ביממה האחרונה התמודדה מדינת ישראל בשתי חזיתות במקביל: בדרום, ארגון הטרור של הוציא לפועל פיגוע ירי שהוביל לסבב תקיפות בעזה, ודאע"ש \ בצפון שיגרו טילים שנפלו בכנרת.

גבול ישראל סוריה, רמת הגולן. צילום: רויטרס

 

העימותים המקבילים מבשרים את מה שידענו בחודשים האחרונים: היעדר האסטרטגיה בניהול המציאות המורכבת של מדינת ישראל – גם בצפון וגם בדרום – הניב תוצאה אחת, איבוד ההרתעה באופן מוחלט.

חמאס מבין שישראל חלשה

בגזרת הדרום חמאס גורר אותנו לעימות למרות שאנחנו משדרים חוסר רצון מוחלט לכך. איבוד השליטה בא לידי ביטוי ברפיסות אליה נגרר הדרג המדיני, שבוחר בהפסקות אש מדומות, בעוד שבפועל מי שמכתיב את הקצב הוא ארגון הטרור חמאס. חוסר המענה ב-70 הימים הראשונים לגל הטרור ריסק את ההרתעה מול חמאס, ומזה שלושה שבועות ישראל נגררת לסבבים אלימים בעזה תוך שהיא ממשיכה לחדד את חוסר ההרתעה שלה בבחירת מטרות ללא נפגעים. אם תוסיפו לזה את ההחלטה לפתוח מחדש את המעברים, החלטה שכזכור נלקחה בעקבות ההסלמה, הרי לכם מתכון מנצח לחוסר אסטרטגיה.

לוחמי צה"ל בגבול עזה. צילום: דובר צה"ל

ממשיכה להתבסס

בגזרת הצפון הבינו מזמן שעם כל הכבוד לצה"ל והמב"מ, המלחמה שבין המלחמות, איראן עושה על אדמתו של אסד כבשלה. שלטון האייתולות ממשיך להזרים מטוסים לשדות התעופה בסוריה ולמלא לאסד את מחסני הנשק.

היחס הוא מאוד פשוט, אחת ל… ישראל תסכל ובשאר הפעמים נצליח להבריח. ישראל הצליחה בעימות האחרון בסוריה לייצר אולם האיראנים שמפעילים את חמאס בדרום הצליחו להעמיד את ישראל במבוכה קשה ולהחזיר לעצמם את ההרתעה.

בכל מדינה חזקה ומתוקנת, שבשיא עונת התיירות שלה היו נופלים שני טילים בלב האגם הכי מתוייר בארץ, בצד השני לא היו ישנים שלושה לילות מפחד.

אל מול ישראל, מסתבר, אפשר לישון בשקט.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא