שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן אמר היום בכנס הקהילה היהודית אורתודוכסית בארה"ב (OU) לרגל העברת השגרירות כי: "הנשיא נוסע ברחבי המדינה ואת מחיאות הכפיים הכי חזקות הוא מקבל כשהוא מדבר על העברת השגרירות. זה הדבר הכי פופולרי שהוא עשה והעידוד מכל הקהילה האמריקאית היא יותר ממחממת לב. חיכינו לזה שבעים שנה. גם אלה בקהילה האמריקאית שלא קשורים לישראל, מריעים להחלטה של הנשיא כי היא מריעה לארהב כשהיא חוזרת למוסר ואמת".

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן. צילום: הלל מאיר TPS

 

עוד אמר פרידמן כי: "להרבה אנשים מגיע הקרדיט. אבל כל זה לא היה קורה מבלי האומץ, החזון, והעוצמה והבהירות המוסרית של הנשיא דונלד טראמפ".

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין אמר באירוע: "אני כל כך גאה לשרת בממשל טראמפ ואני כל כך גאה להיות כאן היום, אני יודע שזה יום שאני אזכור תמיד. זה יום שעבדו עליו שבעים שנה. אם כל הסיבות האלה לא טובות מספיק, יש עוד אחת להעביר את השגרירות. הנשיא היה יזם נדל"ן והוא רצה שהנכס של השגרירות בצד הנכון של העיר כאן בירושלים".

שקד: טראמפ  – צ'רצ'יל של המאה ה-21; בנט: נוסחה חדשה: שלום תמורת שלום

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "טראמפ הוא צ'רצ'יל של המאה ה-21. הוא הפך את מדיניות הכניעה הצ'ימברליינית לאיראן, ומלמד את העולם ש'בעל הבית חזר'. מעמדה של ירושלים כבירת ישראל מקבל מהיום והלאה חיזוק משמעותי. העם בישראל, ואני בתוכו, גאה ונרגש עם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, יחד עם יהודֵי העולם כולו.

שקד באירוע ה-OU. צילום: דוברות

 

עוד הוסיפה שקד כי "זהו מהלך רב משמעות, הרבה מעבר להצהרה בלבד. זהו צעד חיוני למעמדה הבינלאומי של ישראל, שיש לו- ועוד יהיו לו- השלכות חשובות על ביצור בטחונה ועל עוצמתה".

גם שר החינוך נפתלי בנט דיבר באירוע ואמר: "״כל אדם בירושלים, בארה״ב ובישראל מרגיש כעת את ההיסטוריה נכתבת.
אמריקה עשתה את הצעד הראשון, באומץ ובתעוזה, וכעת אנו מצפים מאחרים לעשות כן. מדינות אחרות יכולות להחליט אם הן רוצות להיות חלק מההיסטוריה או להחמיץ את ההיסטוריה. זו החלטה שלהם אבל דבר אחד בטוח – ירושלים כאן כדי להישאר".

בנט באירוע של ה-OU. צילום: דוברות

 

עוד הוסיף בנט: "אני נשאל ב-48 שעות מה המחיר שנצטרך לשלם על העברת השגרירות. ובכן, אלו זמנים חדשים. בעבר כדי להשיג שלום הנוסחה הייתה שטחים תמורת שלום וכעת יש נוסחה חדשה – שלום תמורת שלום".

טקס הפתיחה הבלתי רשמי

באירוע שמתקיים במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, משתתפים בכירי הממשל האמריקאי, בהם שגריר ארה"ב בישראל מר דיוויד פרידמן, השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון מר ג'ייסון גרינבלט, ראש המשלחת שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין, הסנאטור מר טד קרוז, הסנאטור מר לינדזי גראהם, מושל פלורידה מר ריק סקוט, חבר הקונגרס מר טד דויטש, סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים נוספים, נשיא ה-OU העולמי מר משה ביין, מנכ"ל ה-OU העולמי מר אלן פייגן, נשיא OU ישראל צבי סנד, מנכ"ל OU ישראל מר אבי ברמן ועוד. בין המשתתפים מטעם ממשלת ישראל: שר ירושלים והתפוצות זאב אלקין, שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים איילת שקד, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, שגריר ישראל לשעבר בארצות הברית וסגן השר מייקל אורן, סגני שרים וחברי כנסת, ואישי ציבור בכירים בהם הרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו. את האירוע מנחה העיתונאית סיון רהב מאיר.

ג'ראד קושנר ואיוונקה טראמפ בטקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS

 

ארגון ה-OU הוא הארגון האורתודוכסי הגדול ביותר בעולם, הפועל למעלה מ-1000 קהילות יהודיות ב-92 מדינות ברחבי העולם. ארגון ה-OU הקים את תנועת הנוער היהודית NCSY המונה עשרות אלפי חניכים יהודיים בצפון אמריקה, במסגרתו מגיעים לישראל מידי שנה אלפי בני נוער. הארגון מעניק חותמת כשרות ליותר מ-1.2 מיליון מוצרים ברחבי העולם. בישראל, מהווה הארגון קהילה עבור עולים מארצות דוברות אנגלית, דרכה הם מגבשים את הזהות הישראלית והופכים לחלק בלתי נפרד מהמדינה. לצד זאת מפעיל הארגון 21 מרכזי נוער לחיזוק ולהצמחת מנהיגות מקומית בערי הפריפריה בישראל, ותוכנית יחידה מסוגה בארץ לצעירים עם מוגבלויות דוברי אנגלית.

מנכ"ל OU ישראל, הרב אבי ברמן: "העברת השגרירות לירושלים היא רגע היסטורי שאנחנו מקדמים ומייחלים עבורו קרוב ליובל שנים. אנו נרגשים ומודים לממשל האמריקאי בראשות הנשיא דונלד טראמפ על התמיכה הברורה בישראל ועשיית צדק היסטורי עם העם היהודי".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20