סיכול מנהרת הטרור הלילה מוכיח כי צה"ל הצליח לפתח שיטה מוסדרת לאיתור והשמדת מנהרות. אם הפעם הראשונה חשבנו שהמנהרה התגלתה במקרה, הפעמים שלאחר מכן רק חיזקו את היכולת שצה"ל פיתח, הבוקר לאחר השמדת בין רפיח לכרם שלום אפשר להכריז, צבא ההגנה לישראל מחזיק ביכולת הטובה ביותר בעולם גם לאיתור מנהרות וגם להשמדתן.

היכולת המבוססת על שלושה פרמטרים מרכזיים, מודיעין, ניתוח השטח ומכשול שבו מותקנים מערכות גילוי. להגיע לנקודה הזו עלה מיליארדים, יעלה עוד כמה בשנה הקרובה, ולא מעט זיעה במטכ"ל ובפיקוד הדרום. לפני שנתיים וחצי הייתה סברה כאילו היעד לפיתוח יכולות הולך ומתרחק יותר מאשר מתקרב. אבל אז הוחלט להשקיע בנושא את מיטב המוחות והמודיעין שפיצח את נוסחת החפירה שהביאה לנוסחת הגילוי.

כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה"ל
כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה"ל

 

אז מה מלמדת אותה המנהרה האחרונה שנתפסה הלילה שלא ידענו עד היום? העובדה כי בכל פעם שצה"ל מאתר מנהרה הוא משתלט עליה אחרת, מסכל אותה אחרת, וגורם לצד השני, או ג'יאהד אסאלמי פלסטיני להזיע סביב עצמו מוכיח שצה"ל כבר מחזיק בשיטת פעולה.

הסיפור המרכזי פה הוא להחזיק את הגזרה עוד קצת, עוד כמה חודשים לתת לצה"ל לאתר את כל המנהרות, להחזיק בהן באופן מבצעי ולהשמיד אותן אחת אחת. בו בזמן, מנסים במטכ"ל לגרום לחמאס ולג'יהאד אסלאמי להבין שאין שום סיבה להמשיך ולהשקיע משאבים עצומים בחפירת מנהרות.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

בינתיים צה"ל מעביר מסרים מאוד ברורים לתושבי הרצועה באמצעות המתפ"ש האלוף פולי מרדכי, רק מן התושבים ברצועה תבוא הבשורה, רק לחץ שלהם על הריבון הצבאי ברצועה, החמאס, יגרום לארגון הטרור להבין שמולו עומדת מדינה שלא בוחלת להשקיע את מיטב כספה, שמנה והמוחות הגדולים שלה בסיכול יכולות אסטרטגיות של האויב. סיכול המנהרות טרור ברצועה מעביר מסר לכל אויבנו כי צה"ל לא רק נחוש לחסל טרור אלא גם מצליח לא רע בכך.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.