בעקבות המהפך ביחס האמריקני לאונר"א, של האו"ם לפליטים פלסטינים, גם משנה מן היסוד את יחסה  ולראשונה יוצאת נגד הגדרת מועמד "הפליט הפלסטיני", כפי שהוגדר על ידי הארגון.

משרדי אונר"א ברפיח, עזה. צילום: עבד רחים קאטיב, פלאש 90

 

במסמך שגובש במשרד החוץ לפני ימים אחדים ומתפרסם הבוקר (ד') ב'' על רקע התכנסות מועצת הביטחון של האו"ם, ישראל מעלה שורה של טיעונים שלא נשמעו עד היום. המסמך מרכז את "נקודות השיחה" החדשות בנוגע לאונר"א, ומקורות מדיניים מגדירים אותו מהפכני.

"יש בפועל מעט מאוד פלסטינים העונים להגדרה החוקית של מעמד הפליט", קובע המסמך. "רק בודדות מתוך 5.3 מיליון הנתמכים הרשומים באונר"א הינם פליטים".

הפגנה בבית לחם נגד שינוי הגדרת הפליטות. צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

 

'' – לשון נקייה להשמדת ישראל

לדברי , "במקום לספק סיוע סוציאלי, אונר"א את הקונפליקט על ידי אינפלציה במספר הפליטים המזויפים, הנחלה של נרטיב של שנאה וערעור על זכות קיומה של ישראל וקשרים עם חמאס. על ידי האינפלציה במספר ה'פליטים' הרשומים, אונר"א משריינת את דרישת 'השיבה' – לשון נקייה להשמדת ישראל".

אחת מצעדות 'השיבה' בגבול ישראל-עזה. צילום ארכיון: פלאש 90

 

עוד נכתב במסמך, כי למעשה אונר"א פועלת להנציח את המצב הקיים של ה"פליטים" במקום לשפרו ולהביא לסיומו. "לפליטים הפלסטינים הממשיים מגיע לקבל את אותו סיוע בינלאומי שמקבלים פליטים אחרים בעולם מידי סוכנות האו"ם לפליטים, כדי להביא לסיום, ולא להמשכיות, את מצבם".

את המסך חתם משרד החוץ באמירה כי "מדינות מערביות לא יכולות להתחבא מאחורי העצרת הכללית של האו"ם".

אחת מתוך מאות שקי המלט שהועברו לרצועה ע"י אונר"א ונמצאו במנהרת טרור. צילום: דו"צ
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.