אמש צוינו 101 שנים לתחילת שואת העם הארמני בזמן מלחמת העולם הראשונה.
הנושא יקר לי באופן אישי. לא מסיבות משפחתיות חס וחלילה, אלא בתור חובב היסטוריה, איש נורמטיבי וליברל.

ישראל מקפידה בצורה עקבית להימנע מהכרה רשמית בטרגדיה הזאת מסיבות פוליטיות כאלה ואחרות. פעם זה היה כדי לא להרגיז את הטורקים, שהיו בעלי בריתנו העיקריים באזור. היום זה כדי לא להרגיז את האזרים, שהם בסכסוך טריטוריאלי מזה 30 שנה עם ארמניה ולהם אנחנו מוכרים נשק (ולפי מקורות זרים הם גם מהווים מקור מודיעיני ראשון במעלה לאיראן שגובלת בהם).

ארמנים מציינים אמש בירושלים את יום השנה ה-101 לרצח העם. צילום: קורינה קרן, פלאש 90
ארמנים מציינים אמש בירושלים את יום השנה ה-101 לרצח העם. צילום: קורינה קרן, פלאש 90

 

איני חושב שישראל צריכה לסמן עצמה כמטרה, גם ככה קשה לנו בעולם. ישראל לא צריכה למשל להתערב צבאית בסוריה ולא היתה צריכה להילחם למניעת רצח העם ברואנדה.
אנו מדינה קטנה. אמנם חזקה, אך גם ככה יש לנו יותר מידי מוקשים דיפלומטיים ובעיות בטחוניות פה בבית ובחצר האחורית שלנו כדי לייצר לצבא שלנו עוד אתגרים במדינות המרוחקות אלפי קילומטרים.

אבל השואה הארמנית שונה. היא שונה כי היא למעשה מהווה את רצח העם הראשון בתקופה המודרנית שבו נוצלו משאבים של מעצמה מודרנית לרצח מיעוטים באשר הם בחסות מלחמה עולמית, בשטח של מליוני קמ"ר. זאת כאשר העולם כולו עמד מנגד מלבד בודדים (חלקם מהיישוב הציוני של המדינה שבדרך) שידעו להעיד על הזוועות.
היא שונה כי הנאצים עצמם שאבו השראה לפתרון הסופי שלנו מהעובדה שהפתרון הזה הצליח לטורקים רק 20 שנים קודם לכן.
היטלר עצמו נאם לפני הפלישה לפולין בפני חייליו ואמר "מי זוכר היום את הארמנים?", ברמיזה ברורה לגורל היהודים.
הגרמנים היו בעלי ברית של הטורקים באותה מלחמה ורבים מהם ראו וידעו על מה שהתחולל בטורקיה לארמנים.

איני טוען שכבר אז זממו לבצע את אותו הדבר ליהודי אירופה. אך קשה שלא לחשוד שהעובדה כי לא מעט מראשי הצבא הנאצי שאז היו עוד קצינים צעירים שלחמו צד לצד בחזית המזרחית עם בעלי בריתם הטורקים, נחשפו לזוועות הטורקים בארמנים ולא שילמו על כך מחיר רב לאחר המלחמה, אלא התקבלו כמדינה מתוקנת בין העמים – השפיעה על מוכנותם לקחת חלק בזוועות היהודים במלחה"ע ה-2.
ולבסוף, האקדמיה הטורקית מהווה חממה פוריה של תיאוריות הכחשת שואה (ארמנית). מזה 100 שנים טורקיה פועלת נמרצות להוצאת תיאוריות ומחקרים, ורבים ממכחישי השואה היהודית שואבים את שיטת העבודה המאוד מוצלחת ישירות מעמיתיהם הטורקים.

"הטורקים היו "חלוצים" בתחום המפוקפק הזה של השמדת מליונים"
"הטורקים היו "חלוצים" בתחום המפוקפק הזה של השמדת מליונים"

 
אז נכון, היו המון הבדלים בין שתי הטרגדיות. חלק מהארמנים בטורקיה, שהיו אזרחים בה, היו מעורבים בצורה פעילה במרי לאומני כנגד טורקיה (בניגוד ליהודי גרמניה בגרמניה) בניסיון להקים מדינה משלהם. ונכון, שהרצח בוצע רק בשטחי האימפריה העותומאנית (בניגוד לשואה שתוכננה להתבצע בכל מקום אליו הנאצים שאפו להגיע והגיעו) ורק באזור מסוים של האימפריה הזו (גדול מאוד, שהיום יושבות עליו מספר מדינות). אבל צריך לזכור שהטורקים היו "חלוצים" בתחום המפוקפק הזה של השמדת מליונים במספר שנים בודדות. אמנם טורקיה היתה מדינה ענייה לאין שיעור מגרמניה הנאצית, וגם הרבה פחות מתקדמת טכנולוגית. אך ההבדלים פחות חשובים. החשוב פה הוא דווקא הדומה.

ישראל צריכה להכיר בשואה הארמנית, לא כדי לקבל נקודות זכות אצל הארמנים. היא צריכה להכיר בכך וללמד את ילדי ישראל על פשע נורא זה, ללא שום קשר לקשרים פוליטיים או דיפלומטיים. עליה גם להבהיר לכל שגריר או סולטן דמיקולו שיזעם ויביע תרעומת על כך, שנושא זה הוא א-פוליטי ולו מהסיבה הפשוטה שעוד 20-30 שנה, כשכבר לא יהיו ניצולי שואה בקרבינו, אף אחד לא ישאל את השאלה "מי היום זוכר את היהודים והארמנים?".

20 News

20 News