בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכיר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

בישראל לא הופתעו מחתימת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, היום בקהיר, ובכל זאת בירושלים שומרים על פסימיות. גורמים מדיניים אמרו בעקבות ההסכם כי "כל פיוס בין הרשות הפלסטינית לבין החמאס חייב לכלול עמידה בהסכמים בינלאומיים, עמידה בתנאי הקוורטט ובראשם הכרה בישראל ופירוק חמאס מנשקו.
המשך חפירת מנהרות, ייצור טילים וייזום פעולות טרור כנגד ישראל מנוגד לתנאי הקוורטט ולמאמצי ארצות הברית לחידוש התהליך המדיני".

"ישראל דורשת את קיום התנאים הללו וכן את שחרורם המיידי של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ז״ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א- סייד המוחזקים בידי חמאס באכזריות", הוסיף הגורם המדיני. "כל עוד חמאס לא יתפרק מנשקו וממשיך לקרוא להשמדת ישראל, ישראל רואה בו אחראי לכל פעולות טרור שמקורן בעזה".

חגיגות בעזה בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס
בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס

"ישראל עומדת על כך שהרשות הפלסטינית לא תאפשר מאחז כלשהו לפעולות טרור של החמאס משטחי הרשות ביו״ש וכן מעזה, אם אכן הרשות הפלסטינית תקבל אחריות על שטחה. ישראל תבחן את ההתפתחויות בשטח ותפעל בהתאם".

ח״כ , שרת החוץ לשעבר הגיבה להסכם הפיוס הפלסטיני ואמרה: "מעורבות מצרים וכניסת רש״פ לעזה – הזדמנות לשינוי אבל כל עוד חמאס נשאר ארגון טרור חמוש, הפיוס הפלשתיני מהווה לגיטימיות לחמאס ולטרור ולא השתלטות עליו".‬

שר החינוך נפתלי בנט אמר היום:"הפלסטינים בחרו להקים היום ממשלת טרור. מי שחתם על ההסכם הוא סלאח ערורי שעומד מאחורי חטיפה ורצח שלושת הנערים".

עוד הוסיף בנט כי: "חבירת אבו מאזן וחמאס הופכת את הרשות הפלסטינית לרשות של טרור. על מדינית ישראל לנתק כל מגע מול רשות טרור זו"."מעתה שיתוף פעולה של ישראל עם אבו מאזן, הוא שיתוף פעולה עם חמאס", הבהיר.

"חשוב להבהיר זאת משום שצפוי לחץ בינלאומי על ישראל לחדש את המשא ומתן על בסיס ההסכם הפלסטיני", אמר השר, והוסיף כי" מתוך מחויבות ואחריות לביטחון ישראל, יש לעצור מיידית העברת הכספים לממשלת חמאס ולהפסיק להיות ׳הכספומט של הטרור', בפרט כאשר לא שוחררו החיילים חטופים, לא הכירו בישראל ולא הפסיקו את ההסתה והתשלום לטרוריסטים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.