No Tag To Print

אין אחדות
טראמפ. צילום: רויטרס

ישראל הסכימה לדחות את הריבונות תמורת נורמליזציה עם איחוד האמירויות

הסכם השלום בין המדינות הושג בתיווך נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויכלול שיחות לפתיחת שגרירויות וטיסות ישירות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על "הסכם שלום היסטורי" שנחתם בין ישראל ואיחוד האמירויות הודיעו. במסגרת ההסכם יהיה נורמליזציה מלאה ביחסים בין המדינות. הנשיא טראמפ אמר כי "אני קורא לזה 'הסכם אברהם'. אברהם הוא המייסד של 3 הדתות הגדולות ואין אדם שמסמל את הפוטנציאל לשלום יותר מאברהם".

בהודעה משותפת לשלושת המדינות נכתב כי משלחות מישראל ואיחוד האמירויות ייפגשו בשבועות הקרובים כדי לחתום על הסכמים בילטרליים בנוגע להשקעות, תיירות, טיסות ישירות, ביטחון, תקשורת, טכנולוגיה, אנרגיה, בריאות, תרבות, סביבה, הקמה של שגרירויות ותחומים נוספים של רווח הדדי.

ההסכם לא מגיע ללא מחיר. בהמשך ההודעה נכתב כי כ"תוצאה מפריצת הדרך הדיפלומטית, ולבקשת הנשיא טרמאפ, עם תמיכת איחוד האמירויות – ישראל תשהה החלת ריבונות על האזורים שדוברו ב'תכנית השלום' של הנשיא טראמפ, וישראל תמקד את המאמץ בפיתוח קשרים עם מדינות אחרות בעולם הערבי והמוסלמי".

ראש הממשלה נתניהו צייץ מחדש את הנשיא טראמפ וכתב כי זהו "יום היסטורי". נתניהו אף קיים שיחת טלפון בלשכתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועם יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן-זיאד.כמו כן, הוא צפוי למסור הצהרה לתקשורת בשעה שמונה הערב.

צילום: קובי גדעון / לע"מ

 

ההודעה שיצאה מדגישה את פריצת הדרך שבהסכם ואת העובדה כי מדובר בפתח להסכמים נוספים במזרח התיכון. בהודעה נכתב כי "פריצת הדרך הדיפלומטית ההיסטורית הזאת, תקדם שלום במזרח התיכון. זה מבטא את הדיפלומטיה האמיצה והחזון של שלושת המנהיגים, ואת האומץ של איחוד האמירויות וישראל להתחיל דרך חדשה, שתפתח את הפוטנציאל באזור. לשלושת המדינות יש אתגרים משותפים רבים, וכולם ירוויחו מההישג ההיסטורי היום".

נושא הקורונה מקבל גם הוא מקום בהסכם. במסגרת ההסכם, ישראל ואיחוד האמירויות, יעצימו ויזרזו במיידי שיתופי פעולה לגבי הטיפול ופיתוח חוסן לקורונה לטובת "הצלת חיי מוסלמים, יהודים ונוצרים ברחבי האזור".
ההסכם הפתיע רבים בישראל וכן ברשות הפלסטינית. גורם מקורב לאבו מאזן הודה בשיחה עם ערוץ 20 כי "אנחנו בהלם, לא ידענו על הדבר הזה מראש". המהלך אכן מבטא את דרך פעולתו יוצאת הדופן של הנשיא טראמפ. מנהיגי ישראל ואיחוד האמירויות אף ציינו זאת ואמרו כי הם מעריכים את גישתו "הפרגמטית והייחודית" של הנשיא האמריקאי להשגת שלום במזרח התיכון.

שייח' מוחמד בן זייד, נשיא איחוד האמירויות

 

גורם בכיר בליכוד אמר בעקבות ההסכם כי: "השמאל הישראלי והעולמי תמיד אמרו שאי אפשר להביא שלום עם מדינות ערב בלי שלום עם הפלסטינים. שאין שום דרך אחרת חוץ מנסיגה לקוי 67, פינוי ההתנחלויות, חלוקת ירושלים, והקמה מדינה פלסטינית. פעם ראשונה בהיסטוריה שראש הממשלה נתניהו שבר את הפרדיגמה של ״שטחים תמורת שלום״ והביא ״שלום תמורת שלום״".

שר הביטחון בני גנץ בירך על המהלך: "אני מברך על ההסכם החשוב והמשמעותי ומודה בראש ובראשונה, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ידיד אמת של ישראל, יחד עם ראש הממשלה נתניהו ושייח' מוחמד בן זייד. ההסכם מבטא את הברית בין מדינות האזור המעוניינות בשגשוג ויציבות האזורית, ומדגיש את שאיפתה הנצחית של ישראל לשלום עם שכנותיה".גנץ סיים את דברין בכך כי "אני בטוח שלהסכם יהיו השלכות חיוביות רבות על עתיד המזרח התיכון כולו ועל מעמדה של ישראל בעולם ובאזור. אני קורא למדינות ערביות נוספות לקדם את היחסים עם ישראל בהסכמי שלום נוספים".

גם יו"ר האופוזיציה, חה"כ יאיר לפיד בירך על המהלך, תוך שהוא טוען כי מדובר בהוכחה לכך שאפשרות החלת הריבונות היתה שגויה: "מברך את מדינת ישראל ואת ראש הממשלה נתניהו על צעד חשוב בדרך לנרמול היחסים עם איחוד האמירויות. זאת ההוכחה הטובה ביותר שהדרך המדינית הנכונה היא להגיע להסכמים במשא ומתן מדיני, ולא על ידי נקיטת צעדי סיפוח חד צדדיים שהיו פוגעים בביטחונה של ישראל. מודה גם לנשיא טראמפ על ההתגייסות למהלך".

מנגד, ראשי המועצות ביהודה ושומרון תוקפים את דחיית החלת הריבונות. ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר כי ההסכם הוא "דבר חמור מאוד" וראש ראש מועצת בית אל, שי אלון, התבטא כי "מכרו אותנו".