אברהם גולן, ישראלי-אמריקני, עמד בראש צוות שכירי חרב במלחמה בתימן. כך נחשף אמש (ג') בתחקיר שפרסם המגזין 'באזפיד' אודות שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני להקמת צוות שכירי חרב שיילחם במורדים הח'ותים ובארגון האחים המוסלמים בתימן.


על פי התחקיר, אחת המטרות העיקריות של הצוות הייתה חיסול מנהיג איסלאמיסטי מקומי בשם אנסף עלי מאיו שעל פי גורמי הממשל מנהיג את הזרוע התימנית של האחים המוסלמים. התכנון היה לפוצץ מטען חבלה בכניסה למשרדו, אך המבצע כשל לבסוף.

גולן הקים ועמד בראש "קבוצת ספיר מבצעים", חברה בבעלות איש העסקים הישראלי תמיר ספיר, אותה שכרה איחוד האמירויות לצורך פעולותיה בתימן. רוב חברי הצוות, שמנה 12 איש, היו לוחמים לשעבר של 'אריות הים', היחידה המיוחדת של חיל הים האמריקני.

רוב הצוות הורכב מלוחמים לשעבר של 'אריות הים'. צילום ארכיון

 

"אני הפעלתי את תכנית החיסולים בתימן", הודה גולן בראיון ל'באזפיד'. תמורת עבודת החיסולים, קיבל הצוות לא פחות מ-1.5 מליון דולר בחודש, זאת לצד בונוסים שמנים על כל חיסול.

עוד סיפר גולן בראיון, כי הוא סבור שאת מודל החיסולים שהפעיל צריכים לאמץ גם האמריקנים. "אני רוצה שיהיה דיון בנושא. אולי אני מפלצת. אולי אני צריך להיות בכלא. אולי אני איש רע. אבל אני צודק", צוטט. גולן אף הוסיף כי "המודל של עסקי החיסול שלו מתבסס על תכנית החיסולים של ישראל".

אנשים עומדים מסביב למכתש שנגרם על ידי תקיפה אווירית של סעודיה בפאתי בירת תימן צנעא, 29 בדצמבר 2015. צילום: ח'אלד עבדאללה, רויטרסאפרת שער

אפרת שער