תחת מעטה חשאי, הרחק מאור הזרקורים, יצאה לפני שבועיים טיסה שגרתית משדה התעופה בן גוריון אל אתונה שביוון, בין הנוסעים גם קבוצה מגובשת ובה חמישה צעירים. בשונה מרוב הצעירים המגיעים ליוון כדי לנפוש ולבלות, החבורה הינה חלק ממשלחת סיוע חינוכית למען הילדים הסורים השוהים במחנה הפליטים שבאי היווני לסבוס.

חברי המשלחת. צילום: "השומר הצעיר"
חברי המשלחת. צילום: "השומר הצעיר"

משלחות סיוע שונות כבר יצאו מישראל למען הפליטים הסורים, וכך גם תרומות של מזון, תרופות וכסף, אך הפעם מדובר ביוזמה תקדימית שמטרתה לפתוח מרכז פדגוגי עבור הילדים הפליטים שלא השתתפו במסגרת חינוכית מזה זמן רב. המשלחת מהווה שיתוף פעולה בין תנועת הנוער השומר הצעיר לתנועת הנוער "אג'יאל" (חטיבה אוטונומית ערבית-ישראלית בתנועה).

המתנדבים עם ילדי הפליטים. צילום: השומר הצעיר
המתנדבים עם ילדי הפליטים. צילום: השומר הצעיר

תחילתו של המיזם לפני כחודשיים ברעיון שהעלתה נעה לייבל, פעילה ותיקה בתנועת "השומר" הצעיר, וכיום עובדת בתנועה. "בתקופה שהתקשורת סיקרה בתדירות את המאורעות בחאלב ובסוריה, תהיתי איך ניתן לעשות מחווה שהיא עזרה ממשית, שמייצרת איזשהו מפגש, אופק של תיקון", סיפרה לייבל. הרעיון של לייבל היה לפתוח בהקמת בית ספר, בו כיתות בהן יועברו תכני לימוד ויצירה שיעשירו את עולמם של הילדים ויספקו להם מסגרת חינוכית, ולו סמלית בלבד, שתאפשר מעט חופש ממציאות המלחמה שנכפתה עליהם.

כאשר שיתפה לייבל את חגי מיורק, רכז הבוגרים בתנועה , החליטו השניים ששיתוף פעולה עם "אג'יאל" הוא הנכון ביותר עבור הפרויקט. מטעם אג'יאל מונתה רכזת הפרויקטים הבינלאומיים רנין כחיל. "לא הייתה לנו שום התלבטות, כמובן שישר הצטרפנו" אמרה כחיל והוסיפה כי "לא מדובר על עוד פרויקט רגיל, אלא על דבר משמעותי ביותר, אנושי, לא היססנו לרגע, תנועת השומר הצעיר הציעו את הרעיון, אנחנו הסכמנו, שמחנו על היוזמה ומאז אנחנו בעבודה משותפת".

חברי המשלחת. צילום: "השומר הצעיר"
חברי המשלחת. צילום: "השומר הצעיר"

צוותי העבודה יצרו קשר עם ארגון הסיוע ההומניטארי הישראלי "נתן", אשר חיברו את היוזמה לארגון הסיוע השוויצרי Swiss Corss, הפועל במחנות הפליטים ביוון כבר שנתיים והקים מרכז קהילתי גדול ומצליח בעיר סלוניקי.

גיוס סכום של מאות אלפי שקלים בכדי לממן את העלויות הרבות המלוות תכנית מעין זו. לשם כך נקטו בתנועה בדרכים מגוונות, החל בפרויקט למכירת חולצות, התרמות של החניכים מתנועות הנוער, גיוס כספים מטעם קרן חבצלת ומימון המונים באמצעות "הד-סטארט". גיוס התרומות הראשוני למיזם גרף יותר מ240,000 אלף שקלים, מעל ומעבר למצופה.

יאיר לייבל, אחיה של נעה, לקח על עצמו את האחריות על הפעילות בשטח. "בשבועות האחרונים אנחנו מקבלים אין סוף פניות של אנשים שרוצים לעזור. יש היענות מרגשת מכל תושבי ישראל – יהודים, ערבים, חילוניים, דתיים שמבינים שיש פה משהו נקי מפוליטיקה, נתקלתי רק בגינוי אחד והוא הגיע דווקא מהצד השמאלי יותר של הקשת הפוליטית. בנוסף, אין חברי כנסת שנרתמו ועל כן הפרויקט אינו מזוהה פוליטית. ההתמקדות שלנו היא בילדים וזה כל מה שחשוב" אמר לייבל.

הפעילויות עצמן בבתי-הספר מועברות על ידי ישראלים, אשר אינם תמיד אהודים על הציבור הסורי. המתנדבים מודעים לכך, אך אופטימיים: "ארגון הסיוע פועל כבר שנה וחצי במסגרת פרויקטים שונים במחנות הפליטים ביוון. פעילים ותיקים טוענים כי אין התנגדות אלא בעיקר פליאה וגם הערכה. אנחנו מתבססים על הניסיון הזה ומקווים שכך תהיה גם החוויה שלנו." אמר יאיר והוסיף כי "אנחנו לא הולכים להסתיר את הישראליות שלנו, אבל בהחלט נשתמש ברגישות רבה. אם עדיין ניתקל בהתנגדות נצטרך לחשב מסלול מחדש, דרושה מצדנו הרבה גמישות."

בסופו של דבר,  שואפת התכנית לקלוט כ- 500 ילדים, כאשר התחלופה רבה, חתך הגילאים רחב ורמות הידע שונות. המתנדבים הצעירים, רובם בעלי תעודות-הוראה, מעבירים לילדים מערכי שיעור ותכני ליבה, לצד פעילויות מעשיות של אמנות, ספורט ומשחקי חשיבה. זוהי המשלחת הישראלית הראשונה העוסקת בעיקרה בחינוך, ולאחריה מקווים ב"שומר הצעיר" ו"אג'יאל" להוציא משלחות נוספות.

"אני מאמינה בטוב ומאוד מתרגשת מהמהלך הכולל, מהגיוס של החברה והאנשים לתרום ולהיות חלק מהדבר הזה. מעבר לכך אני חושבת שישנה העמקת שותפות הדדית בין יהודים וערבים המתבטאת במפגש הראשוני עם השכנים שלנו – הפליטים הסורים, שמנת חלקם וגורלם לא שפר עליהם". סיכמה נעה לייבל.

20 News

20 News