סטיב מנוצ'ין. צילום: רויטרס

הגיבה היום (חמישי) באופן רשמי לפרשת הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה. בהודעה מטעם נמסר כי: "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף".

"אנו מקווים שהקהילה הבינלאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה", נאמר בנוסף.

מוקדם יותר היום הטילה סנקציות על אזרחים וארגונים רוסים. הצעדים ננקטו כצעד ענישה בעקבות ההתערבות של במערכת הבחירות ב- 2016, ומתקפות הסייבר השונות מצד הרוסים.

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין אמר שסנקציות נוספות צפויות נגד בכירים בממשל הרוסי כגמול על "פעולותיהם המערערות".

נשיא רוסיה פוטין: צילום: רויטרס

בהצהרה רשמית אמר מנוצ'ין כי הממשל האמריקני: "מתמודד עם פעילות סייבר עוינת של הרוסים, ובכלל זה התערבות בבחירות, תקיפות סייבר הרסניות וחדירה לתשתיות חיוניות".

, הנחשבות לחריפות ביותר מאז נכנס הנשיא דונלד לתפקידו, מגיעות על רקע משבר דיפלומטי מול רוסיה בו מעורבות גם , גרמניה ובריטניה. המדינות האירופאיות מאוחדות עם ארצות הברית במחאתן נגד המתקפה הכימית שבוצעה נגד מרגל רוסי לשעבר על אדמת בריטניה.

ראשת ממשלת בריטניה, . צילום: רויטרס

בהצהרה רשמית שנמסרה היום במשותף מטעם ארבעת המדינות נאמר כי המתקפה בבריטניה מהווה "מתקפה על הריבונות הבריטית, מעשה שכזה שנעשה על ידי מדינה ריבונית מהווה הפרה ברורה של מוסכמות השימוש בנשק כימי והפרה של החוק הבינלאומי".

אתמול הביעה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי תמיכה רשמית בבריטניה בעמדתה התקיפה נגד הרוסים ואמר כי ארה"ב: "עומדת בסולידריות אבסולוטית עם בריטניה".

זירת סרגיי סקריפאל בבריטניה, צילום: רויטרס

בריטניה הורתה ביום רביעי על גירוש 23 דיפלומטים רוסים המעורבים לכאורה בהרעלת המרגל סרגיי סקריפאל. בנאום מול הפרלמנט הציגה מיי סדרת צעדים לרבות קריאה לפגישות עם נושאי תפקידים רוסים.  מיי חזרה על מסקנתם של החוקרים ואמרה כי רוסיה גילתה "סרקזם, בוז והתרסה" סביב ההרעלה. עוד הבהירה מיי כי על הדיפלומטים המגורשים לעזוב בתוך שבוע והבהירה כי זהו: "גירוש הדיפלומטים הגדול ב-30 השנים האחרונות".

ראש הממשלה אמרה שבריטניה תפעל לפירוק רשתות ריגול רוסיות ותקפיא נכסים המהווים איום. היא אמרה כי רוסיה גילתה "סרקזם, בוז והתרסה" סביב ההרעלה. עוד נמסר מטעמה כי האו"ם יקיים דיונים ראשוניים בנושא בהמשך היום. הערכות בתקשורת הזרה קובעות כי ישנם כעת יותר מרגלים רוסים בשטחה של בריטניה מאשר בימי המלחמה הקרה.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.