ראש הממשלה בנימין טעון. הוא צופה במציאות המתהווה מעבר לגבול הצפוני ומודאג מאוד, בעיקר מהנוכחות ההולכת וגוברת של בסוריה ובסמוך מאוד לישראל. בשבוע שעבר שיגר רה"מ בדחיפות משלחת בראשות לפגישת עבודה בבית הלבן שעיקרה מאבק בהסכם המעצמות לסיום הסכסוך בסוריה. נתניהו מבין שההסכם הזה רע לישראל. הוא אולי נוח לארה"ב ולרוסיה, אבל מעמיד את ביטחונה של ישראל בסכנה של ממש. ההסכם הזה מקרב לגבולנו אויב מר, חזק ושכרגע בלבד – רחוק פיזית מאתנו.

המשלחת ששיגר נתניהו לבית הלבן בראשות ראש המוסד נופנפה. רה"מ ויוסי וכהן. צילום: פלאש 90
המשלחת ששיגר נתניהו לבית הלבן בראשות ראש המוסד נופנפה. רה"מ ויוסי וכהן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בבית הלבן הקשיבו, נחשפו למידע, ובמילים עדינות – נפנפו את חברי המשלחת. לנשיא האמריקאי יש מספיק צרות על הראש, אולי עוד איזה יועץ להדיח או עוד איום על קוריאה הצפונית. הוא לא מתכוון להתעמק בהסכם בסוריה. מבחינתו, השגת שקט במדינה המשוסעת הזאת זה הישג מדיני עצום, למרות ההשלכות שלו על הידידה הטובה מהמזרח התיכון.

כשהדלת האמריקנית נסגרת, נתניהו מנסה את מזלו מול הנשיא הרוסי , אותו יפגוש השבוע בבית הנופש שלו בעיירה סוצ'י הממוקמת לאורך הים השחור. אישיות ביטחונית בכירה אחת לפחות תתלווה לרה"מ, וביחד הם ינסו להסביר מדוע ההסכם הזה רע לא רק לישראל, אלא לעולם המערבי כולו. פוטין יקשיב, יקרא את חומרי המודיעין שיוצגו בפניו, ובכל זאת צפוי – ממש כמו טראמפ – לאשר את ההסכם ואף להוביל אותו.

נתניהו שכנע את פוטין לנסות לדחות את ההצבעה. הנשיא פוטין ורה"מ נתניהו. צילום: לע"מ
צפוי לאשר את ההסכם. הנשיא פוטין ורה"מ נתניהו. צילום: לע"מ

 

התחנה הבאה של ראש הממשלה תהיה בסוף ספטמבר, בעצרת המרכזית של האו"ם בניו יורק. נושא - צפוי נכון לעכשיו להיות העניין העיקרי עליו ידבר ראש הממשלה באנגלית המצוחצחת שלו מעל במת העצרת. אבל בירושלים מבינים שהסיכוי שהמאבק הזה יצליח – קלוש. נתניהו ואנשיו מנסים, נאבקים, אבל ממש כמו שהסכם הגרעין עם איראן נחתם על אפה וחמתה של ישראל, כך גם עתידו של ההסכם בסוריה. השלטון בוושינגטון אומנם התחלף, אך ההתנהלות, לפחות בתחום הזה, נותרה כשהייתה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.