האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם הפעולות בשטחים (המתפ"ש) בצה"ל, קורא בדף הפייסבוק שלו בערבית לתושבי עזה: הימנעו מחפירת מנהרות, לחמאס לא אכפת מחייכם והחופר מנהרות, "דינו נחרץ".

מלכודות מוות. מנהרות חמאס. פלאש 90
מלכודות מוות. מנהרות חמאס. פלאש 90

30 פלסטינים מצאו את מותם בקריסת מנהרות מרצועת עזה מאז סיום מבצע צוק איתן, ומתאם הפעולות בשטחים רמז כי קריסת המנהרות יכולה להיות מסיבות רבות, ומדבריו עולה שאולי גם לישראל יש חלק בקריסת המנהרות: "מאז קיץ 2014, עת הסתיים מבצע צוק איתן ברצועת עזה, נהרגו כ-30 פלסטינים בפעילות הקשורה בחפירת מנהרות. חלקם נהרגו בהתמוטטות מנהרות, חלקם ב'תאונות עבודה', והיתר – אלוהים יודע ממה עוד…"

האלוף קורא למנהרות, אלו שנחפרות לצרכי הרג יהודים: "תעשיית מוות משגשגת" אך המוות הוא דווקא מהצד העזתי: "המנהרות מתבססת כתעשיית מוות משגשגות ברצועת עזה, MADE IN HAMAS", אומר מרדכי וקורא לתושבי עזה: "חמאס משתמש בכם לקידום האינטרסים של הארגון. אתם חופרים את המנהרות בעבור אלה שלא אכפת להם מחייכם, והן הופכות להיות 'מנהרות מוות'. כל המתקרב למנהרות, חופר או מסייע ועוזר – גוזר את דינו!".

3 הרוגים בחודש

בממוצע מאז 2014 נהרגו 3 עזתים לפחות בכל חודש מאז סיום מבצע צוק איתן, מחיר גבוה מאוד מבחינת חמאס. הסיבה לקריסת המנהרות נותרת בינתיים בגדר תעלומה. גם בחמאס וגם בישראל שומרים על עמימות, כל אחד מהאינטרסים שלו. השמועות מדברות על ידו הארוכה של צה"ל, הפועלת גם מתחת לפני הקרקע.

פועלים נגד מנהרות חמאס בעזה. צילום: דובר צה"ל
פועלים נגד מנהרות חמאס בעזה. צילום: דובר צה"ל

 

מאז מבצע "צוק איתן" חשפו בצה"ל שתי מנהרות שנחפרו מרצועת עזה לישראל. גורמים בזירה הדרומית העריכו כי לא מדובר בשתי מנהרות חדשות אלא בהסתעפויות של תוואי מנהרות שכבר נחשפו במהלך המבצע ושהכוחות בשטח לא הצליחו להשמיד אותן. במקביל, קיימת הערכה כי יש עוד כמה מנהרות התקפיות של החמאס שנחפרו לשטח המדינה ועדיין לא נחשפו.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.