אחרי שהכריז השר לביטחון פנים על מדיניות " באחריות", שבינתיים לא נכנסה לתוקף ונראה שיש מי שמנסה למסמס אותה, דווקא מפתיעה ומשנה מדיניות כלפי אזרחים שמגדלים לצריכה עצמית וקובעת כעת כי של מספר צמחי מועט יכול להיחשב כ'שימוש עצמי' בלבד. כך על פי מסמך פנימי של מחלקת התביעות המשטרתית שנחשף לראשונה באתר "".

קנאביס. אילוסטרציה. צילום: TPS
קנאביס. אילוסטרציה. צילום: TPS

 

המסמך ששמו "מדיניות העמדה לדין בעבירה של גידול סם מסוכן", מנחה את השוטרים להתייחס לגידול קנאביס בעציץ ביתי בכמויות קטנות וללא אמצעי תאורה ודישון. למעשה, אזרח שייתפס מגדל עציץ קנאביס במרפסת, באדנית, או בבית, ללא ציוד נלווה, ייחשב כמי שעבר עבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד, ולא כפי שנהוג היה עד כה להאשימו בגידול סמים לסחר וייצור סם מסוכן.

במסמך נכתב כי "בשנים האחרונות אנו ערים לעליה שאינה זניחה בהיקף החשודים המעורבים בביצוע עבירה של גידול סם מסוכן מסוג קנאביס בהיקף מצומצם, ללא אמצעי גידול מתוחכמים, באדניות במרפסת ביתם או בחצרם, אשר עד למעידתם זו היו בגדר אזרחים נורמטיביים".

מנגד אומרים במשטרה כי "חלה עלייה משמעותית במספר המגדלים קנאביס בהיקף משמעותי, תוך תכנון מוקדם, רכישת כלים ייעודיים לגידול (דשן, חומרים כימיים, טפטפות, מנורות מיוחדות וכו'), שכירת דירות או בתים לצורך תכלית זו בלבד".

צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

ההבחנה בין גידול לשימוש עצמי לבין גידול למטרת סחר תעשה על פי הקריטריונים הבאים:

  • מספר השתילים – ככל שמספר השתילים גדול יותר.
  • התכנון שקדם לביצוע – ככל שנערך תכנון לצורך ביצוע העבירה.
  • היקף האמצעים – ככל שנעשה שימוש באמצעים רבים יותר.
  • נסיבות חיצוניות – ככל שעולה שהחשוד גידל שלא לצריכתו העצמית.
  • עבר פלילי רלוונטי – ישמש כנתון אם כי לא כזה שמשקלו רב.
  • חומר מודיעיני – ישמש כנתון מסייע, אשר משקלו אינו רב.
  • משקל – ישמש כנתון מסייע. ככל שמשקל הסם רב יותר.

בתביעה המשטרתית ביקשו להמחיש: מקום בו גידל חשוד בחצר ביתו שתיל בודד של קנאביס במשקל 4 ק"ג, הנטייה תהיה לייחס לו עבירה של החזקת סם לשימוש עצמי. מנגד, מקום בו גידל חשוד 19 שתילי קנאביס – גם אם משקלם רק 400 גרם – הנטייה תהיה לייחס לו עבירה של גידול סם מסוכן.

ארדן מציג את מסקנות הוועדה. תומר נאוברג/פלאש90
מדיניות אי הפללה. ארדן מציג את מסקנות הוועדה. צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

 

בשורה התחתונה, נראה כי המשטרה מתחילה להבין כי אלפי אזרחים נורמטיביים שעושים שימוש בצמח בעל הסגולות הרפואיות ומגדלים אותו לצריכתם האישית אינם עבריינים. ייתכן כי בפעולה זו מנסה המשטרה להילחם ברשת ה"טלגראס" שפועלת באמצעות יישומון ה"טלגרם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "מדובר בפרסום מוטה וחלקי של הנחיה מקצועית של חטיבת התביעות המשטרתית. מטרת ההנחיה הפנימית, לייצר הבחנה בין גידול סם לשימוש עצמי לבין גידול סם למטרות מסחריות. נדגיש כי אין כל שינוי במדיניות הטיפול בעבירות סמים במשטרת ישראל ובחומרה המיוחסת לעבירה זו מכוח חוק. עוד נציין כי ייבוא, סחר, גידול, ושימוש בסמים מסוכנים, הן פעולות פליליות המהוות עבירה על החוק בישראל, ומשטרת ישראל תפעל לאכוף את החוק בהתאם".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.