ישראל לירדן: תעלת הימים תיעצר עד לפתיחה המחודשת של השגרירות. ישראל העבירה לירדן מסר חריף באחרונה, לפיו מיזם "תעלת הימים" ייעצר עד שרבת עמון תאפשר לנציגים ישראל לשוב למדינה ולפתוח את השגרירות. כך פורסם הערב (ב') בחדשות עשר.

מדובר במיזם תשתיות משותף לשתי המדינות, במסגרתו יוזרמו לים המלח מים מים סוף לצורך מפלס ים המלח. מי שצפויים ליהנות מתוצריו של הפרויקט ומאספקת מים מותפלים הם הפלסטינים. עלות הפרויקט משוערת בכמיליארד דולר, כאשר שמונים אחוז מחולקים שווה בשווה בין ישראל וירדן, מאה מיליון דולר בתרומה של הממשל האמריקאי וכמה עשרות מיליונים מתרומות של מדינות מערביות.

שגרירות ישראל בעמאן, ירדן. צילום: רויטרס
שגרירות ישראל בעמאן, ירדן. צילום: רויטרס 

שתי המדינות התכוונו לסכם את פרטי המכרזים הסופיים, אך כאשר הירדנים ביקשו לסכם את פרטיהם בטלפון או בחילופי מסמכים, במשרד לשיתוף פעולה אזורי הבהירו כי הפרטים לא יסוכמו מתחת לשולחן.

לפי הפרסום, בדיונים בין משרדיים, הבהירו אנשי משרד החוץ ואנשי המטה לביטחון לאומי בראש הממשלה כי אסור לקדם את המיזם כל עוד המשבר עם ירדן נמשך. כזכור, מאז תקרית המאבטח, שגרירת ישראל בירדן עינת שלאין אינה יכולה להיכנס למדינה השכנה.

ברבת עמון לא נותרו חייבים ואיימו לפרק את המיזם המשותף והבהירו כי יקימו את "תעלם הימים" גם ללא מעורבות ישראלית, ואולי אף בשותפות סעודית. על אף זאת, לפי הפרסום, בישראל לא חוששים מאיומי רבת עמון. פקיד ישראלי בכיר צוטט כאומר כי "זה פרויקט שיכול לשנות את ירדן והירדנים יודעים היטב שהם לא יכולים לקדם אותו לבד. כל התרומות הבינלאומיות מתבססות על כך שהפרויקט נעשה בשיתוף פעולה עם ישראל".

כזכור בסוף חודש יולי התרחשה התקרית בשגרירות בירדן, בה המאבטח זיו מרדכי מויאל ירה בשני ירדנים שככל הנראה תקפו אותו. בכירים ברבת עמון ממליצים לישראל להחליף את כל הדיפלומטים המוצבים בשגרירות, כולל את השגרירה עצמה, עינת שלאין.