תוכנת האנטי וירוס התגלתה כתונת ריגול רוסית. מעבדות קספרסקי צילום: רויטרס
תוכנת האנטי וירוס התגלתה כתונת ריגול רוסית. מעבדות קספרסקי צילום: רויטרס

כוחות מודיעין ישראליים צפו בזמן אמת בהאקרים של ממשלת רוסיה המנסים לאתר שמות קוד של תוכניות המודיעין האמריקניות, כך דווח הלילה (ד') "ניו יורק טיימס". ישראל יידעה את האמריקנים על הפעילות העוינת.

מה שאפשר את הפריצה הנרחבת של רוסיה שהתגלתה לפני שנתיים הייתה תוכנת אנטי וירוס רוסית של "קספרסקי" המשמשת מאות מליונים ברחבי העולם, בהם גם עשרות פקידים אמריקנים בשלל סוכנויות ממשלתיות. הסוכנים הישראלים שפרצו בעצמם לרשת של קספרסקי התריעו לראשונה על האיום בפני ארה"ב שבחודש שעבר הורתה על הסרת תוכנת האנטי וירוס מהמחשבים הממשלתיים.

מקורות ששוחחו עם העיתון סיפרו כי הרוסים גנבו מסמכים מסווגים מעובד הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) שתוכנת קספרסקי הייתה מותקנת על המחשב הביתי שלו. טרם ידוע אילו חומרים נוספים נגנבו. פרטי המקורות ששוחחו עם העיתון נותרו חסויים בשל סיווג ביטחוני.

כמו בכל תוכנת אנטי וירוס, גם קספרסקי דרשה גישה לכלל המסמכים המאוחסנים במחשב על מנת לסרוק וירוסים ותוכנות זדוניות. אלא שהתוכנה הרוסית היוותה כלי ריגול מושלם למודיעין הרוסי שניצל את הגישה לתכני המחשב. בשבוע שעבר נחשף דבר הפריצה הרוסית ב"וול סטריט ג'ורנל", אך לא דווח על ההתרעה הישראלית או על השימוש בתוכנת האנטי וירוס קספרסקי כתוכנת ריגול.

בבית הלבן ובסוכנות הביטחון הלאומי סירבו להגיב לידיעה. גם שגרירות ישראל הסתפקה ב"אין תגובה". שגרירות רוסיה לא נענתה לבקשות התגובה של העיתון.

 

"מעבדת קספרסקי מעולם לא עזרה, ולא תעזור, לכל ממשלה בעולם במאמצי ריגול הסייבר שלה", נמסר לעיתון מטעם חברת הסייבר הרוסית. עוד אמרה החברה כי מבקשת באופן מכובד להציג בפניה כל מידע רלוונטי וניתן לאימות שיאפשר לה לפתוח חקירה בנושא בהקדם.בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20