שגריר ישראל במועצת הביטחון. . צילום: פלאש 90

 

לאחר שנתיים של מאמצים דיפלומטיים, ישראל החליטה שלא להציב את מועמדותה למושב במועצת הביטחון בשנת 2019, כך הודיעה המשלחת הישראלית באו"ם ביום שישי האחרון.

על פי ההודעה, ההחלטה התקבלה "לאחר התייעצות עם בנות בריתה ובהן ידידותיה הקרובות, וכן סוכם שישראל תפעל יחד עם ידידותיה בכדי לאפשר לישראל לממש את זכותה להשתתף בפעילות ובקבלת ההחלטות של גופי האו"ם השונים בשנים הקרובות, כולל במועצת הביטחון ובדגש על עולם הפיתוח והחדשנות".

בירושלים ניסו להשפיע על המדינות שהיו אמורות להתמודד מולה על המקום – ובלגיה – לאפשר לה לכהן במועצה לראשונה בתולדותיה. לשם כך הופעל לחץ דיפלומטי וגם ארה"ב היתה מעורבת בבקשה, אך שתי המדינות סירבו ללכת לקראת ישראל.

נזכיר כי כדי לזכות במקום במועצה, מדינה חייבת לקבל לפחות שני שלישים מהקולות בעצרת הכללית של האו"ם, אך ישראל סובלת מרוב אוטומטי נגדה, שאותו מובילים הפלסטינים בגיבוי הליגה הערבית.

כזכור, כבר לפני כחודשיים נודע כי ישראל צפויה להודיע באופן רשמי על פרישה מהמירוץ כדי להפנות כוחות לאפיקים אחרים שישראל רוצה לפעול בהם, אך כאמור ההודעה הרשמית התקבלה רק ביום שישי האחרון.:עוד באותו נושא