם אף יותר את יחסינו הטובים."

לאחר מכן העניק שגריר סרי לנקה Saddha Waruna Wilpatha, סאדה וורונה ווילפתא, את כתב ההאמנה שלו לנשיא. הנשיא ביקש תחילה לאחל הצלחה רבה לנשיא החדש בתפקידו. עוד הביע צער בשם מדינת ישראל על הפיגוע הרצחני שאירע בסרי לנקה באפריל השנה. "ישראל תמשיך לעמוד לצידה של סרי לנקה במאבק העולמי בטרור, המאיים על ביטחון העולם כולו."

שגריר סרי לנקה הודה לנשיא על דבריו וציין שארצו תשמח להעמיק את היחסים בין המדינות במגוון תחומים וכי יפעל לכך במהלך שליחותו.

בהמשך קיבל נשיא המדינה את כתב ההאמנה של שגריר קוריאה הדרומית Suh Dong Gu, סו דונג-גו. בדבריו סיפר הנשיא בחום על ביקורו המדיני בקוריאה ביולי האחרון וביקש להודות למקבילו הנשיא מון, על קבלת הפנים החמה לה זכה והזמין אותו לבקר בישראל.

"הסכם הסחר החופשי הוא הישג חשוב עבור שתי המדינות. זו הפעם הראשונה שנחתום על הסכם כזה עם מדינה מזרח אסייתית ואני בטוח שזה יעזור לבנות יחסים חזקים ועמוקים יותר בינינו." אמר הנשיא.

עוד אמר הנשיא: "בביקורי נחשפתי לשותפות הנרחבת שבין ישראל וקוריאה הדרומית וקווי הדמיון הרבים בינינו, בהם אלפי שנות היסטוריה, מעט משאבי טבע ואתגרים ביטחוניים. ישראל וקוריאה הפכו למדינות עצמאיות בתנאים קשים, אך שנינו יכולנו לאתגרים הללו." הנשיא סיפר שהתרשם עמוקות מהטכנולוגיה המתקדמת, כמו גם מהתרבות העשירה והתוססת של קוריאה. עוד אמר כי בביקורו התחזקה אמונתו בבסיס האיתן לשיתוף פעולה בין מדינותינו."

השגריר הקוריאני הודה לנשיא בחום על דבריו ואמר: "הביקור המוצלח שלך קידם באופן יקר ערך את היחסים הבילטרליים שלנו. בשליחותי אנסה למנף את היחסים עוד כדי להעמיק ולחזק אותם אף יותר."

השגריר ציין אף הוא את קווי הדמיון הרבים בין המדינות בהם חשיבות החינוך, ערכי המשפחה והלהט שבו מתנהל שוק העבודה. עוד אמר השגריר: "הייתי בפתיחת מושב הכנסת בחודש שעבר וחשבתי לעצמי שישראל היא נס, כפי שקוריאה היא נס. אני חושב שניתן לשלב ניסים וכי שיתוף פעולה טכנולוגי בינינו תסייע ליצור ניסים נוספים."

אחרון הגיש את כתב האמנה לנשיא שגריר הודו Sanjeev Kumar Singla, סנג'יב קומאר סינגלה. הנשיא סיפר שהוא זוכר לטובה את הביקור המיוחד שלו בהודו עם רעייתו נחמה ז"ל. "היה לי הכבוד לארח את הנשיא לשעבר מוקרג'י בביקורו ההיסטורי בישראל, ופיתחנו ידידות יוצאת דופן," אמר הנשיא והוסיף: "ישראל והודו משתפות פעולה במגוון רחב של תחומים – אזרחיים וצבאיים. אנו רואים את שיתוף הפעולה הביטחוני שלנו כנכס אסטרטגי. אני מקווה ששיתוף הפעולה שלנו בתחום זה ימשיך להתפתח. אנו יודעים שנושא המים נמצא בראש סדר היום של ראש הממשלה מודי והוא עלה בביקורי בהודו ובביקורו כאן. אני מקווה שנמשיך לקדם את שיתוף הפעולה בנושא. פתיחת טיסות אייר אינדיה מעל אזור המפרץ וסעודיה היא דוגמה לכך ששיתוף פעולה בין ישראל להודו יכול לקדם את השלום במזרח התיכון. אני מקווה שנוכל לקדם יוזמות נוספות כאלה." בסיום ביקש הנשיא להזמין את הנשיא הנוכחי לבקר בישראל ואמר: "הייתי שמח מאוד לארחו כאן בירושלים."

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

השגריר הנכנס הודה לנשיא על דבריו וציין את הברכות החמות שביקשו ראש הממשלה מודי והנשיא למסור. עוד אמר השגריר: "שלושת הנושאים העומדים בראש סדר העדיפות שלנו לקידום הם משק המים, חקלאות וחדשנות. ביקורך קידם רבות את היחסים החמים בין המדינות ואני מקווה שבמהלך שהותי כאן אוסיף ואעמיק אותם. בנוסף אדוני הנשיא. אני שמח לבשר לך על השתרשותו של העץ שנטעת בביקורך והוא כרגע עץ בגובה שלושה מטרים."