לאחר מספר ימים בהם פעלו יחידות של הביטחון הלאומי הפלסטיני בכפר עקב ועם הרחבת הפעילות מצד הפת"ח והרשות במקום, נכנסו הבוקר כוחות צה"ל לכפר עקב ולמחנה הפליטים קלנדיה, שמצפון לירושלים. גורמים בפת"ח מדווחים, כי החיילים הסירו שלטים שהציבה הרשות הפלסטינית בכפר עקב, בשטח הישראלי של גדר הביטחון, בניסיון למנוע את פעילות הרשות הכפר.
פעילות צה"ל באה גם לאחר שאתמול מנעו אנשי וועדות החירום של פת"ח מג׳יפ צה"ל לעבור במחסום שהקימו ליד כפר עקב ועם כניסת הכוחות, מיהרו אנשי הפת"ח להסתתר ונעלמו מהשטח.
כפר עקב ושכונות מזרח ירושלים שמעבר לגדר הביטחון הפכו לזירת הפעילות הראשית של וועדות החירום שהקימה הפת"ח, עם תחילת משבר הקורונה כדי לסייע לאוכלוסייה ולאכיפת הוראות ההסגר של הרשות הפלסטינית.
אלא שכעת, הוועדות אינן מטרידות את ישראל בלבד. באחרונה היו הוועדות מעורבות באירועים אלימים ובפלילים בשטחי הרשות, מה שהביא להגבלת צעדיהן ע"י מושלת רמאללה ומושל ג'נין ולפנייה של עורכי דין פלסטינים לממשלה לשים קץ לפעילותן הבלתי חוקית בריכוזי האוכלוסייה.

אתר "אמד" הפלסטיני, מדווח הבוקר כי וועדות החירום במזרח ירושלים ובשטחי העוטף "מצלצלות בפעמונים" בהנהגה הפלסטינית, לאור החשש שפעילותן עלולה ל"משוך את השטיח" מתחת לרגליהם של גורמי הביטחון הפלסטינים.
גורמים פלסטינים אומרים לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי באחרונה הולך ומתברר ברשות הפלסטינית שוועדות החירום שהיא הקימה כדי שיפעלו מטעמה במזרח ירושלים, הפכו למוקד כח מקומי, שפועל באמצעים אלימים ועלול לצאת משליטה.

"וועדות הפת"ח הולכות ומתגלות כגוף "שלטון מקומי" חוץ ממסדי בכפרים באזור ירושלים ובעיקר בשעפאט, בקלנדיה, בכפר עקב, בא זעים, באבו דיס ובעזריה", כך אומר גורם ברשות ל TPS ומוסיף, כי "מה שהחל כיוזמה לחיזוק את הקשר בין הרשות הפלסטינית לאוכלוסייה בימי משבר, הופך כעת לאיום על הסדר הציבורי, פוגע בתושבים פלסטינים ומטריד את מערכת הביטחון הפלסטינית".
גורמים ברשות ובפת"ח אומרים לסוכנות TPS, כי הרשות נמצאת בדילמה שכן מצד אחד, אמורות הוועדות לבסס את הריבונות הפלסטינית במזרח ירושלים אולם מהצד השני הן מאיימות על הסדר הציבורי ומתריסות נגד הרשות הפלסטינית. ההכרה בכך באה לאחר שלפני מספר ימים איימו הוועדות להטיל סגר על עשרות אלפי תושבי כפר עקב וקלנדיה ולחסום ציר ראשי. רק התערבות מצד בכירים בפת"ח וברשות הפלסטינית שכנעה אותן להימנע מכך.
לדברי איש הרשות, "הוועדות שקמו כדי לאפשר לרשות לפעול בשטחי C ובמזרח ירושלים גובות מהרשות מחיר של פגיעה בסדר הציבורי ככל שגורמים עבריינים מצטרפים לוועדות הפת"ח".
אתר "אמד" מדווח הבוקר כי הוועדות המתגבשות בשטחי העוטף, צפויות לפעול נגד מימוש תוכנית טראמפ במזרח ירושלים ואף לגרור את ההמונים במסגרת המאבק הפלסטיני. פעיל בפת"ח מעריך, כי משום כך תעדיף הרשות לשמר את פעילות הפת"ח למרות הפגיעה בסדר הציבורי.

עוד טוען "אמד", כי ברשות חוששים שהוועדות, שאינן כפופות לתיאום הביטחוני מול ישראל, יסבכו את הרשות בעימותים עם ישראל בעוטף ולפיכך מתאמים גורמי הרשות מול ישראל את פעילות מנגנוני הביטחון הפלסטינים באזור העוטף. יחידת 101 הפלסטינית פעלו באזור מספר פעמים באחרונה.
חלק גדול מוועדות החירום פועל תחת המודיעין הכללי הפלסטיני בראשות מאג'ד פרג' ועליהן מפקד שאדי מטור, מזכ"ל הפת"ח בירושלים. אמש (רביעי) נועד מטור ברמאללה עם מושלת המחוז ועם נציגיו של פרג', כדי לדון בהמשך פעילותן של הוועדות לאור האירועים האחרונים ב"עוטף".

פעילי פת"ח בא – ראם אומרים, כי הוועדה בכפר פועלת תחת קצין במודיעין הכללי הפלסטיני שהוא גם חבר בתנזים וכל אנשיה מקבלים שכר חודשי. כך גם הוועדה בכפר עקב מקבלת שכר מהמודיעין הכללי. בשתי הוועדות פועלים גם צוערים של מנגנוני הביטחון הנמצאים בקורסי ההכשרה באקדמיה של יריחו.
בינתיים, היריבות בפת"ח שעולה ממילא לקראת הסתלקותו של אבו מאזן, מתרחבת כעת גם במזרח ירושלים, שם כבר אירעה תקרית ירי בין אנשי וועדת כפר עקב המזוהה עם אנשי מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני לאנשי הוועדה מקלנדיה, המזוהה עם מחמד דחלאן.

בתוך שטחי ירושלים מפעילות הוועדות מספר גופים אזרחיים לסיוע לאוכלוסייה וכדי להפגין את הנוכחות הפלסטינית בעיר. לפני מספר ימים סגרה משטרת ירושלים מרפאה בסילוואן, שפעלה תחת הוועדות ובהנחיות הרשות הפלסטינית.

בראיון ל"אמד" אומר מטור, כי הרשות משקיעה מאמצים מזרח ירושלים כדי למנוע את התפשטות הקורונה אולם ישראל מונעת את הפעילות הפלסטינית, כחלק ממדיניות מכוונת של הזנחת התושבים הפלסטינים. דברים דומים אמר רק הבוקר פאדי אל הדמי, השר הממונה על ענייני ירושלים ברשות. "תפקידנו כוועדות חירום לפעול למניעת המגפה ואנו נמצאים בקשר עם הרשות, מבצעים בדיקות ועובדים בדרכים חשאיות כדי לסייע לציבור ולהעביר חבילות סיוע למשפחות נזקקות", אמר מטור.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.