18:22 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > ישראל מאבדת את העמימות | פרשנות

ישראל מאבדת את העמימות | פרשנות

בשנתיים האחרונות חל שינוי דרמטי ביכולתו של צה"ל לשמור על עמימות בכל הקשור לפעילויות מתחת לרדאר. כעת הגיע הזמן להמציא כללי פעולה חדשים

המב״ם – המלחמה שבין המלחמות, היא כלי חשוב ודרמטי ביכולת הפעולה של צה״ל מעבר לגבול. בעבר הרחוק הפגזה של מחסן נשק הייתה מובילה להסלמה, בשנים האחרונות האויב מהצד השני מכיל את האירועים שנשארים עמומים. כלי המשחק הוא פשוט, צה״ל פועל במרחב ולא רץ לספר לעולם והצד השני שמנסה להתחמש ולהקים תשתיות טרור מנסה בכל כוחו להסתיר ומדי פעם נתפס על חם.

התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק אמש
התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק אמש

בעבר, כשכלי תקשורת זרים דיווחו על תקיפה ישראלית היו כאלה שהרימו גבה גם בצד השני של הגבול, אך בשנתיים האחרונות חל שינוי דרמטי ביכולתו של צה״ל לשמור על עמימות. אם בעבר תקיפה כמו שאירעה אמש הייתה משאירה אחריה המון סימני שאלה, לאחרונה נדמה שבצד השני לא רק יודעים לנתח את התוצאות אלא גם רואים את התקיפות באופן ויזואלי. בחיסול של המחבל הנתעב סמיר קונטאר, שיוחס לישראל, הסורים לא רק ידעו מי חיסל אותו הם גם ראו איך. על פי התיאור שלהם, מטוס קרב ישראלי עמד מעל הכנרת ושיגר טיל מדוייק שגרם לחיסולו. בין אם התיאור נכון או לא, לחיל האוויר הישראלי יש את היכולות הללו. הוא פיתח אותן בעיקר במטרה לפעול בלבנון מבלי לחדור למרחב האווירי.

תמונתו של סמיר קונטאר מונפת בהפגנה. צילום: פלאש 90
תמונתו של סמיר קונטאר בהפגנה. הסורים ידעו מי חיסל אותו ואיך.  צילום: פלאש 90

מטרתו של צה"ל לשמור על עליונות אווירית התערערה בשנים האחרונות ועלולה גם להביא להפלת מטוסים בסיבובים הבאים. גם היום דיווחו הסורים וחיזבאללה מלבנון, כי ההפגזה על מחסן הנשק בדמשק בוצעה על ידי כלי טיס ישראלים ואפילו הצליחו לתאר את נתיב האירוע. לפי הדיווח, מטוס סחר גדול נחת בדמשק ועורר את חשדה של ישראל, המטוס פרק נשק אסטרטגי, אפסן אותו במחסן נשק בשדה התעופה והקפיץ בעקבות כל שלושה כלי טיס ישראלים. גם הפעם דיווחו כלי התקשורת בסוריה על הפגזה שהתבצעה מרמת הגולן ולא מעל שמי סוריה, אולי כדי לאותת שהפעם נזהרים בחיל האוויר ממערכות ההגנה הסוריות. המשמעות היא פשוטה, ישראל מאבדת את העמימות בכל הקשור לפעילות שלה מתחת לרדאר וצריכה להמציא לעצמה כללי פעולה חדשים.

 

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו ליצמן ופוטין

מליצמן ועד פוטין | סיכום שבוע סוער במיוחד

שר הבריאות צפוי להתפטר, אבל יהדות התורה תישאר בקואליציה • רה"מ ממשיך לכבוש את העולם ובשבוע הבא יבקר בקניה • האיום מסוריה הופך לממשי • ובכנסת מריחים בחירות, שאף אחד לא רוצה בהן