ראש הממשלה בנימין בירך היום את בקבלת פנים שפתחה את ביקורו ההיסטורי בישראל: "חיכינו המון זמן לביקור שלך, כמעט 70 שנה ליתר דיוק. מדובר בביקור ", אמר נתניהו. "אנחנו אוהבים את , מעריצים את ההיסטריה, את התרבות, את רוחות השינוי. בפעם הראשונה שנפגשנו לפני שלוש שנים באו"ם, לחצנו ידיים והסכמנו על שיתוף פעולה , זוכר שאמרת לי בשיחתנו הראשונה שכשזה מגיע ליחסי הודו – השמיים הם הגבול? ואני אומר לך שזה יותר מהשמיים, אפילו על פרוייקטים בחלל אנחנו עובדים ביחד".

מתוך "", ימים א-ה בשעה 19:30

גם ראש ממשלת הודו נשא דברים: "יש לי כבוד רב להיות ראש ממשלת הודו הראשון העורך בישראל, אני רוצה להודות  לך חברי ראש הממשלה נתניהו על ההזמנה". אחר כך התייחס מודי לכך שהיום הוא יום השנה ה- 41 למבצע אנטבה: "היום ה-4 ביולי, בדיוק 41 שנים מאז מבצע אנטבה, הוא היום בו ראש הממשלה וחברי ביבי, איבד את אחיו יוני בזמן שהציל את חיי ישראלים רבים"

"חברים, הודו הינה ציוויליזציה עתיקה מאוד,אך מדינה צעירה", אמר מנהיג המעצמה האסייאתית, והוסיף כי, "הצעירים המוכשרים של הודו הם כוחה המניע".

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בקבלת הפנים בישראל. צילום: קובי ריכטר/TPS
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בקבלת הפנים בישראל. צילום: קובי ריכטר/TPS

 

"הודו מחשיבה את ישראל בין שותפיה החשובים הותר" "לצד שגשוג כלכלי אנחנו נלחמים נגד איום משותף שהוא הטרור" הוסיף וסיכם: "ביקורי מסמל את תחילתו של מסע של שותפות, מסע שאנחנו מתרגשים לצאת אליו ביחד לטובת אנשינו והחברות שלנו".

לאחר טקס קבלת הפנים החגיגי בנתב"ג, יצאו ראש נתניהו וראש ממשלת הודו מודי בנסיעה משותפת ברכב לביקור בחוות "דן דנציגר" בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל, במשמר השבעה.

החווה הוקמה בשנת 1953. משק משפחתי שהתפתח לעסק גלובלי בתחום הפרחים שמשווקים ליותר מ-60 מדינות בעולם. משווקים חלק מסוים מהפרח והגידול עצמו נעשה במדינה שאליה הם משווקים. החברה עוסקת במחקר ופיתוח, גידול זנים, ייצוא ועוד. פיתוח זנים חדשים ועמידים למעלה מ-600 סוגים של פרחים עם גנטיקה ותכונות ייחודיות.

מודי ונתניהו במהלך ביקורם בחוות "דן דנציגר". צילום: חיים צח, לע"מ
מודי ונתניהו במהלך ביקורם בחוות "דן דנציגר". צילום: חיים צח, לע"מ

 

ראש הממשלה נתניהו: "מכון וולקני, שעושה חלק גדול מהמחקר הזה, הוא מוסד המחקר החקלאי המוביל בעולם. אני אומר שאין שני לו, במלוא הצניעות. האנשים הללו עושים דברים מדהימים ואפשר להגדיל את הפריון של היבול, של ההשקיה, של האדמה ושל המקנה באמצעות המחקר פורץ הדרך שהם עושים. דבר אחד שעדיין לא פתרתם הוא איך להוריד את הטמפרטורה בחממה. זה יקר מדי".

חוות דנציגר קראה על שמו של ראש ממשלת הודו מודי זן של חרצית  (chrysanthemum) בצבע לבן.

 מי אתה ראש ממשלת המעצמה השנייה בגודלה בעולם?

לפעמים נדמה שאנחנו, הישראלים, אוהבים להלקות את עצמנו. אוהבים לחשוב שאנחנו מבודדים בעולם, שמצבה הכלכלי של המדינה בכי רע, ושהכי טוב לנו לקנות כרטיס טיסה לברלין ולחפש את עתידנו הזוהר בבירת גרמניה. ואז מגיע אורח מכובד, במקרה הזה מהודו, ומזכיר לכולנו איזו ארץ נדירה יש לנו, בעיקר בזכות המשאב האנושי שבה.

"ישראל התפתחה בזמן קצר כל כך וזה גורם לכולנו להביט עליה בפליאה", אמר השבוע ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, שיינחת היום אחר הצהריים לביקור היסטורי בישראל. "ישראל זו חדשנות, סטארט-אפים, חלל, ניצול מירבי של משאבים", הוסיף ראש הממשלה ההודי וסיכם: "נרצה לעבוד כתף-אל-כתף עם ישראל ולהרחיב את האופקים שלנו יחד".

מודי נוחת. צילום: לע"מ
מודי נוחת. צילום: לע"מ

 

אז כמו שאתם יכולים להבין, ראש הממשלה שמנהל את המדינה השנייה בגודל אוכלוסייתה בעולם (מיליארד ורבע אזרחים) את ישראל. הוא נבחר לתפקידו לפני שלוש שנים וזוכה לפופלריות עצומה גם בהודו וגם בזירה הבינלאומית. קשריו עם ראש הממשלה נתניהו נחשבים חמים והדוקים, וכמוהו – גם מודי תומך גדול ברפורמות ובפיתוח. מאז שנבחר, הוא מנסה לשפר את התשתיות הרעועות בהודו ולהוביל את הצעירים אל עבר המערב והמאה ה-21.

מודי מגיע לכאן בראש משלחת גדולה שתכלול שרים ואנשי עסקים הודים. במהלך ביקורו הוא יבקר בחווה במשמר השבעה, ביד ושם, ייפגש עם נתניהו וגם עם הנשיא ריבלין ועם יו"ר האופוזיציה, יבקר בבית הקברות בחיפה בו טמונים חיילים הודים ויארח בגני התערוכה אלפי הודים המתגוררים בישראל ועוסקים כאן במגוון תפקידים.

נרדנדרה מודי וראש הממשלה בקבלת הפנים בבן גוריון צילום: קובי ריכטר/TPS
נרדנדרה מודי וראש הממשלה בקבלת הפנים בבן גוריון צילום: קובי ריכטר/TPS

 

הודו חתמה בשנים האחרונות על הסכמי ענק עם התעשיות הביטחוניות בישראל, וכעת פניה גם להרחבת שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות בתחומי החקלאות, ההייטק ועוד. זהו ביקור ראשון של ראש ממשלה מכהן מהודו, והוא פתח לשגשוג כלכלי שהמרוויחה העיקרית ממנו תהיה ישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.